18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia lisów na Śląsku: Uważać na szczepionki w lasach

Paweł Szałankiewicz
Szczepienia lisów na Śląsku: Uważać na szczepionki w lasach
Szczepienia lisów na Śląsku: Uważać na szczepionki w lasach
Szczepienia lisów na Śląsku: Od 28 kwietnia do 10 maja na terenach zielonych województwa śląskiego – w lasach, na polach, łąkach i w ogródkach działkowych zostanie wyłożonych ponad 223 tysiące dawek szczepionki.

Szczepienia lisów na Śląsku: Akcja wiosennego szczepienia lisów będzie prowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 terenów zielonych. W sumie na terenie całego województwa zostanie wyłożonych 223 160 dawek szczepionki. Znajdą się one nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. W Parku Śląskim w Chorzowie zostanie wyłożonych ręcznie 350 dawek szczepionki. W związku z wystąpieniem wścieklizny u lisa wolno żyjącego w listopadzie 2011 r. oraz u psa we wrześniu 2012 r., na obszarze wokół miejscowości Pradła wyłożonych zostanie więcej szczepionek – do 30 dawek na 1 km2. Na pozostałym terenie województwa śląskiego będzie to 20 dawek szczepionki na 1 km2.

Szczepienia lisów na Śląsku: Uważać na szczepionki w lasach

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek. Zapach przynęty lisy wyczuwają nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty przez lisa dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania szczepionki przez zwierzę.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje aby nie podnosić szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. „Zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa i zwierzę nie zje już takiej kostki. Przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką, a następnie skontaktować się z najbliższym lekarzem lub placówką służby zdrowia. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku. W wyniku prowadzonych do tej pory działań obserwuje się wyraźny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt w województwie śląskim. W 2003 roku zanotowano jeden przypadek wścieklizny u dziko żyjącego zwierzęcia, rok później – dwa. Ale w latach 2007–2010 nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania. Podobnie było w 2013 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto