Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 32 w Chorzowie kończy w tym roku 120 lat

Justyna Toros
Szkoła Podstawowa nr 32 w Chorzowie Batorym to szkoła z tradycjami. Nie ma się co dziwić. W końcu istnieje już od 120 lat.

Podstawówka powstała w 1893 roku i od początku pełniła funkcję edukacyjną. Jako samodzielną jednostka została wydzielona w 1895 roku ze szkoły w Hajdukach Górnych. Nosiła wtedy numer dwa.

W pierwszym roku działalności powstał pierwszy budynek, który składał się z czterech klas, dwóch mieszkań oraz dwóch kawalerek. Drugi budynek powstał w 1898 r. w ogrodzie szkolnym. Stanął frontem do dzisiejszej ulicy 16 Lipca, a składał się z sześciu klas. Ostateczny kształt gmachu szkolnego uzyskany został dziesięć lat później, kiedy do dwóch istniejących części dobudowano trzecią.

Niemiecki, rachunki i korespondencja

1 kwietnia 1895 r. do szkoły uczęszczało 313 uczniów. Dzieci z ośmiu roczników uczyły się w czterech klasach, przy czym pierwszy rocznik uczęszczał do klasy IV, drugi i trzeci do klasy III, czwarty i piąty - do II, zaś szósty, siódmy i ósmy do klasy I.

Program nauczania obejmował religię, język niemiecki (czytanie, kaligrafię, korespondencję, poprawne pisanie i gramatykę), rachunki, geometrię, historię, przyrodę, śpiew, rysunki, gimnastykę (chłopcy) i prace ręczne (dziewczynki). Na średnim stopniu nie nauczano przyrody i geometrii, a na stopniu najniższym uczono tylko religii, języka niemieckiego, rachunków, śpiewu i gimnastyki.

Praca nauczyciela z pewnością nie była łatwa, skoro klasy liczyły ponad 80 uczniów. W późniejszych latach do szkoły uczęszczało nawet ponad tysiąc uczniów.

Szkoła podlegała nadzorowi starosty, który miał prawo wybierać nauczycieli i proponować ich do zatwierdzenia szkolnemu zarządowi.

Klasy mieszane, klasy dla mniejszości
W ciągu stulecia szkoła wielokrotnie zmieniała swoje oblicze. W 1908 r. nastąpił podział na dwie szkoły. Jedna zachowała nr 2, nowo wydzielona otrzymała nr 4.

W trzy lata później utworzono z wyższych klas mieszanych oddzielne klasy chłopców i dziewcząt. Stan taki był utrzymany również po I wojnie światowej, a w 1925 r. w ogóle przekształcono szkołę na męską, a zaś szkołę nr 4 - na żeńską. Dopiero w roku 1935/36 znów utworzono klasy mieszane.

Wspomnienia ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Chorzowie

Co ciekawe, w 1930 roku w szkole utworzono specjalną klasę dla dzieci zaniedbanych, a przez dwa lata była tam też szkoła specjalna. Po powstaniu szkoły uczyło się w niej 86 proc. polskich dzieci, liczba ta jednak stale malała, żeby w 1914 roku było ich już tylko 31 proc. Resztę stanowiły dzieci niemieckie.

W 1922 utworzono natomiast nową szkołę - dla mniejszości niemieckiej, a obecna podstawówka otrzymała nazwę Katolickiej Szkoły Powszechnej nr 2 i przeszła pod zarząd polski, w związku z czym dymisję złożyło dotychczasowe grono pedagogiczne.

W roku szkolnym 1936/37 znów umieszczono w niektórych pomieszczeniach szkołę mniejszości niemieckiej. Po II wojnie światowej nie mogło być już mowy o jakiejkolwiek mniejszości. Szkoła stała się polska i taką do dziś pozostaje.

Kronika była pisana w dwóch językach

W szkole znajduje się kronika, która dokumentuje jej powstanie i późniejsze lata działania. Przez pierwsze lata pisana była w języku niemieckim, gotykiem.

Po I wojnie światowej zaczęła być wypełniana w języku polskim. Zachowały się również stare rejestry ocen, z których widać, jak zmieniał się przez te lata system edukacji.

- Okazuje się, że przez 120 lat nic się nie zmieniło i szkoła spełnia dokładnie te same funkcje: uczy, wychowuje, pomaga biednym i prowadzi akcje charytatywne - mówi Elżbieta Sękowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 32 w Chorzowie. - Dzieci tak samo jeżdżą na wycieczki, uczestniczą w zbiórkach. W kronikach znajdujemy te same rzeczy.

Szkoła Podstawowa nr 32 w Chorzowie dzisiaj, zobacz

Macie wspomnienia związane ze Szkołą Podstawową nr 32 w Chorzowie? A może chcecie podzielić się archiwalnymi zdjęciami? Czekamy na Wasze komentarze i zdjęcia!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto