Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron dowodzenia w Chorzowie na Górze Redena otwarty w majówkę. Obiekt udostępniony 3 maja. Zwiedzanie z przewodnikiem. "Kipi historią"

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
W Chorzowie na Górze Redena od strony ulicy parkowej znajduje się wybudowany w międzywojniu schron. Dzięki zaangażowaniu pasjonatów jest to obiekt, który możemy zwiedzać. 3 maja po pomieszczeniach oprowadzi nas przewodnik. Opowie historię budynku, pokaże repliki broni, wizualizacje, scenę uchwycenia szpiega. Warto się wybrać, ponieważ na co dzień schron jest zamknięty.

Schron na Górze Redena

Schron na Górze Redena w momencie powstawania miał nieco inną funkcje niż pozostałe obiekty obszaru warownego „Śląsk”. Był on słabiej uzbrojony i leżał w pewnej odległości od potencjalnej linii natarcia.

— To unikat w skali kraju. To jedyny polski schron dowodzenia z okresu XX-lecia międzywojennego. To potężna, ufortyfikowana, dwukondygnacyjna, podziemna siedziba dowództwa Obszaru Warownego "Śląsk" – mówi Adam Lewan ze Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

W środku znajdowała się instalacja kanalizacyjna, filtrowentylacyjna, prycze, pomieszczenia sztabowe i magazyny. Obiekt budowano w latach 1937-1938. Strop ma grubość metra, a ściany zewnętrzne nawet 175 cm. Schron mógł wytrzymać pojedyncze trafienie pociskiem 220 mm.

Co zobaczymy 3 maja?

Zwiedzanie przewidziano 3 maja od godziny 12:00 do 17:00. Wejście jest bezpłatne, choć możemy wesprzeć utrzymanie obiektu dowolnym datkiem. Na przybyłych będzie czekał przewodnik.

— W kolejnych izbach udostępniono pamiątki, wizualizacje, modele, archiwalne zdjęcia. Są też zainscenizowane scenki z przesłuchania ujętego szpiega, odtworzona izba wartownika. Zewsząd kipi historią – opowiada Adam Lewan.

Wewnątrz znajdziemy repliki broni. W środku jest też się aparatura audio z nagraniami z epoki.

— Wszyscy są mile widziani. Schron dowodzenia jest przestronny, ma nawet klatkę schodową (!!!), więc osoby starsze z problemami z chodzeniem dadzą radę – zaprasza członek stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto