MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W okresie międzywojennym nadano miastu nazwę Chorzów - zobacz ja wtedy wyglądał. Oto ZDJĘCIA z lat 1918-1939

OK
Narodowe Archiwum Cyfrowe
CHORZÓW - historia miasta.. To właśnie w okresie międzywojennym nadano miastu nazwę Chorzów. Zobaczmy na zdjęciach, jak wtedy wyglądało. W tym czasie nadano kształt obecnemu ratuszowi, powstał też klub piłkarski Ruch Chorzów. Wybudowano wiele charakterystycznych budynków. Wystarczy kliknąć w galerię, by zobaczyć, co przedstawia dane zdjęcie.

Okres międzywojenny w Chorzowie

Chorzów na początku XIX wieku należał do państwa pruskiego. W 1868, dekretem królewskim z 17 lipca, z połączenia kilku kolonii robotniczych powstała gmina miejska Königshutte, czyli Królewska Huta. Na przełomie XIX i XX w., czyli w okresie największej świetności miasta, wybudowano wiele budynków użyteczności publicznej: m.in. neogotycki budynek poczty, Hotel Graf Reden (obecnie Teatru Rozrywki) i w 1905 roku Halę Targową.

Okres międzywojenny to ważny czas dla miłośników piłki nożnej. W 1920 powstał klub Ruch Wielkie Hajduki, czyli dzisiejszy Ruch Chorzów. To m.in. 14-krotny mistrz Polski, 6-krotny wicemistrz Polski, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski. Ruch Chorzów to pierwszy historyczny mistrz Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach PZPN. Ruch Chorzów, jako pierwszy klub piłkarski reprezentował region górnośląski na szczeblu klubowych mistrzostw Polski.

Życie mieszkańców skupione było wokół huty i kopalni. Po I wojnie światowej i burzliwym okresie powstań śląskich w 1922 roku obszar Królewskiej Huty został włączony do Polski, do województwa śląskiego. Z tego powodu zorganizowano uroczystości wkroczenia polskich wojsk do miasta.

W latach 20. wzniesiono też wiele budynków. Powstał gmach Komunalnej Kasy Oszczędnościowej, Domu Ludowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto wybudowano dwa stadiony: Amatorskiego Klubu Sportowego i stadion Ruchu Chorzów.

Hotel "Graf Reden" przy ulicy katowickiej wybudowano w 1900 roku. Działał on do końca II wojny światowej. W okresie międzywojennym hotel działał pod nazwa "Hrabia Reden" z 33 pokojami gościnnymi, ekskluzywną restauracją, salą przystosowaną do dancingów. Od 1985 roku mieści się tutaj Teatr Rozrywki.

W centrum Królewskiej Huty mieścił się Park Hutniczy, który rozwijał się nieprzerwanie aż do wybuchu II wojny światowej. Na terenie parku był plac zabaw dla dzieci, restauracja, kręgi taneczne, muszla koncertowa oraz kręgielnia. Odbywały się tutaj koncerty, festyny, zabawy. Był to najpopularniejszy deptak miejski, miejsce spacerów i zabaw mieszkańców Chorzowa. W okresie II wojny światowej większość obiektów na terenie parku została zniszczona.

Z kolei budowa chorzowskiego ratusza rozpoczęła się w 1874 roku, jednak jego obecny kształt nadano w okresie międzywojennym w latach 1927-30. W tym czasie rozbudowano go, dodając skrzydło od ulicy Jagiellońskiej oraz wybudowano masywną wieżę. W tym okresie zmieniono elewację budynku oraz wnętrza.

W okresie międzywojennym nadano miastu nazwę Chorzów - zobac...

W budynku naprzeciwko chorzowskiego urzędu mieściła się Królewska Inspekcja Górnicza. W latach międzywojennych budynek ten zajmowany był przez "Polskie Kopalnie Skarbowe na Górnym Śląsku", czyli Skarboferm. Celem tej spółki było wydzierżawienie przez rząd polski państwowych kopalń węgla przejętych od Niemców. O górniczej tradycji budynku do dzisiaj świadczy umieszczony na frontowej ścianie herb górniczy: pyrlik i żelazko (górniczy młot).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto