18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje dokument o Franzu Waxmanie, urodzonym w Chorzowie zdobywcy dwóch Oscarów

Łukasz Respondek
Główną rolę zagrał Jacek Borusiński
Główną rolę zagrał Jacek Borusiński arc
Wrzątek wylewa się na oczy małego chłopca. Jego wzrok jest mocno uszkodzony, dlatego konieczne są grube okulary. Wypadek sprawia jednak, że dziecku wyostrza się słuch - tak zaczyna się fabularyzowany dokument o Franzu Waxmanie, urodzonym w Królewskiej Hucie kompozytorze muzyki filmowej, zdobywcy dwóch Oscarów. Premierę zaplanowano na 24 lutego - w 45. rocznicę śmierci kompozytora.

Waxman, który w Chorzowie ma swoją ulicę i pamiątkową tablicę, to autor muzyki do ponad 200 filmów. Za dwa z nich - "Bulwar Zachodzącego Słońca" i "Miejsca pod słońcem" - otrzymał statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej. W swoim dorobku ma również aż dwanaście nominacji.

Od kilku lat o przywrócenie pamięci o kompozytorze walczy Marek Kosma-Cieśliński, filmoznawca, szef chorzowskiego kina Panorama. W 2006 roku zorganizował obchody setnej rocznicy urodzin Waxmana.

- Dzięki przyjazdowi syna i wnuczki kompozytora udało mi się zebrać sporo materiałów - przyznaje. Materiały biograficzne zbierał także podczas wizyty w dwóch archiwach amerykańskich: uniwersytetu w Syracuse i Warner Bros w Los Angeles. - Już wtedy wiedziałem, że historia Waxmana jest materiałem na film - mówi Kosma-Cieśliński.

Trzy lata temu Kosma-Cieśliński napisał scenariusz, ale pieniądze z konkursu na film o tematyce regionalnej, który zorganizował urząd marszałkowski, znalazły się dopiero w ubiegłym roku. Praca z kamerą rozpoczęła się we wrześniu. Zdjęcia dokumentalne kręcono w miejscach, gdzie żyła rodzina Waxmanów: ekipa była w Toszku, Tworogu, Pyskowi-cach, Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku i Los Angeles. O życiu Waxmana opowiadają naukowcy. Film "Bulwar Franza Waxmana" będzie miał około 70 minut, a momenty zwrotne z życiorysu kompozytora zostaną przedstawione w scenach aktorskich. Łącznie powstało ich osiem. Waxmana gra w nich Jacek Borusiński, jego żonę Marta Bizoń. Poza tym w filmie występują m.in. Jacenty Jędrusik, Jerzy Cnota i Robert Talarczyk.

Dotacja z urzędu marszałkowskiego wyniosła 100 tysięcy złotych. 10 tysięcy dołożył Chorzów, a Silesia Film udostępniła sprzęt. Film będzie rozpowszechniany w kinach studyjnych. Twórcy liczą, że jako materiał edukacyjny trafi do młodzieży. - Chciałbym, żeby młodzi ludzie zobaczyli, co jest naprawdę ważne - podkreśla Kosma-Cieśliński. - Można mieszkać w małej miejscowości, ale dzięki talentowi i pracowitości zajść daleko.

Waxman przez kilka lat mieszkał w Tworogu (powiat tarnogórski), gdzie z powstania filmu bardzo się cieszą. - Jesteśmy dumni z tego, że żyła u nas tak znana osoba - podkreśla Eugeniusz Gwóźdź, wójt gminy i dodaje: - Zamierzamy przeprowadzić akcję promocyjną filmu, między innymi podczas Dni Tworoga - zaznacza.

To już kolejny...

Na Śląsku powstaje coraz więcej filmów dokumentalnych o znanych ludziach związanych z regionem.

W zeszłym roku TVP Wrocław kręciła w Pszczynie film "Daisy". W Gliwicach powstały filmy o Wojciechu Pszoniaku i spędzonych w tym mieście latach Tadeusza Różewicza. Oba cieszyły się ogromną popularnością i były wyświetlane w telewizji.


*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto