Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalna wystawa 'Ad altare' w skansenie w Chorzowie! Zobacz z bliska piękne i bogate szaty liturgiczne z Górnego Śląska

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Dawniej ludzie w większym stopniu przywiązywali wagę do piękna i zdobności celebracji. Świadczy o tym m.in. wystawa szat liturgicznych w skansenie w Chorzowie. Piękne zdobienia atłas, srebrne i złote nici, misterne wzory... To wszystko do zobaczenia w czasie wystawy "Ad altare".

Dawne szaty liturgiczne na Śląsku pokazano w skansenie w Chorzowie

W chorzowskim parku etnograficznym od kilku dniu jest udostępniona nowa wystawa szat liturgicznych "Ad altare". Dlaczego muzeum chciało właśnie pokazać tego typu eksponaty? Już kilka miesięcy temu w okolicy zaduszek pokazywano dawne ornaty, kapy i dalmatyki używane w czasie liturgii pogrzebowej w dawnych czasach.

— Zwiedzający nasz skansen wchodząc do Kościoła, dziwili się naszej ekspozycji i pytali, co to jest, z jakiej okazji i dlaczego te szaty są czarne. Idąc za ciosem, postanowiliśmy zrobić kolejną ekspozycję - tym razem już nie tylko żałobnych, ale w ogólnie dawnych szat liturgicznych – opowiada Anna Kulczyk, kurator wystawy i kustosz muzealny.

To co łączy dawne ornaty, to bogate zdobnictwo. Co warte podkreślenia, kolekcja prezentowana w chorzowskim skansenie jest bardzo dobrze zachowana mimo tego, że szaty pochodzą z końca XIX wieku i I połowy XX wieku.

— Ornaty (przede wszystkich ich tylna część) były bogato haftowane w różne symbole eucharystyczne i nie tylko. Tam są wizerunki świętych, wizerunki Najświętszej Maryi Panny. To są już hafty maszynowe - od 1828 roku niemalże wszystkie hafty były wykonywane w ten sposób. Jeżeli natomiast chodzi o materiały, z których one są wykonane, to można powiedzieć, że są drogocenne. Mamy tu atłas, aksamit, jedwab, brokat. Hafty są również wykonane złotymi i srebrnymi nićmi – dodaje Anna Kulczyk.

Nie tylko ornaty skrzypcowe

Z ornatami przedsoborowymi kojarzymy tylko ornaty rzymskie (skrzypcowe). Jak wyjaśnia Anna Kulczyk, istniały także ornaty gotyckie podobne do wsółcześnie używanych. Jeden z ornatów gotyckich także znajduje się na wystawie w skansenie. Oprócz ornatów pokazano także m.in. kapy, dalmatyki, bieliznę kielichową. Objaśnienia z dawnych książek mówią o znaczeniu i sposobie ubierania szat. Wytłumaczono również symbolikę kolorów. Przykładowo czerwony związany był z krwią, męczeństwem, ogniem oraz miłością. Stąd używany był (i jest) w czasie Zesłania Ducha Świętego, świąt związanych z męką i śmiercią Pana Jezusa, wspomnieniami męczenników.

Szaty liturgiczne zgromadzone na wystawie pochodzą z: prywatnej kolekcji ks. Tomasza Brola, ze zbiorów parafii: Wszystkich Świętych w Gliwicach, św. Franciszka w Zabrzu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu, św. Andrzeja w Zabrzu, św. Jacka w Bytomiu, a także ze zbiorów skansenu. Wystawa została objęta honorowym patronatem biskupa gliwickiego Sławomira Odera.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto