W Chorzowie będzie "Królestwo Żelaza". Tak będzie się nazywać wystawa stała w Muzeum Hutnictwa. Podpisano umowę na jej wykonanie

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Urzędzie Miasta w Chorzowie podpisano umowa na wystawę stałą w Muzeum Hutnictwa
W Urzędzie Miasta w Chorzowie podpisano umowa na wystawę stałą w Muzeum Hutnictwa UM Chorzów
Udostępnij:
W Chorzowie popisano umowę na wykonanie wystawy stałej w Muzeum Hutnictwa. To jedyne muzeum w Polsce, które poświęcone będzie historii i ludziom żelaza. Otwarcie Muzeum Hutnictwa planowane jest jeszcze w tym - 2021 - roku. Wcześniej we wnętrzu budynku powstanie wystawa stała. Przetarg na jej przygotowanie i realizację wygrała wrocławska firma A+V.

Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już w 2021 roku. Jest umowa na wykonanie wystawy stałej

Muzeum Hutnictwa powstało w ponad stuletniej hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ul. Metalowców 13. Prace rozpoczęły się na początku 2019 roku, a zakończyły na początku stycznia 2021. Otwarcie tego jedyne muzeum w Polsce poświęconego hucie zaplanowane jest na 2021 roku. Właśnie podpisano umowę na wykonanie wystawy stałej.

W Urzędzie Miasta w Chorzowie we wtorek, 2 lutego, podpisano umowę z wykonawcą wystawy stałej tworzonego w Chorzowie Muzeum Hutnictwa. Za wykonanie głównego szlaku zwiedzania placówki odpowiadać będzie firma A+V z Wrocławia. Koszt utworzenia wystawy "Królestwo Żelaza" wyniesie prawie 2,7 miliona złotych.

W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa dotycząca historii hutnictwa. Zostanie ona opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których używali hutnicy. Muzeum Hutnictwa będzie pierwszym w Polsce muzeum przemysłu, w którym głównymi bohaterami wystawy będą byli pracownicy i pracownice hut.

Tak ma prezentować się Muzeum Hutnictwa. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Trwają prace budowlane i adapt...

- Nasza wystawa będzie nosiła nazwę "Królestwo Żelaza" i jest to nawiązanie do Królewskiej Huty, czyli dawnej nazwy zakłady i miejscowości (Królewska Huta), jak i do pozycji jaką miała Królewska Huta na tle ówczesnego przemysłu. Warto dodać, że w momencie uruchomienia Huta Królewska była jedną z najnowocześniejszych hut na kontynencie. Wielki piec z 1804 był był wówczas największym w Europie. W naszej hucie zamontowano także pierwszy konwertor Bessemera w kraju. Ówczesny Chorzów był prawdziwym królestwem żelaza - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa (w organizacji).

Wystawa stała w Muzeum Hutnictwa będzie pierwszą wystawą poświęconą hutnictwu i stali w sensie przemysłowym. W wystawie tej ważną rolę odgrywać będzie także aspekt społeczny, ponieważ trzon narracji stanowią wspomnienia 21 byłych pracowników i pracownic, nie tylko chorzowskich hut, które zarejestrowali pracownicy Muzeum podczas projektu "Mów mi huto".

- Mamy tutaj punkt styku pomiędzy osobami technicznymi odpowiedzialnymi za wdrożenie rozwiązań multimedialnych, a osobami humanistycznymi czyli samymi muzealnikami to jest element komunikacji ,który jest zawsze bardzo trudny ,natomiast mamy doświadczenie w realizacji tego typu wystaw -podkreśla Kamil Wołczyński, kierownik techniczno-handlowy z firma A + V.

Nie przegapcie

Wystawa poświęcona historii i ludziom huty. Strefa pracy i strefa życia

Na wystawie stałej Muzeum Hutnictwa zaprezentowane zostaną zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, jak i codzienność pracy oraz życia w hutniczych rodzinach. Wystawa podzielona będzie na dwie części – „strefę pracy” oraz „strefę życia”.

W strefie pracy zwiedzający będą mogli zapoznać się zarówno z procesem technologicznym odbywającym się w hucie (wyeksponowanym na stanowiskach „wytop”, „kuźnia”, „laboratorium”, „energetyka”, „walcownia”, „bezpieczeństwo”), jak i jego rezultatami prezentowanymi na stanowisku „wyroby”.

Cykl pracy huty prezentowany będzie za pomocą narzędzi i urządzeń hutniczych, uzupełnianych o prezentacje multimedialne i filmowe. Jakie narzędzia i urządzenia hutnicze znajdą się na wystawie stałej w Muzeum Hutnictwa?

W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zobaczymy m.in.

  • cztery młoty: młot parowy firmy G. Brinkmann & Co., z 1898 r., ważący aż 34 tony służący do kucia tzw. przedkuwek do młotów matrycowych. Młot użytkowany był na terenie kuźni Huty Batory do 2013 r.; młot parowo-powietrzny; młot mostowy Eschweiler Maschinen z 1907 r. i młot Beche;
  • prostownicę stemploą z 1897 r., pracującą na terenie Huty Królewskiej do 2015 r. służącą do korekcji krzywizn szyn kolejowych wąskotorowych lub kształtowników;
  • prasę mimośrodową Warszawskiej Fabryki Pras i Młotów z 1955 r.
  • i najstarszy z eksponatów wielkogabarytowych tj. fragment zespołu walcowniczego wraz z zespołem napędowym z 1874 r. Urządzenie to pracowało na hali walcowni bruzdowej średnio-drobnej zakładu dolnego Huty Batory w Chorzowie i służyło do walcowania prętów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie