Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa na Placu Hutników w Chorzowie już działa. Wielu mieszkańców lubi tu wypoczywać

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Od początku czerwca mieszkańcy Chorzowa mogą już korzystać z tężni solankowej na Placu Hutników. Inwestycja została oddana z opóźnieniem, ale chorzowianie z chęcią przysiadają na ławkach przy miejskiej tężni.

Wypoczynek przy tężni solankowej w Chorzowie

Chorzowianie z chęcią wypoczywają na Placu Hutników. Na środku placu stanęła tężnia solankowa, która została uruchomiona z początkiem czerwca. Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po gałązkach tarniny. Mieszkańcy Chorzowa wdychają w bogaty w mikroelementy aerozol.

Przypomnijmy, ze budowa tężni miała zakończyć się już z końcem września 2019 roku. Opóźnienie jednak było spore. Wykonawca nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji i trzeba było zmienić warunki umowy. Ostatecznie tężnia została otwarta na początku czerwca 2020 roku.

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. O budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku.

Chorzów jak Ciechocinek. Kiedyś miasto było znanym kurortem

Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni. Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

- Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W latach 1816-1850 Królewska Huta była znanym kurortem. Wymieniano ją wśród takich uzdrowisk jak Kudowa, Cieplice czy Świeradów. Twórca uzdrowiska był dr Bannerth. To on odkrył lecznice właściwości wody czerpanej z szybu kopalni "Król", znanej mieszkańcom pod nazwą "kwaśnej wody". Woda ta zawierała siarczany, tlenki żelaza i manganu, kwaśny węglan, sole amonowe, związki żywiczne i inne.

Dr Bannerth założył spółkę, która wybudowała dom zdrojowy "Łazienki Amalii". Dom ten zlokalizowany był w okolicy placu, gdzie obecnie stoi pomnik Chopina. Leczono tam reumatyzm, artretyzm, , choroby skórne i choroby kobiece.

W 1830 roku w zakładzie zdrojowym przebywało 68 gości, a w tym 21 z Królestwa Kongresowego. Konkurencja innych uzdrowisk, zanik kwaśnej wody oraz rozwój przemysłu spowodowały, że rozpoczął się proces likwidacji zakładu zdrojowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto