Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co za piękna architektura! Wspaniałe projekty z woj. śląskiego w prestiżowym konkursie UE. Nagrody Mies Van der Rohe Award 2022

Dorota Niećko
Dorota Niećko
25 obiektów z Polski i aż pięć z województwa śląskiego lub zaprojektowanych przez naszych architektów zakwalifikowała się do konkursu Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody za architekturę w Europie.

Nominacje w drugiej fazie ogłoszono 9 września 2021, bo organizatorzy, do listy z pierwszej fazy, ogłoszonej w lutym, dodali 85 nowych projektów z całej Europy. Z naszego regionu (i nie tylko) o tytuł powalczą >>>

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj fotografie w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
25 obiektów z Polski i aż pięć z województwa śląskiego lub zaprojektowanych przez naszych architektów zakwalifikowała się do konkursu Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody za architekturę w Europie. Nominacje w drugiej fazie ogłoszono 9 września 2021, bo organizatorzy, do listy z pierwszej fazy, ogłoszonej w lutym, dodali 85 nowych projektów z całej Europy. Z naszego regionu (i nie tylko) o tytuł powalczą >>> Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj fotografie w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. prasowe Fundacji Miesa van der Rohe/Arc. Dziennika Zachodniego
Pięć budynków i obiektów ze Śląska i autorstwa śląskich architektów z Katowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Rybnika i Bytomia (dom w Toruniu), a w sumie 25 z Polski, powalczy o Mies van der Rohe Award. Są już na liście nominowanych, co już jest wielkim wyróżnieniem dla architektów. Drugą fazę oficjalnie ogłoszono we wrześniu 2021, bo dodano 85 projektów z całej Europy. Pierwszą - w lutym 2021. To najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie i oficjalna nagroda za architekturę Unii Europejskiej. Przyznawana jest co dwa lata.

25 obiektów z Polski i aż pięć z województwa śląskiego lub zaprojektowanych przez naszych architektów zakwalifikowała się do konkursu Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody za architekturę w Europie. Nominacje w drugiej fazie ogłoszono 9 września 2021, bo organizatorzy, do listy z pierwszej fazy, ogłoszonej w lutym, dodali 85 nowych projektów z całej Europy. Z naszego regionu o tytuł powalczą:

  • Strefa Aktywności w Chorzowie od SLAS Architekci
  • Nowy Nikiszowiec, Zespół Zabudowy Wielorodzinnej w Katowicach od 22 ARCHITEKCI
  • Nowy Werdon, Ruda Śląska, Małeccy Biuro Projektowe
  • Centrum Aktywności Lokalnej, Rybnik, Marlena Wolnik MW Marlena Architekci
  • Origami House - dom jednorodzinny w Toruniu, zaprojektowany przez Medusę z Bytomia

Ten ostatni projekt znalazł się właśnie na liście dodanych w drugiej fazie, pierwsze cztery są z fazy pierwszej.
- Komisja Europejska i Fundació Mies van der Rohe ogłaszają drugą listę 85 prac ubiegających się o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies vander Rohe Award. Prace te dołączają do poprzedniego grona nominowanych ogłoszonych 2 lutego- napisali przedstawiciele Fundacji 9 września.

W tym roku zakwalifikowano do tego prestiżowego konkursu aż 532 projekty z 41 krajów. Najwięcej - z Hiszpanii (39). 33 projekty ma Francja, 29 Niemcy, 26 Belgia, Polska - 25. Włochy i Wielka Brytania - po 21, a Portugalia - 22. W tej edycji konkursu Mies van der Rohe Awards są też projekty z Armenii, Mołdawii, Tunezji.
Wśród polskich projektów są m.in. przebudowa słynnego dworca autobusowego w Kielcach, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, przebudowa kina Zodiak w Warszawie czy zabytkowego sanatorium w Otwocku. Wszystkie to wyśmienita architektura.

Zobaczcie projekty z woj. śląskiego i niektóre z Polski w galerii

W Polsce powstaje w sumie 25 nominowanych obiektów z całej Europy. Wszystkie zostały zbudowane przez polskich architektów w Polsce, a kilka z nich jest efektem współpracy różnych biur. Co dalej z nominacjami? Już samo znalezienie się na liście zakwalifikowanych do konkursu to wielki prestiż. Wszystkie prace są oceniane przez wymagające jury, złożone z wybitnych profesjonalistów z różnych środowisk. Potem powstanie tzw. short list (krótka lista) nominowanych do finału konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w kwietniu 2022 roku, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w maju 2022 roku.
Tak, trwa to długo, bo nagroda EU Mies dostosowała kalendarz tej edycji, aby uwzględnić wszystkie prace i zapewnić bezpieczeństwo, rygor i możliwość drobiazgowej oceny wszystkich projektów w czasie pandemii.

Poszukiwania najlepszego budynku Europy zawsze trwają wiele miesięcy i mają cztery etapy. Oto harmonogram na rok 2021 - 2022:

  • luty 2021 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w pierwszej fazie
  • wrzesień 2022 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w drugiej fazie
  • styczeń 2022 – ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022
  • luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów EU Mies Award 2022
  • kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców EU Mies Award 2022

Co to za nagroda?

Mies van der Rohe Award powołano oficjalnie 28 kwietnia 1987 roku. Postanowiono, że będzie ona przyznawana co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. W 2001 roku wprowadzono dodatkowe wyróżnienie – dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów. Od tego momentu Mies van der Rohe Award stała się też oficjalną nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie architektury.

Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską i fundację Miesa van der Rohe (który, rzecz jasna, był architektem). W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. terminal lotniska w Stansted, Waterloo Station w Wielkiej Brytanii, bibliotekę narodową we Francji. W roku 2015 po raz pierwszy wygrał obiekt z Polski: filharmonia w Szczecinie. W roku 2017 wygrał DeFlat Kleiburg w Amsterdamie – projekt renowacji jednego z największych apartamentowców w Holandii – Kleiburg. To betonowy blok z 500 mieszkaniami. W 2019 - blok w Bordeaux po kapitalnej przeróbce.

Oto wszystkie nominowane w 2021 roku projekty z Polski

  • Strefa Aktywności w ChorzowieChorzow SLAS architekci
  • Monastery of the Sisters of St. Francis in Dobrzeń Wielki Dobrzeń WielkiPORT
  • Rivervie w Gdansk APA Wojciechowski Architekci
  • Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach Głuchołazy M. i A. Domicz pracownia architektury
  • Home for The Homeless Jankowice xystudio
  • Nowy Nikiszowiec Zespół Dostępnej Zabudowy Wielorodzinnej w KatowicachKatowice22ARCHITEKCI
  • Modernization dworca autobusowego Kielce, MARCIN KAMIŃSKI BARTOSZ BOJAROWICZ ARCHITEKCI S.C.,
  • Agnieszka Bojarowicz
  • The Great Synagogue Memorial Park in OświęcimOświęcimN ArchitekTURA / Bartosz Haduch
  • Nowy Werdon Ruda Śląska Małeccy Biuro Projektowe
  • Centrum Aktywności Lokalnej Rybnik Marlena Wolnik MW Architekci
  • Enklawa przyrodnicza Bobrowisko Stary Sącz 55Architekci
  • Museum of Józef Piłsudski SulejówekPIG Architekci
  • Kindergarten Suwałki xystudio
  • Complex of P4 buildings WarsawJEMS Architekci
  • ZODIAK Warsaw Pavilion of Architecture Warsaw Kalata Architekci
  • Elektrownia Powiśle Office /Residential/ Retail Complex WarsawAPA Wojciechowski Architekci
  • Projekt trzech stacji metra C06,C07 i C08 II linii metra odcinka zachodniego w Warszawie wraz ze szlakami Warsaw Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Łukasz Górzyński
  • Revitalization of Przedmieście Oławskie Wroclawch+ architekci, Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o., Vertigo Margareta Jarczewska, a+f projektowanie przestrzeni
  • Nowe Żerniki Estate Wroclaw superoffice Nowe Żerniki - over 40 architectural practices, Architekt Miasta Wrocław / Wydział Architektury i Budownictwa, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław

Projekty z drugiej fazy:

  • Rewitalizacja Cukrowni Żnin
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto