Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Polska sztuczna inteligencja pomaga w szukaniu pracy

Materiał informacyjny Rocket Science
Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18-25 lat ma utrudniony dostęp do możliwości zatrudnienia z powodu braku wiedzy o rynku pracy, jak wynika z danych polskiego start-upu Jobbli. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie w ramach obowiązków zawodowych wywierałyby pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja.

Na polskim rynku wystartował nowy start-up Jobbli, który zaprezentował najnowocześniejszą, zautomatyzowaną platformę doradztwa zawodowego, która z pomocą technologii AI pomoże użytkownikom wybrać najlepszą ścieżkę kariery i poradzić sobie z poczuciem zagubienia podczas szukania pierwszej pracy czy, wśród osób już pracujących, z poczuciem wypalenia zawodowego.

Na platformie można bezpłatnie wykonać test zawodowy, którego rezultatem jest opracowany z użyciem sztucznej inteligencji szczegółowy raport, określający nie tylko rekomendacje trzech najlepszych kierunków kariery z opracowanej przez twórców Jobbli bazy niemal 300 zawodów przyszłości, ale też profil użytkownika, jego indywidualne predyspozycje, obszary wymagające rozwoju wraz ze wskazaniem, jak nad nimi pracować, a także porady, jak przełożyć te informacje na swoje CV. Wypełnienie testu trwa ok. 7 minut, a wynik otrzymuje się na podanego maila w ciągu 24 godzin. W wersji płatnej można dodatkowo zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat rekomendowanych zawodów.

Platforma została udostępniona po testach i w najbliższym czasie będzie rozwijana i wzbogacana o kolejne funkcje. Do końca roku znajdą się na niej także rekomendowane do rozpoczęcia pracy w wybranym zawodzie kursy online, oparty na sztucznej inteligencji czatbot służący jako wirtualny doradca oraz forum z udziałem ekspertów dziedzinowych, wspierających członków społeczności Jobbli na ich drodze do nowej kariery. Użytkownicy niepełnosprawni oraz neuroatypowi będą mieli również możliwość filtrowania dopasowanych zawodów pod kątem ich potrzeb w miejscu pracy. W ciągu tylko dwóch miesięcy platforma zyskała już 23,5 tys. użytkowników.

Polacy coraz bardziej otwarcie podchodzą do wykorzystania najnowszych technologii w życiu codziennym, także w kwestiach związanych z rozwojem czy edukacją. Z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting, polską platformę do wideokonferencji, wynika, że zdaniem 57 proc. Polaków aplikacje są najbardziej potrzebnym z narzędzi wspierających naukę i szkolenia online.

Młodzi ludzie chcą swoją pracą wywierać pozytywny wpływ na społeczeństwo

Aż 62 proc. ludzi w wieku 18-25 lat ma utrudniony dostęp do możliwości znalezienia zatrudnienia, ponieważ nie posiadają potrzebnej wiedzy na temat rynku pracy.j. Jak wynika z danych dotychczas zebranych przez Jobbli na podstawie odpowiedzi osób, które w testowej fazie platformy skorzystały z raportu rekomendacji zawodów dopasowanych do ich profilu, osoby szukające stażu, wykonujące swoją pierwszą pracę oraz dopiero jej poszukujące częściej chciałyby zajmować się czymś wywierającym pozytywny wpływ na społeczeństwo - odpowiednio jest to 40 proc., 38 proc. i 25 proc. Wszystkie te osoby są poniżej 25 roku życia. Natomiast do poziomu satysfakcji z wykonywanego zawodu największą wagę przywiązują osoby w wieku pomiędzy 26 a 29 lat.

Przyszłe zarobki przy szukaniu pracy mają duże znaczenie dla większości osób w grupach wiekowych 22-25 lat (93 proc.), poniżej 18 lat (82 proc.) oraz 25-39 lat (60 proc.). Na możliwości pracy zdalnej szczególnie zależy młodym ludziom w wieku od 22 do 29 lat i tym poszukującym stażu.

Obawa, że w przyszłości zastąpi ich w obowiązkach sztuczna inteligencja, najczęściej występuje wśród osób, które dopiero znalazły swoją pierwszą pracę lub jeszcze jej szukają (po 50 proc.). Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to taka możliwość najbardziej niepokoi ludzi w wieku 40-49 lat (67 proc.) oraz poniżej 21 lat (50 proc.).

Równowaga między pracą a życiem osobistym

Z raportów branżowych wynika, że dla młodych ludzi z pokolenia Z, czyli urodzonych między 1995 a 2012 rokiem, równie ważne jak praca są zdrowie psychiczne oraz równowaga między życiem prywatnym a zawodowym. Zachowywanie równowagi między pracą a życiem osobistym, jest bardzo ważne. Jednak nic nie dzieje się samo, a pewne mechanizmy musimy sami wypracować, co często nie jest proste. Chcę podpowiedzieć ludziom, w jaki sposób i dzięki jakim rozwiązaniom mogą poczuć się lepiej ze sobą i lepiej w relacjach z innymi. W swoim wystąpieniu przeplatać będę słowa o ulgach z muzyką, która, jak twierdzą inni, niesie radość – mówi Olga Kozierowska, na scenie muzycznej posługująca się pseudonimem Oyka. Będzie można jej posłuchać na żywo podczas trasy Oyka Power Hour - spotkań z muzyką na żywo połączonych z motywującym wystąpieniem – power speech. Trasa będzie wsparciem dla osób, które pragną nauczyć się odnajdywania drobnych przyjemności na co dzień. Bilety na wydarzenia dostępne na www.Multikino.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Polska sztuczna inteligencja pomaga w szukaniu pracy - Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto