MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Planetarium Śląskie na archiwalnych zdjęciach i w prasie

PSZ, Park Śląski
Planetarium Śląskie miało być pierwszym takim obiektem w Polsce.  Projekt leżał gotowy już kilka lat. Powstał pod koniec lat 40. Stworzyli go krakowscy architekci, pod kierunkiem inżyniera Zbigniewa Solawy. W końcu, jego realizacji, podjęło się Stalinogrodzkie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Historia budowy jest krótka.

W 1953 roku stanęły zabudowania w stanie surowym, a rok kolejny upłynął pod znakiem wykończenia i wyposażania w sprzęt astronomiczny. Planetarium wybudowano na tzw. wzgórzu parkowym, nieopodal Szwajcarskiej Doliny, 350 m n. p. m. 

– Bardzo dążyło do tego Towarzystwo Przyjaciół Astronomii, które prężnie działało od momentu zakończenia II wojny światowej – podkreśla Piotr Franta, architekt Parku Śląskiego i zaznacza, że również generał Jerzy Ziętek, przyłożył rękę do uruchomienia planetarium. 

– Powstało w okresie socrealizmu, ale jego architektura nie ma z nim nic wspólnego. To późny modernizm polski – wyjaśnia architekt.
Planetarium Śląskie miało być pierwszym takim obiektem w Polsce. Projekt leżał gotowy już kilka lat. Powstał pod koniec lat 40. Stworzyli go krakowscy architekci, pod kierunkiem inżyniera Zbigniewa Solawy. W końcu, jego realizacji, podjęło się Stalinogrodzkie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Historia budowy jest krótka. W 1953 roku stanęły zabudowania w stanie surowym, a rok kolejny upłynął pod znakiem wykończenia i wyposażania w sprzęt astronomiczny. Planetarium wybudowano na tzw. wzgórzu parkowym, nieopodal Szwajcarskiej Doliny, 350 m n. p. m. – Bardzo dążyło do tego Towarzystwo Przyjaciół Astronomii, które prężnie działało od momentu zakończenia II wojny światowej – podkreśla Piotr Franta, architekt Parku Śląskiego i zaznacza, że również generał Jerzy Ziętek, przyłożył rękę do uruchomienia planetarium. – Powstało w okresie socrealizmu, ale jego architektura nie ma z nim nic wspólnego. To późny modernizm polski – wyjaśnia architekt. Fot. Park Śląski
Planetarium Śląskie liczy sobie niecałe 60 lat. Budynek powstał na wzór planety Saturn. z charakterystycznymi pierścieniami. Architekci są zgodni: to jeden z najlepszych obiektów późnego modernizmu polskiego. Zobabcz planetarium an starych zdjęciach i przeczytaj jak kiedyś o nim pisano.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto