Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!
Budowa pawilonu lasu deszczowego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym coraz bliżej końca
Pawilon lasu deszczowego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym powstaje na miejscu dawnej żyrafiarni. Choć z zewnątrz obiekt wygląda już na gotowy, co świetnie oddają zdjęcia autorstwa Fotozluftu, to w środku nadal trwają ostatnie prace budowlane. Budynek czeka m.in. na przyłączenie prądu, a następnie na odbiory techniczne.
- Gdy zakończą się prace budowlane będziemy musieli wykonać nasadzenia, a następnie zaaranżować wybiegi i przestrzenie między nimi. Wtedy będziemy mogli wprowadzić tu zwierzęta - wyjaśnia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
W pomieszczeniu ekspozycyjnym przez cały rok utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego - temperatura w przedziale od 30-35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność rzędu 70-80%. Dzięki temu w nowej przestrzeni chorzowskiego zoo znajdzie się sporo tropikalnej roślinności.
- Samych wysokich drzew w przedziale 5-7 metrów planujemy około 25. Będzie też dużo mniejszej roślinności, w tym tej piętra średniego, czyli wysokości 3-5 metrów. Mocno rozbudowana będzie również dolna partia lasu, na której będzie można zobaczyć dużo pnączy - mówi Daria Kroczek. - Wszystkie rośliny najpierw będą musiały się zaaklimatyzować i dobrze zakorzenić. Dopiero w momencie kiedy to nastąpi, będziemy mogli myśleć o wprowadzeniu zwierząt - dodaje.
Będą to rośliny typowe dla lasów deszczowych Ameryki Południowej. Jakie gatunki zwierząt zamieszkają w nowym pawilonie?
- W pierwszym etapie, tuż po uruchomieniu budynku, znajdą się tam m.in. mrówkojady, ariranie, czyli wydry olbrzymie, wyjce, kilkanaście gatunków gadów i płazów oraz kilka gatunków pazurkowców. Kolekcje będzie rozwiana w również na późniejszym etapie funkcjonowania budynku - zapowiada Daria Kroczek.
Jak zaprojektowano nowy pawilon w chorzowskim zoo?
Przypomnijmy, wejście do budynku zaprojektowano z dwóch kierunków, które pokrywają się z obecnym układem ścieżek dydaktycznych. Zaprojektowano wysokie pomieszczenie typu halowego z podłożem przygotowanym do wykonania nasadzeń roślinności wysokiej i średniowysokiej. W celu ułatwienia obserwacji gatunków żerujących w koronach drzew, ścieżka zwiedzania została wprowadzona na dodatkowy górny poziom, gdzie zawieszony będzie pomost obserwacyjny przebiegający przez całą długość pomieszczenia, zakończony podestami widokowymi skomunikowanymi z poziomem „zero” budynku.
Poziom dolny pomieści cztery wydzielone wybiegi wewnętrzne, w tym jeden ze zbiornikiem wodnym oraz drugi zbiornik otwarty w poziomie posadzki, zasilany w wodę z kaskady wodnej, spływającej z górnego poziomu pomieszczenia. Zaprojektowano również strefę terrariów dla ekspozycji mniejszych gadów i płazów. W strefie wejścia do budynku od strony południowo-wschodniej, znajdować się będą pomieszczenia sanitarne ogólnodostępne oraz zaplecze gospodarcze obiektu. Południowo-zachodnią elewację części wysokiej budynku oraz ponad połowę połaci dachowej zaprojektowano jako fasadę szklaną w celu prześwietlenia ekspozycji światłem naturalnym.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- "To liczba hańby Donalda Tuska". Prawo i Sprawiedliwość opublikowało najnowszy spot
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Horror w parku narodowym. Niedźwiedź zabił małżeństwo i ich psa
- Zamach terrorystyczny w Ankarze. W odwecie Turcja bombarduje kurdyjskich rebeliantów