Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowość w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Otwarto dwa obserwatoria astronomiczne - zobacz zdjęcia

PAP
PAP
Śląskie. Pozytywna energia
W chorzowskim Planetarium Śląskim odbyło się otwarcie dwóch obserwatoriów astronomicznych. W czwartek zaprezentowane zostały nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 cm oraz radioteleskop.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

W Planetarium Śląskim otwarto dwa obserwatoria astronomiczne

Nowoczesny teleskop optyczny zastąpił stary refraktor, który działał w obserwatorium w Chorzowie od 1955 roku. Obok Planetarium pojawił się natomiast radioteleskop.

"Teleskop działa na zasadzie widzialnej, czyli to są nanometry - 550 nanometrów to są długości fal, jakie odbieramy. W radioskopie odbieramy 21 cm, czyli coś, czego nie da się zobaczyć. To jest też promieniowanie elektromagnetyczne, ale o takiej długości, która umyka naszym wszystkim zmysłom. Dopiero takie radioteleskopy potrafią je mierzyć" - porównał wicedyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie Damian Jabłeka.

W zasięgu jednego kliknięcia palcem na teleskopie, można obserwować obiekty z dużą ilością detali. "Po długim czasie ekspozycji możemy spojrzeć bardzo daleko. Wręcz na krańce wszechświata. Możemy zobaczyć naszą galaktykę i inne galaktyki, czyli oddalone o miliony lat świetlnych od Ziemi" - podkreślił wicedyrektor.

Dzięki radioteleskopowi, naukowcy będą mogli odbierać fale radiowe z kosmosu, które ogląda się na monitorze. "Możemy z nich zrobić pewnego rodzaju mapy radiowe. Szukamy w nich specyficznych linii, a ich położenie i natężenie mówi nam o własnościach konkretnych obszarów naszego wszechświata" - opisał Jabłeka.

Planetarium Śląskie otworzyło laboratoria w celu poszerzania wiedzy odwiedzających, ale i także zapewnienie rozrywki poprzez naukę. Goście będą mogli zapisać się na 10-osobowe wycieczki, podczas których zajrzą w najdalsze zakątki wszechświata.

"W Planetarium pracują również nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia w różnych dziedzinach wiedzy" - podkreślił dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta. "Dlatego chcemy prowadzić tą służbę dla nauki, żeby nie tylko być szkołą, ale czymś więcej. Popularyzacja wiedzy wymaga zaangażowania ze strony wykładowców, którzy nie tylko wykładają, ale i prowadzą prace naukowa" - dodał.

Zakupienie radioteleskopu oraz nowoczesnego teleskopu wyniosło 3,5 mln z budżetu inwestycji województwa śląskiego.

Po zakończeniu oficjalnego otwarcia, goście mogli wysłuchać wykładu dyrektora Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Mariana Soidy pt. "Galaktyki widziane oczami radioastronoma" oraz doktoranta Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysława Mikołajczyka pt. "Teleskop w służbie ludzkości".(PAP)

autorka: Julia Szymańska
jms/ agt/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto