MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szukasz roślin doniczkowych do ciemnego pokoju? Zobacz, co warto wybrać. Te kwiaty są piękne i nie potrzebują dużo światła

Katarzyna Laszczak
Znalezienie roślin doniczkowych co ciemnego pokoju jest pewnym wyzwaniem. Zobacz, jakie kwiaty wybrać.
Znalezienie roślin doniczkowych co ciemnego pokoju jest pewnym wyzwaniem. Zobacz, jakie kwiaty wybrać. Sven Brandsma/unsplash.com
Kwiaty doniczkowe potrzebują światła, ale ich zapotrzebowanie na nie zależy od gatunku. Dlatego, jeśli szukamy roślin do ciemnego pokoju, gdzie dociera niewiele słońca, nie jesteśmy na straconej pozycji. Jest sporo atrakcyjnych roślin, które poradzą sobie w cieniu. Polecamy 15 ładnych i łatwych w uprawie kwiatów do ciemnego pokoju.

Spis treści

Rośliny doniczkowe do ciemnego pokoju

Dlaczego roślinom potrzebne jest światło? Najprościej mówiąc, wszystkie rośliny potrzebują światła do odżywiania. W procesie fotosyntezy ich zielone części zawierające chlorofil absorbują światło. Wykorzystują je następnie jako źródło energii, za pomocą której dwutlenek węgla i woda przekształcane są w cukry i skrobię potrzebną do rozwoju roślin. Dlatego nie obejdą się bez światła, jednak mają różne zapotrzebowanie na nie. Zależy to od tego, w jakim środowisku rosną w naturze i do jakich warunków są przystosowane.

Trzeba wiedzieć, że nasze kwiaty domowe często pochodzą z lasów tropikalnych. Warunki, jakie tam panują, to duża wilgotność powietrza, wysoka temperatura i ograniczony dostęp do światła, bo mówimy o roślinach, które pochodzą z dolnych partii lasu, gdzie nie dociera pełne słońce. Dlatego większość roślin doniczkowych preferuje rozproszone światło, są też takie, które lubią półcień, a nawet cień.

Ustawienie okien a oświetlenie pokoju. To ważne dla roślin doniczkowych!

Nawet jeśli pomieszczenie wydaje nam się jasne, intensywność światła może być w nim niewielka. Zazwyczaj rośliny w pomieszczeniach otrzymują zaledwie 1/4 światła z zewnątrz. Pamiętajmy też, że intensywność oświetlenia zmienia się w ciągu dnia (a także pór roku) w różnych częściach pokoju – zależy od ustawienia okien i przeszklonych drzwi w stosunku do stron świata, a także od przeszkód na zewnątrz, takich jak inne budynki i drzewa, które mogą zasłaniać dostęp światła.

Przez okna skierowane na południe najdłużej w ciągu dnia wpada do domu światło słoneczne. Okna z ekspozycją od wschodu oświetlone są rano, zachodnie zaś późnym popołudniem. W oknach wychodzących na północ rośliny w ogóle nie otrzymują bezpośredniego światła, ale za to przez cały dzień korzystają ze stosunkowo równomiernego dostępu do światła pośredniego.

Jeśli mamy okno wychodzące na północ, kwiaty powinniśmy postawić jak najbliżej niego. W innych przypadkach rośliny cieniolubne możemy umieścić w głębi pomieszczenia.

Czy kwiaty doniczkowe naprawdę lubią cień?

Jak wspomnieliśmy, rośliny potrzebują światła do życia i większość woli jasne miejsca z rozproszonym światłem lub półcień. Są jednak takie, które radzą sobie również w cieniu. Nie znaczy to jednak, że są to dla nich optymalne warunki. Często w cieniu rosną wolniej, co jednak może być zaletą w przypadku dużych gatunków, takich jak monstery, filodendrony podwójnie pierzaste czy chamedory. Gatunki kwitnące mogą nie wytwarzać kwiatów lub mieć ich mniej, jednak mają na tyle ładne liście, że i tak będą ozdobą.

Uwaga na kolorowe odmiany roślin cieniolubnych

Wiele opisanych poniżej roślin ma odmiany o kolorowych liściach. Trzeba jednak wiedzieć, że zawsze będą one potrzebować więcej światła niż rośliny o jednolicie zielonych liściach. Niekoniecznie oznacza to, że zmarnieją, ale częściowo zzielenieją (w cieniu roślina będzie potrzebowała więcej chlorofilu, żeby prawidłowo funkcjonować i pod ten zielony barwnik przeznaczy całą dostępną powierzchnię liścia).

Jeśli szukamy rośliny do cienia, raczej nie wybierajmy barwnych odmian albo liczmy się z tym, że stracą one część koloru. Ten proces oczywiście nie nastąpi z dnia na dzień i będzie zależał od tego, ile światła będzie rzeczywiście docierało do naszej rośliny.

Rośliny doniczkowe do ciemnego pokoju – co wybrać?

Wśród roślin do ciemnego pokoju znajdziemy gatunki o dużych i małych rozmiarach, kwitnące oraz takie, które mają tylko piękne liście. My wybraliśmy rośliny łatwe w uprawie. Zobacz w galerii 15 kwiatów doniczkowych, które lubią cień i będą rosły w ciemnym pokoju.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swoje rośliny

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szukasz roślin doniczkowych do ciemnego pokoju? Zobacz, co warto wybrać. Te kwiaty są piękne i nie potrzebują dużo światła - RegioDom.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto