Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chorzowskim Zoo odbędzie się Noc Sów. Będzie można obserwować te ptaki po zmroku

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
W Chorzowie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zaplanowano Noc Sów. Choć wydarzenia zaplanowano w Polsce przede wszystkim od 23 do 25 lutego, to w Zoo odbędzie się ono 1 marca. W planie m.in. prelekcja, obserwacja ptaków po zmroków i... badanie sowich wypluwek.

Noc Sów w Zoo w Chorzowie i w woj. śląskim

To już kolejna edycja Nocy Sów w Polsce. Te niezwykłe zwierzęta będzie można poznać dzięki serii wydarzeń organizowanych także w województwie śląskim. Przykładowo w sobotę 24 lutego w Siemoni (powiat będziński) o godz. 16.00 będzie można usłyszeć prelegentów oraz zobaczyć sowy hodowlane.

Część wydarzeń odbyła się już wcześniej - np. poszukiwanie sów w parku w Świerklańcu połączone z prelekcją, czy też spotkanie tematyczne w Lubitece w Lublińcu. Przed nami jest jednak Noc Sów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Rozpocznie się w pierwszy dzień marca o godzinie 17.00. Zapisać najpóźniej można się do 26 lutego. W planie prelekcja o "zwyczajach, sposobach polowania i adaptacjach" sów. Na słowach się jednak nie skończy. Zoo zaprasza na obserwację tych ptaków po zmroku (Śląskie Zoo opiekuje się kilkoma ptakami). Ponadto pracownicy ogrodu zapraszają na... badanie sowich wypluwek.

— To niesamowita okazja, by poznać tajemnice diety sów. Podczas wydarzenia będziesz mógł/mogła uczestniczyć w badaniu sowich wypluwek, co pozwoli Ci poznać skład ich menu i zrozumieć, jak istotną rolę odgrywają w ekosystemie - pisze Zoo.

Sowy to niesamowite zwierzęta. Poznaj je zwyczaje

Noc Sów nie bez przyczyny odbywa się w lutym. W tym okresie sowy mają swój okres godowy. Z tego powodu w lasach słychać np. uch pohukiwania. Sowy występujące naturalnie na terenie Polski są objęte ochroną. Dla niektórych z nich można tworzyć nawet specjalne strefy ochrony. Regionalni Dyrektorowie Ochrony Środowiska mogą np. zakazać wstępu na teren zajęty przez parę lęgową lub prowadzenia tam prac leśnych, by nie płoszyć ptaków.

— W Polsce występuje 10 gatunków lęgowych sów (sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, puchacz). Kolejne trzy są widywane na trasach przelotów i zimowego koczowania (syczek, sowa śnieżna, sowa jarzębata) - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Ciekawostki o polskich sowach

Sowy, to bardzo charakterystyczne i fascynujące ptaki. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pisze, że:

 1. Największą naszą sową jest puchacz. Rozpiętość skrzydeł największych sów - puchaczy sięga 170 cm. Stojący na ziemi ptak mierzy około 70 cm.
 2. Najmniejsza sowa w Polsce to sóweczka. Rozmiarem dorównuje szpakowi.
 3. Sowy latają niezwykle cicho dzięki piórom z wyciszającym meszkiem.
 4. Sowy są dalekowidzami.
 5. Przy nosie sowa ma pióra czuciowe.
 6. W oczach sów dominują pręciki - ptaki widzą świetnie w nocy, ale czarno-biało.
 7. Oczy sów są nieruchome. Mogą przybliżać obraz.
 8. Sowy mają aż kręgów szyjnych. Dzięki nim mogą obrócić głowę o 270 stopni.
 9. Samice sów są bardziej agresywne niż samce.
 10. Specjalne ułożenie piór na głowie ułatwia wychwytywanie dźwięków.
 11. Większość sów zajmuje już istniejące gniazda lub dziuple.
 12. Większość sów żyje w monogamii.
 13. Sowy wykorzystują bardzo wiele rodzajów zawołań. Sygnalizują nimi np. nadchodzące niebezpieczeństwo, poszukiwanie partnera.
 14. Rodzice sów karmią przede wszystkim najstarsze i najsilniejsze pisklę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto