Trwają debaty na temat przyszłości województwa na Stadionie Śląskim. Przed nami ostatni dzień Europejskiego Forum Przyszłości 2021

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Udostępnij:
Od środy 6 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbywa się Europejskie Forum Przyszłości. Uczestniczą w nim przedstawiciele rządu, władze samorządowe, a także znane osobistości ze świata biznesu czy edukacji. Podczas pierwszych dwóch dni rozmawiano m. in. na temat zielonej transformacji, a także wizji dotyczących przyszłości całego regionu. Przed nami jeszcze trzeci, ostatni dzień tego wydarzenia.

W EFP biorą udział przedstawiciele zarządu województwa z marszałkiem Jakubem Chełstowski i wojewodą Jarosławem Wieczorkiem na czele. Na miejscu nie zabrakło również przedstawicieli władz największych śląskich metropolii, a także przedstawicieli biznesu i nauki. Sesję inauguracyjną poprowadził redaktor naczelny Dziennika Zachodniego.

- Z naszej regionalnej perspektywy będziemy rozmawiać o tym, co dotyczy całej Europy. Czekają nas lata wielkich i bardzo poważnych zmian - mówił podczas sesji inauguracyjnej Grzegorz Gajda.

Jaka jest wizja przyszłości województwa śląskiego?

Europejskie Forum Przyszłości to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane na Stadionie Śląskim. Rozpoczęło się ono w środę 6 października i potrwa jeszcze do piątku, 8 października. Najważniejsze poruszane tutaj kwestie dotyczą transformacji gospodarczej regionu oraz kierunku zmian, który powinien iść w parze z europejską wizją przyszłości.

Trzydniowe wydarzenie otwarł marszałek Jakub Chełstowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że to właśnie na Śląsku rozpocznie się transformacja gospodarcza, a EFP jest wielką szansą w perspektywie rozwoju województwa. Według niego Forum ma się stać przestrzenią sprzyjającą nawiązywaniu współpracy między wieloma środowiskami.

Swoje przemówienie przygotował też wojewoda Jarosław Wieczorek, który również skupił się na nowych możliwościach i szansach dla Śląska, związanych z EFP.

- Najważniejsze jest to, żeby rozmawiać o przyszłości. Chcemy w trakcie debat zastanowić się jak wykorzystać przewagi konkurencyjne, które wytworzyły się po pandemii COVID-19 - tłumaczył wojewoda.

Redaktor naczelny DZ, pod koniec sesji inauguracyjnej podziękował sponsorom EFP 2021. Wyjaśnił, że bez ich pomocy organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa. Głównymi partnerami są: Koleje Śląskie, Bank Gospodarstwa Krajowego, Totalizator Sportowy, Legendia, EkoSynegria Silesia oraz PPG. Natomiast partnerami strategicznymi zostali Fundusz Górnośląski, Tauron oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Podczas pierwszego dnia nie zabrakło rozmów na temat barier, wyzwań i celów, jakie stoją przed Starym Kontynentem. Dyskutowano o formatach współpracy europejskiej i roli władz regionalnych w stymulowaniu przedsiębiorczości. Ważnymi tematami była też cyfrowa przyszłość województwa i kraju, elektromobilność i społeczna odpowiedzialność biznesu.

Współpraca i rywalizacja

Drugi dzień EFP rozpoczął się od sesji plenarnej, podczas której dyskutowano o regionalnym wymiarze przedsiębiorczości oraz współpracy na rynkach międzynarodowych.

Zdaniem ekspertów budowanie nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki regionalnej wymaga zdolności do tworzenia i przekształcania wiedzy w nowe produkty, technologie czy usługi. Umiejętności te decydują dziś o sukcesie rynkowym zarówno poszczególnych podmiotów gospodarczych, jak i całych regionów.

- Samorząd, nauka i biznes - to jest magiczny trójkąt, który musi sprawnie funkcjonować. Ostatnie lata były niezwykle owocne pod względem inwestycyjnym. Bijemy rekord za rekordem. W poprzednim roku wydaliśmy 57 decyzji dotyczących inwestycji o wartości 5,5 mld zł. Tylko w tym roku wydaliśmy już 60 decyzji. Bardzo nas to cieszy, chociaż jak na razie ich wartość to tylko, albo aż 2,5 mln zł - zaznaczał Janusz Michałek.

Współpraca, która zdaniem prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przebiega w atmosferze pozytywnej i mobilizującej rywalizacji, stała się nie tylko szansą dla regionów, ale także wyzwaniem. W podobnym tonie wypowiadał się prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Spotykamy się, dyskutujemy, wypracowujemy rozwiązania. Wszyscy starają się dogonić Katowice, a Katowice starają się uciec - mówił Przemysław Sztandera. - Niebawem skończą się dochody z opłat administracyjnych. Trzeba postawić na nowe rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie tworzenie zielonych źródeł energii. Koncentrujemy się na tym co będzie za kilkanaście lat, na tym jak dogonić, a następnie przegonić kraje Europy Zachodniej - dodawał.

Nowoczesne technologie zamiast węgla i stali

KSSE ma już ćwierć wieku. W ostatnich 25 latach stolica województwa śląskiego przeszła wielką przemianę z miasta węgla i stali w nowoczesne, oparte na nowych technologiach, tętniące życiem serce metropolii. Odbyło się to z dużym udziałem KSSE. Podczas dyskusji podkreślano jednak, że strefy powinny w dalszym ciągu dzielić się swoją wiedzą, a także zacząć postrzegać je, jako jedną całości.

- Cała Polska jest jedną, wielką strefą inwestycji. Najważniejszą rzeczą dla inwestora jest lokalizacja. Możemy lobbować za jedną z nich, ale on i tak wybierze tę, która jest dla niego najbardziej korzystna. Wielkie firmy oglądają tereny znajdujące się nie tylko w Polsce, ale także w Rumunii, Czechach czy w Niemczech. Z naszej perspektywy ważne jest to, żeby złożyć dobrą ofertę i zachęcić do inwestowania właśnie w naszym kraju - przekonywał poseł Grzegorz Piechowiak.

Nie zabrakło też rozmów o metodach kształcenia, które mogą pomóc absolwentom szkół wyższych, w odnalezieniu się na rynku pracy za kilkanaście lat, kiedy nasz region znacząco się zmieni.

- Musimy zdać sobie sprawę z tego czym jest automatyzacja i w jakim tempie ona postępuje. Coraz więcej czynności, które wykonuje, lub do nie dawna wykonywał człowiek, jest przejmowana przez roboty. Musimy uczyć w taki sposób, żeby młodzi ludzie, którzy dopiero odebrali dyplom na uczelni, odnaleźli się na rynku pracy za 10 czy 15 lat - zaznaczała dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB.

Szanse dla śląskiej gospodarki

W trakcie debaty na temat Europejskiego Zielonego Ładu poruszono istotne kwestie dotyczące zmian światowej gospodarki w kontekście wyzwań klimatycznych oraz przyszłości gospodarki w województwie śląskim. Nie zabrakło też rozmów na temat budowy międzynarodowych relacji gospodarczych.

Tematami prowadzonych sesji były też sieci kampusowe 5G i inteligentne rozwiązania telekomunikacyjne, a także wyzwania i możliwości śląskiego ekosystemu startupowego. Nowe technologie był szeroko omawiane podczas drugiego dnia EFP. Podobnie będzie również podczas ostatniego dnia Forum.

Co czeka nas trzeciego dnia EFP?

Ostatni dzień wydarzenia rozpocznie się od dyskusji na temat wyzwań, jakie czekają podmioty realizujące inwestycje budowlane. Omawiane będą tendencje rynkowe wyprzedające regulacje prawne oraz kwestie związane z cyfryzacją prawa budowlanego i rolą administracji publicznej w procesie inwestycyjnym.

Mowa będzie również o przyszłość rynku pracy w kontekście zmian technologicznych i społecznych i odbudowie polskiego rynku kolejowego po kryzysie COVID-19, który ma się stać kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu 2050.

Ciekawym punktami programu są także rozmowy na temat turystyki w dobie postcovid i energii wiatrowej, jako przyszłości polskiej gospodarki. Najbardziej widowiskowym wydarzeniem będzie z pewnością pokaz dronów połączony z Konferencją Śląskiego Klastra Lotniczego.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie turniej e-sportowy o Puchar Zdobywców Pucharów – czyli polski turniej eliminacyjny do Mistrzostw Świata IESF w Izraelu. Wezmą w nich udział najlepsze polskie zespoły z najmocniejszych krajowych lig gier: CS, GO, Tekken, PES.

Więcej szczegółów można znaleźć na efp-silesia.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Trwają debaty na temat przyszłości województwa na Stadionie Śląskim. Przed nami ostatni dzień Europejskiego Forum Przyszłości 2021 - śląskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie