Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Lecha Motyki odbędzie się 20 maja. Zamiast kwiatów wpłaty na rzecz hospicjum

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zmarł wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego - Lech Motyka
Zmarł wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego - Lech Motyka FB: Lech Motyka
Pogrzeb Lecha Motyki odbędzie się w czwartek, 20 maja. Pożegnanie wieloletniego dyrektora Planetarium Śląskiego odbędzie się w Chorzowie-Batorym. Rodzina prosi o wpłaty na rzecz hospicjum zamiast kwiatów. - Niestety koronawirus pokonał Leszka przed czasem. Będzie nam Ciebie brakować Leszku - pisze Stefan Janta, wspominając zmarłego.

Lech Motyka zmarł w sobotę, 15 maja. Wówczas przegrał długą i nierówną walkę z koronawirusem.

W Chorzowie i całym regionie był znany jako wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego, gdzie spędził 40 lat swojego zawodowego życia. Godził to z misją nauczyciela geografii, m.in. III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego, którego był absolwentem. W 2018 roku został członkiem Rady Miasta Chorzów.

Przez lata jego wielką pasją była meteorologia, na której temat udzielił setek wywiadów i napisał tyle samo felietonów.

Pogrzeb Lecha Motyki. Zamiast kwiatów wpłaty na hospicjum

Pogrzeb Lecha Motyki odbędzie się w czwartek, 20 maja. Mszę żałobną zaplanowano na godz. 11.00 w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Skrajnej 2A w Chorzowie-Batorym. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu parafialnym.

Rodzina zmarłego prosi o nieskładanie kondolencji oraz wpłaty na rzecz chorzowskiego hospicjum zamiast kwiatów - taka była wola Lecha Motyki.

Lech Motyka. Dusza towarzystwa, pasjonat, doskonały dyrektor

Wspomnienie o zmarłym Lechu Motyce napisał m.in. Stefan Janta, czyli obecny dyrektor Planetarium Śląskiego.

- Pamiętam doskonale moment, kiedy Leszek przyszedł po studiach do pracy w Planetarium. Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Długowłosy blondyn, który podczas integracyjnych spotkań i wyjazdów załogi, grał na gitarze i śpiewał piosenki studenckie. Towarzyski, pełen życia i chętny do pracy - wspomina.

Posadę dyrektora przejął w 2010 roku.

- Od samego początku Lech musiał stanąć przed trudnym wyzwaniem - w 2011 Planetarium Śląskie miało być organizatorem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Z zadania wywiązał się znakomicie, a olimpiada przeszła do historii - pisze Janta.

- Nigdy jednak nie zrezygnował ze swojej pasji, czyli meteorologii. Pisał dziesiątki felietonów do lokalnej prasy na tematy związane z pogodą. Jego teksty wyróżniały się wyjątkowo kwiecistym językiem. Współpracował także z lokalnymi mediami, głównie z radiem, udzielając po kilka wywiadów tygodniowo na tematy meteorologiczne, a także związane z bieżącymi wydarzeniami astronomicznymi - dodaje.

Zmarłego dyrektora ocenia jako otwartego na innowacje i dającego dużą swobodę w działaniu. Przypomina także, że nie kto inny jak Lech Motyka podjął się modernizacji Planetarium Śląskiego, która wciąż trwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto