Noc Muzeów w chorzowskim skansenie. Warto tam przyjść! Darmowe wejście, specjalne oprowadzenia i nowa wystawa

OPRAC.:
Monika Krężel
Monika Krężel
Chorzowski skansen zaprasza na Noc Muzeów
Chorzowski skansen zaprasza na Noc Muzeów Fot. Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Chorzów. Już 15 maja Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” organizuje Noc Muzeów. W ramach wydarzenia będzie można – w godzinach od 16.00 do 20.00 – wejść do skansenu za darmo i wziąć udział w specjalnym oprowadzeniu po obiektach i wystawach muzealnych. Dłużej niż zwykle dostępne będą też wszystkie obiekty. Wszystko to, oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Nasi przewodnicy – znakomici specjaliści od budownictwa drewnianego i kultury chłopskiej – oprowadzą gości po trzech wyjątkowych obiektach. Pierwszym jest Garbarnia z Koniakowa, która przez ostatnią dekadę była zamknięta dla zwiedzających – zachęcają pracownicy chorzowskiego skansenu. - W 2020 roku powstała w niej unikatowa wystawa „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo”, w której tradycja splata się nowoczesnością. Sposób prezentacji wystawy nawiązuje do współczesnych trendów w muzealnictwie, czyli wprowadzania rozwiązań multimedialnych i rezygnację ze stosowania plansz z tekstami. Zwiedzanie garbarni oparte jest na rozwiązaniach typu „światło i dźwięk” – w czasie kiedy lektor omawia poszczególne eksponaty i przestrzenie są one jednocześnie punktowo oświetlane.

Wystawę otwarto w grudniu ubiegłego roku, ale – ze względu na pandemię – jej zwiedzanie z przewodnikiem było niemożliwe. Dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawę, będzie można w najbliższą sobotę nie tylko zobaczyć, ale też wziąć udział w specjalnym oprowadzeniu. Pracownicy Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych MGPE opowiedzą, jak dawniej oprawiano skórę i zdradzi tajniki pracy garbarza. Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i ruchu.

Kolejnym obiektem jest dawny kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka – zrekonstruowany i oddany do użytku w 2017 roku. Obiekt będący częścią Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, stanowi dzisiaj ekspozycję muzeum. Jest przykładem unikatowego zastosowania drewnianych prefabrykatów w budownictwie sakralnym. Ze względu na reżim pandemiczny w obiekcie może przebywać równocześnie 15 osób.

Ze specjalnego oprowadzania będzie można skorzystać także w przypadku multimedialnej wystawy „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza”, znajdującej się na pierwszym piętrze budynku administracyjnego (tuż przy wejściu do muzeum). Wystawa przybliża biografię profesora Adolfa Dygacza, badacza, który dokumentowaniu muzycznych tradycji Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego poświęcił niemal całe życie. Zwiedzający będą mieli okazję poznać nie tylko niezwykły dorobek zawodowy folklorysty (obszerny materiał nutowy i teksty pieśni), ale także poznać wiele szczegółów prywatnego życia wybitnego etnografa i muzykologa. Wystawa prezentuje też zabytkowe magnetofony, rzadkie instrumenty ludowe (chociażby diabelskie skrzypce czy okaryny). Całości dopełniają ścieżki dźwiękowe z lat 50-70. XX wieku, które towarzyszą zwiedzającym wystawę.

Wystawa jest kolejnym etapem – prowadzonych od kilku lat przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” – działań związanych z digitalizacją, naukowym opracowywaniem i popularyzacją dorobku profesora Adolfa Dygacza. Jej realizacja możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Po ekspozycji oprowadzi Agata Krajewska - kurator wystawy, na co dzień adiunkt pracująca w Dziale Nauki MGPE.

Specjalne oprowadzenia z przewodnikami odbywać się będą – we wszystkich trzech miejscach (garbarni z Koniakowa, kościele ewangelickim z Bytomia-Bobrka i wystawie „Życie jako pieśń…” – co pół godziny od 16.00 do 20.00 (16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00).

Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu - bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymany natomiast został nakaz zachowywania co najmniej półtorametrowej odległości zarówno w pomieszczeniach jak i na wolnym powietrzu. Wyjątek dotyczy: opiekunów dzieci do lat 13, opiekunów osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie, osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Specjalne oprowadzania:
– grabarnia z Koniakowa: maksymalnie 6 osób wewnątrz obiektu
– kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka – maksymalnie 15 osób wewnątrz obiektu
– wystawa „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza” (budynek administracyjny) – maksymalnie 5 osób równocześnie.

Bezpłatne wejście do muzeum – w godzinach od 16.00 do 20.00.
Dodatkową zachętą dla tych, którzy rozważają odwiedziny podczas Nocy Muzeów jest zapowiadane przez najemcę otwarcie Karczmy ze Świerczyńca. Z oferty gastronomicznej, zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami, będzie można skorzystać na otwartym powietrzu.

"Warsaw Show 16" ostatnim sezonem Don Kasjo?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie