Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Złota dwudziestka" z Chorzowa! Te firmy są NAJBOGATSZE w mieście - LISTA. Poznaj chorzowskie Diamenty Forbesa

Natalia Brzóz
Natalia Brzóz
"Złota dwudziestka" z Chorzowa! Już po raz piętnasty miesięcznik „Forbes” we współpracy z Dun & Bradstreet Poland opracował zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, zyskują tytuł Diamentów Forbesa 2023, a są nimi te o dodatnim wyniku finansowym i o współczynniku ryzyka współpracy wyższym niż 4, ocenianym wg ratingu Dun & Bradstreet Poland. W naszej galerii prezentujemy 20 najbogatszych firm z Chorzowa. Kto znalazł się na podium? Zobacz ZDJĘCIA i poznaj wyniki.

Chorzowskie Diamenty Forbesa - kliknij TUTAJ, by poznać najbogatsze firmy.

Stolica województwa śląskiego w czołówce

Śląsk z 1444 diamentowymi firmami zajmuje drugie miejsce wśród województw. Pośród najbogatszych firm znalazły się przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i naprawą maszyn górniczych oraz te produkujące wyroby hutniczo-metalowe.

Najwięcej – 210 diamentowych spółek – ma siedzibę w Katowicach. 78 przedsiębiorstw to duże firmy z przychodami powyżej 250 mln zł. Największymi Diamentami w regionie są CMC Poland z Zawiercia – huta stali, oraz Konsorcjum Stali – jeden z największych dystrybutorów tego surowca w Polsce. W 2021 r. łączne przychody śląskich Diamentów przekroczyły 117 mld zł, zyski netto wyniosły ponad 10 mld zł.

Metodologia rankingu

W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Jak podaje miesięcznik Forbes, pod uwagę brano firmy, które do KRS złożyły sprawozdanie finansowe lub bezpośrednio przesłały je do Dun & Bradstreet Poland. Eliminowane są przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Diamentami Forbesa zostały te o dodatnim wyniku finansowym i o współczynniku ryzyka współpracy wyższym niż 4, ocenianym wg ratingu Dun & Bradstreet Poland.

Nagrodzone firmy dzielone są na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym: firmy małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł, firmy średnie z przychodem ze sprzedaży od 50 do 250 mln zł, firmy duże z przychodem ze sprzedaży powyżej 250 mln zł.

Analitycy Dun & Bradstreet Poland wycenili przedsiębiorstwa, stosując metodę szwajcarską łączącą metodę majątkową i dochodową. Wartość przedsiębiorstw (W) jest średnią ważoną ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd) według wzoru: ŚW = (Wm + 2Wd) / 3. Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej jego wartości likwidacyjnej oraz wartości księgowej netto spółki, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu firm pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to z kolei średnia zysków z lat 2021–2017. Wycena wartości nie uwzględnia wartości marek handlowych i dotyczy końca 2021 roku.

/za forbes.pl

Więcej o metodologii rankingu możesz przeczytać na stronie Organizatora >>TUTAJ<<

"Złota dwudziestka" z Chorzowa! Te firmy są NAJBOGATSZE w mi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto