MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To będą pierwsze nowe zwierzęta, które zobaczą goście zoo w 2023 roku. Poznacie oryksy południowe

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Oryks południowy to pierwszy nowy gatunek, który w 2023 roku zobaczą goście Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Oryks południowy to pierwszy nowy gatunek, który w 2023 roku zobaczą goście Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. ŚOZ
Do chorzowskiego zoo trafiło 7 antylop z gatunku oryks południowy. To stado hodowlane z Magdeburga, które tworzą 4 samice i 3 samców. Oryksy południowe należą do grupy gatunków zagrożonych wyginięciem. W naturze żyje prawie 300 tysięcy osobników, lecz zmiany klimatu i działalność człowieka stanowią dla nich poważne zagrożenie.

Oryksy południowe w chorzowskim zoo

W poniedziałek, 23 stycznia, Śląski Ogród Zoologiczny poinformował o pierwszych nowych zwierzętach, które będzie można zobaczyć w zoo w 2023 roku. Pod koniec grudnia z ogrodu w Magdeburgu przyjechało do Chorzowa stado oryksów południowych składające się z 4 samic i 3 samców.

- Zwierzęta są w zróżnicowanym wieku, bo najmłodszy osobnik ma 10 miesięcy, a najstarszy 13 lat, więc mamy pełen przekrój wiekowy - informuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. - Przebywają cały czas w budynku hodowlanym i nie wychodziły jeszcze na wybieg zewnętrzny. Dobrze się odnajdują, na razie poznają nowych opiekunów i budynek - dodaje.

Na razie goście chorzowskiego zoo nie mogą jeszcze zobaczyć jego nowych mieszkańców. To, kiedy będzie to możliwe, uzależnione jest w dużym stopniu od pogody. Na wybieg zewnętrzny trafią wiosną, gdy zrobi się cieplej.

Czym są oryksy południowe?

To antylopy z rodzaju oryks, a gatunek południowy jest największym z oryksów.

- Ich cechą charakterystyczną, która najbardziej rzuca się w oczy jest umaszczenie głów tworzące biało-czarną maskę oraz długie rogi. Występują zarówno u samic jak i samców, z tym że u samic są nieco krótsze - tłumaczy Daria Kroczek.

To roślinożercy, których główny składnik diety stanowi trawa. Żyją w stadach liczących od 30 do 40 osobników. W naturze występują głównie na terenach południowo-zachodniej Afryki i zamieszkują sawanny, półpustynie, pustynie oraz kamieniste równiny. Jest to gatunek należący do grupy gatunków zagrożonych wyginięciem.

- Szacuje się, że w środowisku naturalnym żyje 275 tysięcy osobników, ale ich przyszłość jest zagrożona ze względu na to, że pojawiają się zmiany środowiska i klimatu, a tereny na których żyją są przekształcane przez człowieka, co w przyszłości może zagrozić tej populacji - mówi Daria Kroczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto