18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Chorzowie: poznaj historię jej i kirkutu

Anna Ładuniuk
arc Muzeum Śląskie
Synagoga w Chorzowie: W miejscu, gdzie w Chorzowie znajdowała się synagoga, zbudowano dom handlowy, a o cmentarzu żydowskim przy ulicy Krzywej przypomina tylko postawiony tu kilka lat temu niewielki pomnik. Poznaj historię.

Chorzowska synagoga znajdowała się w samym sercu miasta - przy ulicy Wolności, zaraz na jej początku niedaleko poczty: pomiędzy ulicami Wolności, Dworcową i Kazimierza Wielkiego.

Dziś w tym miejscu znajduje się pochodzący z lat 70. ubiegłego wieku dom handlowy Hutnik oraz restauracja McDonalds. Synagoga została zniszczona i rozebrana wkrótce po zajęciu Chorzowa przez Niemców, w roku 1939 i 1940.

Podobny los spotkał cmentarz żydowski, ulokowany pomiędzy dzisiejszymi ulicami Krzywą i Kilińskiego. Dziś w miejscu dawnego kirkutu mieszkańcy osiedla Różanka mają niewielki park, który dorobił się nawet swojej nazwy: Pod Kasztanami. O istniejącym tu kiedyś kirkucie przypomina tylko postawiony w roku 2006 niewielki pomnik w kształcie dwóch macew.

Synagoga w Chorzowie: poznaj historię żydów

Żydzi z gminy chorzowskiej należeli do nowoczesnego, reformowanego nurtu judaizmu. Oznacza to, że gmina akceptowała np. zmiany w tradycyjnym układzie świątyni - stąd we wnętrzu zamiast osobnego pomieszczenia dla kobiet - wbudowane bogato zdobione galerie.

Poza tym przy wschodniej ścianie synagogi budowano także ozdobne kompozycje na Arkę, kazalnicę z baldachimem, pulpit dla kantora, fotele dla starszyzny. Wzorowano się na budowlach orientalnych, wykorzystujących ornamentykę arabską (Alhambra).

Dlatego chorzowska synagoga, oddana do użytku pod koniec 1875 roku, była budynkiem nowoczesnym, zbudowanym w modnym wtedy stylu, nazywanym mauretańskim (jaka to dokładnie architektura można zobaczyć choćby w Krakowie, przyglądając się synagodze Tempel na Kazimierzu, albo synagodze Jubileuszowej w Pradze).

Kiedy budowano synagogę, miasto nosiło jeszcze nazwę Koenigshuette, a Żydzi stanowili w nim niewielką ilościowo, ale znaczącą gospodarczo grupę. Według Eleonory Bergman, autorki tekstu o chorzowskiej synagodze, zamieszczonego w tomie I Zeszytów Chorzowskich, w roku 1880 było to niewiele ponad tysiąc osób (3 procent mieszkańców).

Synagoga w Chorzowie: co się działo dalej?

Do drugiej wojny ta liczba prawdopodobnie się potroiła, ale i miasto znacznie się rozrosło.

Synagoga była budynkiem wolnostojącym, odgrodzona murem, a od najważniejszej ulicy - Kaiserstrasse (obecnie Wolności) ozdobną ażurową kratą.

Inwestycja była dużym wyzwaniem finansowym dla gminy, dlatego miasto miało kłopot z wyegzekwowaniem najpierw budowy chodnika wzdłuż działki, a potem modernizacji odprowadzania ścieków z terenu synagogi. Sprawa kanalizacji ciągnęła się do wojny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto