18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia szpitala w Chorzowie: poznaj historię ZSM

JUT
archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków
Stare zdjęcia szpitala w Chorzowie. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak dawniej wyglądały budynki, ale i sale zabiegowe, a nawet operacyjne. Poznajcie również historię ZSM.

Zespół Szpitali Miejskich to nie tylko działalność medyczna, ale także piękne, zabytkowe budynki. Wiele pawilonów powstało nawet przed 1903 rokiem.

Chorzowski szpital działa już kilkadziesiąt lat.

W niektórych opracowaniach podaje się, że już w 1810 roku istniał szpital bracki. Nie ma jednak informacji, gdzie wtedy funkcjonował. Wiadomo natomiast, że kolejny szpital na 150 osób wybudowano w 1840 roku i miał się znajdować przy ul. Richterstreasse na terenie dzisiejszej dyrekcji Huty Kościuszko.

Szpital przeniesiono do nowego gmachu, wybudowanego w 1866 roku w Nowych Hajdukach. Najstarszym szpitalnym budynkiem jest obecny Pawilon V, gdzie jeszcze funkcjonuje ginekologia. Kiedyś także była to klinika kobieca, która powstała w 1866 roku.

Oprócz tego, że obecny Zespół Szpitali Miejskich został zbudowany w charakterze pawilonowym, kiedyś zdobiła go piękna weranda.

Stare zdjęcia szpitala w Chorzowie: poznaj historię ZSM

Nie jest jednak tak, że w naszym mieście wcześniej szpitalnictwo nie istniało. Okazuje się bowiem, że ma bogatą tradycję.

Już w Średniowieczu na terenie obecnego Chorzowa Starego osiedlili się szpitalnicy – Bożogrobcy.

Jak wynika z opracowań, które znajdują się w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Jan Długosz relacjonował, że w 1300 roku Kazimierz, książę bytomski, wybudował w Chorzowie szpital dla ubogich przekazując go bożogrobcom z Miechowa.

Warto wiedzieć, że na terenie naszego miasta na początku XIX wieku zakład kąpielowy o charakterze lecznicy. Powstał w latach 1829 – 1830.

Stare zdjęcia szpitala w Chorzowie: był również hotel

Co ciekawe, wydobywające się wtedy wody na terenie dzisiejszego dworca kolejowego zostały zbadane i uznane za lecznicze. Zakład nazywał się „Łazienki Amalii”. Miał wody kąpielowe, rosyjską łaźnię parową i … własny hotel.

Prawdopodobnie przestał działać pod koniec XIX z powodu wyczerpania wód zdrojowych.

Dla rodowitych Chorzowian Zespół Szpitali Miejskich jest nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu.

- W szpitalu leczył się mój dziadek, ojciec i ja – śmieje się Anna Warkocz, mieszkanka Chorzowa Batorego. – Pamiętam, że jako mała dziewczynka spacerowałam z tatą alejkami, bo szpital jest otoczony mini parkiem, w którym wielu moich znajomych spędzało czas. Pewnie wielu chorzowian pamięta spotkania na ławeczkach nieopodal dzisiejszej apteki. Cały kompleks ma swój charakter, historię, co jest jego prawdziwą zaletą. Musimy pamiętać, że w tym budynkach od dziesiątek lat ratuje się życie i zdrowie ludzi.

Tekst został napisany w oparciu o „Studium historyczno – konserwatorskie zabudowań szpitala miejskiego im. Dr. Mielęckiego w Chorzowie”.

Stare zdjęcia szpitala w Chorzowie: zobaczcie, jak wyglądał dawniej Chorzów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto