Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 słoików: metoda oszczędzania, którą pokochały miliony na całym świecie!

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Urlop to wypoczynek dla ducha i ciała, ale również spory wydatek, który może odbić się negatywnie na naszym budżecie. Czy jest sposób, aby zaoszczędzić na wakacje i nie mieć dziury finansowej? Poznaj metodę 6 słoików, czyli zasadę oszczędzania, którą pokochało miliony osób na świecie i sprawdź, czy to coś dla ciebie!

Spis treści

Metoda 6 słoików – na czym polega?

Dla wielu osób oszczędzanie to jak „mission impossible”. Próbujemy wrzucać pieniądze do skarbonki, chować w szufladzie lub odkładać na koncie. Prędzej czy później najdzie nas chwila słabości i ruszymy odłożoną sumę, usprawiedliwiając się w myślach, że to oszczędzanie i tak nie ma sensu. Problem nie leży jednak w samym oszczędzaniu, ale w sposobie zarządzania pieniędzmi. Jeśli chcesz, aby przynosił on rezultaty, warto poznać metodę 6 słoików, której założenia opracował amerykański biznesmen T. Harv Eker. Polega ona na tym, że comiesięczny przychód należy podzielić na 6 części i fizycznie umieścić w słoikach lub skorzystać z wirtualnych miejsc, np. rachunków bankowych. Zasada jest jedna – wyznaczonego podziału należy się ściśle trzymać. Wciąż brzmi zawile? Zobaczmy, jak to wygląda na przykładzie.

słoik z pieniędzmi
W metodzie oszczędzania opracowanej przez Ekera każdy słoik reprezentuje inną sferę wydatków, co pomaga nam lepiej je kontrolować. Freepik

Słoik nr 1 – 55 procent na wydatki stałe

Jest to najpojemniejszy ze słoików, bo pieniądze z niego przeznaczamy na opłaty i comiesięczne wydatki, np.:

  1. zakupy spożywcze,
  2. czynsz,
  3. rachunki,
  4. paliwo.

Odkładając do niego największą część przychodu, mamy pewność, że w danym miesiącu dokonamy wszystkich niezbędnych opłat. Wiadomo, że nie w każdym okresie rozliczeniowym, rachunki są takie same. Jedne osoby borykają się z ratami kredytu, inne nie mają takiego problemu, ale z kolei mają inne pilne wydatki. To od nas zależy, jak „pojemny” w danym miesiącu będzie słoik. Jeżeli uda nam się spłacić kredyt lub zaoszczędzimy na mediach, możemy zmniejszyć procent kwoty i dołożyć ją do innego słoika.

Słoik nr 2 – 10 procent na zabawę i rekreację

Ten słoik przeznaczony jest na rozrywkę i rekreację, np. wyjścia do kina, restauracji, podróże, czy inne formy spędzania czasu wolnego. Nie możemy zapominać o chwilach przyjemności podarowanych sobie i naszym bliskim. Nic tak nie motywuje do dalszego działania, jak oderwanie się choć na chwilę od codziennych obowiązków. Postarajmy się jednak nie kupować rzeczy, które są nam zwyczajnie zbędne. Zastanów się, czy nowa sukienka to konieczność czy uleganie przecenom i modzie? Warto przemyśleć, co w takiej sytuacji okaże się dla nas lepszym rozwiązaniem. Nowa sukienka czy wyjście na koncert z przyjaciółmi?

Słoik nr 3 – 5 procent na edukację i rozwój osobisty

Tutaj rezerwujemy środki na rozwijanie swoich umiejętności, zakup książek, uczestnictwo w kursach online czy stacjonarnych lub w konferencjach. Warto także poszukać projektów edukacyjnych, np. językowych, które są dofinansowane z UE. Internet to nieocenione źródło wiedzy dostępne zupełnie za darmo. Szukaj stron, które oferują darmowe tutoriale i wybierz to, co cię najbardziej interesuje.

Słoik nr 4 – 15 procent na nieprzewidziane wydatki

Życie lubi płatać figle i w najmniej spodziewanym dla nas momencie zepsuje się nam samochód lub komputer. Warto zatem wykazać się przezornością i co miesiąc odłożyć konkretną sumę pieniędzy na awaryjne naprawy lub nagłe koszty medyczne.

Słoik nr 5 – 10 procent na inwestycje

Te odłożone pieniądze są po to, aby w przyszłości przynieść nam realny zysk. Możemy odkładać je na nowy biznes, akcje na giełdzie lub przeznaczyć na inwestowanie w nieruchomość. Najlepiej w ogóle nie ruszać gotówki zgromadzonej w tym słoiku. Gromadzimy ją z myślą o przyszłych zyskach, więc sensownie jest dokładać do tego słoika, a nie zabierać.

Słoik nr 6 – 5 procent na prezenty

To z pewnością najbardziej „szlachetny” słoik, bo środki z niego przeznaczamy na inne osoby. Pieniędzmi z tego słoika możemy wspomóc jakąś fundację bądź zebraną sumę przekazać na prezent dla kogoś z rodziny, np. z okazji urodzin, ślubu itp.

System 6 słoików wg Ekera – podsumowanie

System oszczędzania proponowany przez Ekera nie jest ani specjalnie odkrywczy, ani tym bardziej skomplikowany. Metoda 6 słoików nie zawsze będzie skuteczna, zwłaszcza jeśli dochód w rodzinie oscyluje wokół minimalnej krajowej. Mogą jej spróbować osoby, których pensja jest odpowiednio wysoka, a one same mają problemy z kontrolowaniem codziennych wydatków.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 6 słoików: metoda oszczędzania, którą pokochały miliony na całym świecie! - RegioDom.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto