Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie w Parku Śląskim w Chorzowie. Wiele atrakcji, promocji i propozycji. Od Etnoferii po Zimową Akademię Sportu i inne

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zajęcia w Legendii w czasie ferii zimowych.
Zajęcia w Legendii w czasie ferii zimowych. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko
Wiele instytucji w Parku Śląskim w 2024 roku przygotowało ofertę na ferie zimowe. Etnoferie w skansenie, Zimowa Akademia Sportu, Gra terenowa w ZOO, seanse w Planetarium Śląskim, czy też zabawa w Jamie Bazyliszka Sprawdź, jak możesz zorganizować dziecku czas w sercu Śląska. W ofercie są pokazy, zajęcia sportowe, spotkania, warsztaty rękodzielnicze itp.

Ferie w 2024 roku w sercu Śląska - zobacz ofertę

Ferie w 2024 roku w sercu Śląska - Park Śląski

Jak można spędzić w 2024 roku ferie w Parku Śląskim w Chorzowie? Okazuje się, że na to pytanie można dać bardzo wiele odpowiedzi. Niemal każda z atrakcji tego wyjątkowego miejsca przygotowała coś z myślą o dzieciach i młodzieży. Warto przeczytać i zapoznać się z ofertą. Można także poprzez spis treści i wybranie odpowiedniego nagłówka, przejść do opisu interesującego nas miejsca.

Spis treści

Zimowa Akademia Sportu na Stadionie Śląskim razem z mistrzami

Stadion Śląski w Chorzowie na ferie przygotował cykl darmowych zajęć od 29 stycznia do 2 lutego 2024 r. Na cykl darmowych zajęć stadion zaprasza oprócz osób indywidualnych także grupy zorganizowane. Uczestnicy zmierzą się w takich dyscyplinach jak biathlon, curling, snowboard czy hokej. Nie trzeba się martwic o pogodę, ponieważ zajęcia odbywać się będą w salach sportowych. Towarzyszyć im będą mistrzowie zimowych dyscyplin sportowych:

 • Zbigniew Bródka – mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim (Sochi 2014),
 • Weronika Nowakowska – wicemistrzyni świata w biathlonie (Kontiolahti 2015),
 • Paulina Ligocka – brązowa medalistka mistrzostw świata w snowboardzie (Gangwon 2009),
 • Tomasza Sikora – wicemistrz olimpijski w biathlonie (Turyn 2006),
 • Konrad Niedźwiecki – brązowy medalista olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim (Sochi 2014).

— Oprócz konkurencji sportowych, w których nasi medaliści będą brali czynny udział, będzie też pogadanka – opowiedzą, z czym się wiąże sport zawodowy, jakie to są wyrzeczenia, jakie emocje. Mam nadzieję, że zachęcimy dzieciaki do uprawiania dyscyplin zimowych! – mówi dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski.

Będzie można zobaczyć także stroje olimpijczyków. Jak informuje Stadion Śląski w Chorzowie, dla wszystkich uczestników przewidziano gadżety i drobne upominki, a dla najlepszych – medale i nagrody rzeczowe. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat będą rozpoczynać się o godzinie 9.00 oraz o godzinie 12.00 (maks. 60 osób w każdej grupie). Zapisy na Zimową Akademię Sportu tylko do 25 stycznia!

ZOO w Chorzowie zaprasza na grę ZOO-tropiciele. Tańsze bilety w sezonie zimowym

W sezonie zimowym do chorzowskiego zoo wejdziemy z biletem tańszym niż w czasie sezonu letniego. Zarówno za bilet normalny, jak i bilet ulgowy zapłacimy 13 złotych. ZOO przygotowało dla dzieci od 6 lat grę terenową "ZOO-tropiciele", która w założeniu ma łączyć rozrywkę z naukową przygodą.

— Gra toczy się na terenie zoo, a zadaniem dzieci jest odnalezienie wybranych gatunków fauny, korzystając ze specjalnych kart z wizerunkami i opisami mieszkańców ogrodu. Wykorzystując swoje umiejętności obserwacyjne i wiedzę przyrodniczą, zdobywa się punkty za każde poprawnie odnalezione i udokumentowane zwierzę. Najlepsi mają szansę na atrakcyjne nagrody! - tłumaczy Anna Bała kierownik sekcji edukacji i promocji w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.

Grę przygotowano zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. ZOO-tropiciele odbywać się będą dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku, między 29 stycznia a 11 lutego 2024 r. o godzinie 9:30 lub 11:30. Jedna gra trwa około 90 minut

— Aby wziąć udział, należy zarejestrować swoją grupę liczącą od 10 do 30 osób, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego szybszy zapis oznacza większą szansę na udział - dodaje Anna Bała ze śląskiego ZOO.

Na ferie zimowe polećmy... do gwiazd! Oferta Planetarium Śląskiego

Ferie zimowe zawitają także do Planetarium Śląskiego - będzie nieco inaczej niż w czasie roku szkolnego. W Planetarium zobaczymy seanse tematyczne. Oczywiście zakupimy także bilety na wystawy.

— Po seansach odbędą się warsztaty nawiązujące do nich tematyką. Przykładowo mamy "Kometę nad Szwajcarską Doliną", a później prowadzimy zajęcia pod tytułem "Kometa od Kuchni". Dzięki niemu dzieciaki dowiadują się, z czego zbudowana jest kometa. W ramach warsztatów także ją zbudujemy - opowiada kierownik Działu Dydaktyki Planetarium Śląskiego w Chorzowie Agata Spruś.

Kometa nad Szwajcarską Doliną przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci. Nieco starszym bardziej przypadnie do gustu seans dotyczący Słońca. Po nim także zaplanowano warsztaty. Jeśli pogoda na to pozwoli, połączone będą z obserwacjami. Młodzież i dorosłych najbardziej zaciekawić powinien seans "Explore" mówiący o kosmosie i jego podbojach. Po nim również zaplanowano zajęcia. Jak tłumaczy Agata Spruś, odwiedzający mogą sami zdecydować, czy chcą wziąć udział i w seansie, i w zaplanowanych warsztatach, czy tylko w jednym z wymienionych.

Legendia na ferie zimowe na Śląsku zaprasza do Jamy Bazyliszka. Tańce, fotografia i podstawy charakteryzacji

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko na ferie zaprasza do Jamy Bazyliszka. Oprócz dalej otwartej po zmroku (po godz. 16.00) wystawy w ogrodzie świateł, nawiązującym tematyką do Pięknej i Bestii, będzie można przyjść do parku rozrywki także w ciągu dnia. Magiczne Ferie rozpoczną się już w sobotę 27 lutego i potrwają aż do 11 lutego. Codziennie od godz. 10.00 do 15.30 będzie otwarta wspomniana Jama Bazyliszka - sala zabaw w Legendii.

— Każdego dnia ferii odbywać się będą spotkania, warsztaty i animacje o różnorodnej tematyce, tak, aby została zaspokojona ciekawość dzieci o różnorodnych zainteresowaniach. I tak, mali artyści podszkolą swoje umiejętności pod okiem zawodowych aktorów, pasjonaci kwiatów stworzą własne wianki, miłośnicy węży i pająków staną oko w oko z tymi niezwykłymi zwierzętami, a magicy spotkają iluzjonistę, który nauczy ich kilku nowych sztuczek – wylicza Izabela Kieliś, commercial manager w Legendii i dodaje — Nie zabraknie także kreatywnych zabaw – na gości sali zabaw czekają warsztaty taneczne, podstawy fotografii i tajniki charakteryzacji.

Na salę zabaw wejdziemy już za 19 złotych, chyba że mamy odpowiedni bilet sezonowy - wtedy wejście będzie za darmo.

Etnoferie w chorzowskim skansenie - coś dla kochających zwierzęta, kulturę i rękodzieło

Tuż obok Stadionu Śląskiego znajduje się chorzowski skansen. Tam także można spędzić czas w ferie, choć nieco odmiennie. Zwłaszcza miłośnicy rękodzieła i zajęć plastycznych będą zaciekawieni tą propozycją. skansen swoją ofertę przygotował w myśl powiedzenia "do wyboru, do koloru". Można przyjść na wybrane zajęcia. Na większość z nich obowiązuje bilet za 25 złotych. Rozpoczynają się o godzinie 12.00 i trwają od 1,5 godziny do 2 godzin.

— Oferta Etnoferii w skansenie skierowana jest głownie dzieci wieku przedszkolnym i szkolnym, które w towarzystwie opiekunów będą mogły ciekawie spędzić popołudnie. Większość warsztatów ma charakter manualny, należy więc samemu ocenić czy dziecko sobie poradzi. Na jeden bilet może wejść jedno dziecko i jedna osoba dorosła (z wyjątkiem zajęć malowania na szkle). Bilety można kupić online oraz w kasie muzeum - dodaje Marcin Gaweł.

 • 29.01 KARNAWAŁ - opowieści, jak dawniej przygotowywano się do karnawału. Każdy uczestnik zrobi maskę misia, diabła lub dziada, a później nauczy się ludowych tańców i zabaw.
 • 30.01 ZWIERZAKI PRZYTULAKI - Odwiedziny zwierząt gospodarskich w skansenie oraz warsztaty wykonywania zwierzątek z filcu.
 • 31.01 GARNCARZ Z BŁOTA NAROBI ZŁOTA - Warsztat tworzenia glinianych podstawek i opowieść o tym zawodzie.
 • 1.02 SPOTKANIE Z GÓRALKĄ - Zwiedzanie część skansenu z Beskidu Śląskiego wraz z góralką. Po spacerze uczestnicy wezmą
 • udział w warsztatach, na których stworzą wełniane pompony zwane kućkami.
 • 2.02 ZA BAJTLA CZYLI GRY I ZABAWY NA GÓRNYM ŚLĄSKU - Podczas zwiedzania uczestnicy dowiedzą się z czego wykonywano zabawki i jak dawniej dzieci spędzały swój wolny czas. Opowieści połączone z zabawą. Po spacerze warsztaty z użyciem minilaleczek z naturalnych materiałów.
 • 4.02 WARSZTATY Z RZEŹBIARSTWA - warsztaty rzeźbiarskie z artystą Franciszkiem Wójtowiczem. Dzieci z kawałka drewna wykonają dłutem wymyślną przez siebie rzeźbę.
 • 5.02 FILCOWANIE NA TORBACH - W trakcie zajęć uczestnicy stworzą oryginalne ekotorby z ozdobami z wełny czesanowej. O=
 • 6.02 SZYDEŁKOWANIE - Warsztaty szydełkowania dla dzieci, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z robótkami ręcznymi. Dzieci nauczą się trzymać szydełko, poznają podstawowe sploty i stworzą z włóczki podkładkę pod kubek. Warsztaty dla dzieci od 10 lat.
 • 7.02. ZAGRODA PEŁNA ZWIERZĄT - W trakcie wyprawy uczestnicy dowiedzą się jaką rolę zwierzęta pełniły w
 • dawnych gospodarstwach. Pod od czujnym okiem opiekunów zwierząt grupa uda się z wizytą do królików, zagrody owiec, kóz i konia. Po spacerze dzieci wykonają pamiątkowa wyklejankę przy użyciu owczej wełny.
 • 8.02 TAŃCOWAŁA RYBA Z RAKIEM I MALOWANE SZLAJFKI Rozmowa o historii muzyki i tańca naszego regionu i naukatradycyjnych
 • przyśpiewek oraz choreografii. Po zabawach uczestnicy stworzą malowaną szlajfkę (element tradycyjnego stroju).
 • 9.02 W STAREJ SZKOLE - uczestnicy przeniosą się w czasie, zasiadając w ławkach starej szkoły z Wapienicy, spróbują zrobić notatkę na tabliczce łupkowej za pomocą rysika oraz poznają technikę pisania piórem ze stalówką.
 • 10.02 OGNISKO - przewodnik zabierze wszystkich na wycieczkę po terenie muzeum. Zwieńczeniem spaceru będzie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i innych smakołyków, które będzie można przynieść ze sobą na spotkanie.
 • 11.02 MALOWANIE NA SZKLE - warsztaty. Jako że szkło to delikatny materiał, zaproszone są na nie dzieci od 12 lat oraz dorośli.
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto