MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szukasz miejsca z ciekawym klimatem? Uzdrowisko Rabka-Zdrój to miejsce, gdzie przyroda leczy

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Od ponad 100 lat Rabka-Zdrój wykorzystuje walory przyrody do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia. Rabka-Zdrój, położona malowniczo w Kotlinie Rabczańskiej, to jedno z najbardziej popularnych uzdrowisk w Polsce. Korzystny mikroklimat i bogactwo wód mineralnych przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Spis treści

Gdzie znajduje się uzdrowisko Rabka-Zdrój? Mapa

Rabka-Zdrój, malowniczo położone uzdrowisko w Kotlinie Rabczańskiej, zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. To miejsce, gdzie mikroklimat, bogactwo wód leczniczych oraz urok krajobrazów tworzą wyjątkowe warunki do leczenia i wypoczynku. Poznaj bliżej tę urokliwą miejscowość pełną historii, ciekawostek i atrakcji.

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju, aleja główna
Rabka-Zdrój, malowniczo usytuowane uzdrowisko w Kotlinie Rabczańskiej, cieszy się renomą zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Znane z korzystnego mikroklimatu, bogactwa wód mineralnych oraz urokliwych krajobrazów, miasto nie tylko oferuje doskonałe warunki do leczenia, ale również fascynuje turystów liczba atrakcji.


CC BY-SA 4.0Mach240390/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Rabka-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, pełniąca rolę siedziby gminy o tej samej nazwie. Usytuowana jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500-560 m n.p.m., przy ujściu potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do rzeki Raby.

Rabka-Zdrój: Mapa

Uzdrowisko położone jest w niedalekiej odległości od Krakowa. Jadąc samochodem, dystans pomiędzy tymi dwoma miastami pokonamy w niewiele ponad godzinę.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój: sanatorium

Uzdrowisko Rabka-Zdrój to znane miejsce leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, szczególnie u dzieci. Miejscowość słynie z korzystnego mikroklimatu oraz solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych, pozyskiwanych z dziewięciu ujęć o głębokości do 1200 m. Temperatura tych źródeł dochodzi do 30°C.

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Rabka prowadzi zakład przyrodoleczniczy, cztery sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, z czego trzy dedykowane są dzieciom. Dodatkowo w miejscowości znajdziemy sanatorium dziecięce Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci im. dr A. Szebesty, oddział terenowy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz liczne domy wczasowe. Park Zdrojowy stanowi ważne uzupełnienie atrakcji uzdrowiska.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój oferuje kompleksowe leczenie schorzeń układu oddechowego i krążenia, zwłaszcza u dzieci. Zabiegi korzystają z silnego działania solanek w zabiegach kąpielowych, pitnych i wziewnych. Centrum Zdrowia i Urody to główny punkt leczniczych zabiegów uzdrowiskowych, obejmujący balneoterapię, kinezyterapię i fizykoterapię.

Podstawowy profil lecznictwa obejmuje choroby:

  • układu oddechowego,
  • krążenia,
  • niedokrwistości,
  • choroby alergiczne,
  • astmę oskrzelową,
  • reumatyzm,
  • cukrzycę,
  • choroby przemiany materii,
  • miażdżycę,
  • nerwicę.

Rabka-Zdrój: historia i ciekawostki

Historia Rabki-Zdrój sięga średniowiecza, o czym świadczy wymienienie jej nazwy w dokumencie Bolesława Wstydliwego z 1254 roku. Znane solanki wówczas związane były z klasztorem cystersów. W 1858 roku przeprowadzone badania potwierdziły, że są to jedne z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie.

Legendy towarzyszące Rabce opowiadają o płaczącej księżniczce Rabce, której łzy stały się źródłem rzeki Raby. Moc tych opowieści zdaje się trwać, gdyż szczyt Luboń wciąż stoi niezmieniony.

Ciekawostka tego uzdrowiskowego miasto jest, że zostało uhonorowane tytułem „Miasta Dzieci Świata”. Rabka-Zdrój otrzymała tę nazwę w 1996 roku z inicjatywy Wojewody Małopolskiego, zatwierdzonej przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. W tym samym okresie powstało Muzeum Orderu Uśmiechu, pierwotnie zlokalizowane w Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce. Obecnie muzeum przeniesiono do nowej siedziby, mieszczącej się na obszarze parku rozrywki dla dzieci o nazwie „Rabkoland”.

Rabka-Zdrój: atrakcje turystyczne

Rabka to także miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Szlaki piesze i rowerowe prowadzą na szczyty Gorców, Beskidu Wyspowego i Pasma Babiogórskiego. Miasto jest także bazą dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W samym Rabce można odkryć wiele zabytków i atrakcji, takich jak drewniany kościół z 1606 roku, Muzeum Orderu Uśmiechu, czy Stacja Centralna Grupy Podhalańskiej GOPR. Park rozrywki „Rabkoland” stanowi doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój to nie tylko miejsce leczenia, ale także oaza spokoju, harmonii z przyrodą i bogactwem historii. Dla turystów i kuracjuszy oferuje wyjątkowe doświadczenia, zarówno w kwestii zdrowotnej, jak i rekreacyjnej. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, podziwiając zarazem urok tego malowniczego miejsca.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukasz miejsca z ciekawym klimatem? Uzdrowisko Rabka-Zdrój to miejsce, gdzie przyroda leczy - Strona Podróży

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto