Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wcześniaka w Chorzowie. Odwiedziliśmy malutką Olusię, która nieco się pośpieszyła na ten świat

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Pani Malwina z Olusią oraz lekarz Anna Glanowska.
Pani Malwina z Olusią oraz lekarz Anna Glanowska. Marcin Śliwa
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Chorzowska neonatologia ma II stopień referencyjności i przyjmuje dzieci urodzone przedwcześnie. Odwiedziliśmy malutką Olusię i jej mamę, która się nią opiekuje. "Przeważnie skrajny wcześniak wymaga pełnej wentylacji mechanicznej, bo nie ma swojego napędu oddechowego - nie potrafi oddychać samodzielnie i oddycha za niego maszyna. Jeżeli dziecko ma ten tzw. napęd oddechowy, to mamy inne techniki wspomagania oddychania i tutaj Ola potrzebowała takiej techniki, która się nazywa nCPAP" - tłumaczy lekarz Anna Glanowska.

Zobacz galerię z oddziału neonatologicznego w ZSM w Chorzowie.

Jak to jest zostać mamą wcześniaka? "W moim przypadku to był duży stres"

Do wcześniaków zaliczyć można przecież i noworodki urodzone tuż przed 37 tygodniem ciąży, i te kilkanaście tygodni wcześniej z bardzo małą masą urodzeniową. Przed Światowym Dniem Wcześniaka odwiedziliśmy oddział neonatologiczny w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie, który należy do grupy szpitali z II grupą referencyjności. Na oddziale spotkaliśmy panią Malwinę wraz z jej małą córeczką.

— W moim przypadku to był duży stres, ponieważ oczekiwałam narodzin dziecka między 19 a 26 grudnia, a Ola urodziła się czternastego listopada. Akcja porodowa rozpoczęła się w niedzielę. Zaczęły mi odchodzić mi wody płodowe, aczkolwiek lekarze mieli nadzieję, że jeszcze się to uda przystopować. No niestety córka urodziła się wcześniej, chociaż ostatecznie stwierdziliśmy, że jednak „stety”, ponieważ miała dwa węzły na pępowinie, Lekarze mówią, że jest podwójną szczęściarą, bo mogło się to gorzej skończyć – opowiada pani Malwina stojąc obok inkubatora.

Dodaje także, że z rzeczy, które ją uspokajały było m.in. jasne wytłumaczenie, co się dzieje z dzieckiem i dlaczego. Neonatolog Anna Glanowska wskazuje, że dla mam przedwczesny poród zawsze jest stresem. Neonatologia jest miejscem, gdzie panuje przede spokój. W Chorzowie, (tak jak i w Rudzie Śląskiej) nie gra głośno radio, nie ma ostrych świateł, jest ciepło. Malutka Ola ma w swoim inkubatorze ponad 33 stopnie Celsjusza.

Dzieci lubią ciemność

Lekarka bada Olusię i pilnuje, aby stetoskop, który kładzie jej na klatce piersiowej był ciepły. Po badaniu okrywa pieluszką inkubator. Urządzenie ma jak najlepiej oddawać warunki w brzuchu mamy, a w brzuchu mamy jest nie tylko ciepło – jest tam również ciemno. Natura jest mądra i nie bez przyczyny dziecko z zasady powinno być pod sercem kobiety przez dziewięć miesięcy.

— Mama Oli dostała dwie dawki sterydów i spodziewałyśmy się, że Ola będzie miała płuca dojrzałe. Natomiast jeśli noworodek jest urodzony w dwudziestym drugim tygodniu dwudziestym piątym, dwudziestym siódmym, to on w stu procentach będzie miał płuca, nie dojrzała i wtedy dostanie specjalną substancję - surfaktanty. My to wszyscy mamy w sobie, ale on wytwarza się później u płodu, Sufrakanty podajemy przez rurkę intubacyjną. Przeważnie skrajny wcześniak wymaga jednak pełnej wentylacji mechanicznej, bo nie ma swojego napędu oddechowego - nie potrafi oddychać samodzielnie, tylko oddycha za niego maszyna. Jeżeli dziecko ma ten tzw. napęd oddechowy, to mamy inne techniki wspomagania oddychania i tutaj Ola potrzebowała takiej techniki, która się nazywa nCPAP, czyli ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych – wyjaśnia lek. med. Anna Glanowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto