MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Organizatorem jest Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Redakcja
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Ruszył konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Organizatorem jest Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Inicjatywa jest kontynuacją corocznej tradycji przygotowywania prac, związanych z tematyką Świąt Wielkiej Nocy i odbywa się już od kilku lat.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” organizuje kolejną edycję wielkanocnego konkursu, który skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu województwa śląskiego. Jak dotąd, dzieci wykonywały głównie pisanki i prace plastyczne, nawiązujące właśnie do świątecznych jajek. W tym roku, po raz pierwszy tematem przewodnim będą palmy. Dzieci mają za zadanie przygotować własnoręcznie różnorodne prace plastyczne w dowolnej technice, ale jak twierdzą organizatorzy, można spodziewać się bardzo kreatywnych dzieł konkursowych.

Po raz pierwszy motywem przewodnim będą wielkanocne palmy

Organizowany przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną jest kontynuacją corocznej już tradycji przygotowywania prac, związanych z tematyką Świąt Wielkiej Nocy i odbywa się już od kilku lat. Wcześniej dzieci przygotowywały świąteczne pisanki, zaś w tym roku po raz pierwszy motywem przewodnim będą wielkanocne palmy. – Te konkursy się zmieniają i choć zawsze dotykają tematyki, związanej z tradycjami wielkanocnymi, to skupiają się na różnych jej elementach. Do tej pory motywem przewodnim były świąteczne jajka i pomysłów tutaj zawsze było sporo. Teraz wprowadzamy pewną nowość i dzieci po raz pierwszy przygotują wielkanocne palmy. Nie wiemy, czego się tym razem spodziewać, ale na pewno będzie tu duża kreatywność – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierownik Działu Edukacji i Popularyzacji Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Upowszechnianie wiedzy na temat kultury Górnego Śląska

Celem konkursu, organizowanego przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” jest przede wszystkim upowszechnienie wiedzy na temat kultury Górnego Śląska, w tym jego tradycji, języka i pozostałych elementów dziedzictwa kulturowego tego regionu. Organizatorom zależy na wzbudzeniu zainteresowania dzieci szkolnych historią oraz kulturą Śląska, a także umacnianiu więzi społecznych poprzez rozwijanie postaw poszanowania dziedzictwa kulturowego. – Udział w konkursie jest w moim przekonaniu dobrym sposobem, by w sposób żywy i aktywny poznawać tradycje regionu, ale także rozwijać inwencję twórczą oraz wrażliwość estetyczną najmłodszych mieszkańców województwa – zauważa Joanna Skorupska-Badura.

Uczestnikami są uczniowie śląskich szkół podstawowych

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu województwa śląskiego. W poprzednich latach organizatorzy otrzymywali około trzystu prac podczas każdej edycji, a więc i tym razem oczekują na liczny odzew ze strony dzieci. W tym celu, muzeum rozesłało informacje o konkursie do wszystkich szkół podstawowych w województwie śląskim, a na piękne palmy wielkanocne, wykonane przez uczniów czeka do 5 kwietnia 2022 roku. Pracę wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć do sekretariatu Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Organizatorzy informują, że zgłoszenia prac dokonują rodzice, wychowawcy lub opiekunowie kół plastycznych, a podlegają temu wyłącznie prace wykonane własnoręcznie, w ramach działań indywidualnych.

Kreatywność mile widziana

Prace konkursowe będą oceniane w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII oraz według takich kryteriów, jak: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu, ogólne opracowanie i dobór materiałów, wykorzystanie motywów regionalnych oraz nawiązanie do tradycyjnych form zdobniczych, estetyka wykonania oraz trwałość konstrukcji a także walory plastyczne – kompozycja, kolorystyka, dodatki.

Rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną odbędzie się w dniu 10 kwietnia 2022 roku podczas imprezy plenerowej „Wielkanoc na Śląsku”. Wtedy też nastąpi uroczyste wręczenie nagród dla uczestników tegorocznej edycji, a następnie otwarcie wystawy pokonkursowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto