Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza obserwacja nieba po przebudowie Planetarium, czyli częściowe zaćmienie słońca w Parku Śląskim

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Śliwa
We wtorek 25 października, mimo początkowej niepogody, mogli w pełnej okazałości obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Do ich dyspozycji były zarówno nowoczesne teleskopy, jaki i tradycyjne metody wykorzystujące sposób działania camera obscura. Dzięki temu zjawisko, które fascynuje ludzi na całym świecie, w Parku Śląskim można było obserwować m.in. w wizjerze teleskopu oraz na kartce papieru przy użyciu... durszlaka.

Częściowe zaćmienie Słońca w Planetarium Śląskim

Jakie sposoby obserwacji tego zjawiska przygotowało Planetarium?

- Wszystkie możliwe, można patrzeć przez teleskop z filtrem słonecznym, mamy tak zwaną metodę projekcji, czyli rzutowany obraz z teleskopu na kartkę papieru. Mamy też takie "zabytkowe" metody jak camera obscura, czyli ta ogromna tuba z dziurką przez którą wpada światło słoneczne i na ekranie tworzy się obraz Słońca. Mamy też durszlak, który również działa jak camera obscura - wyjaśnia Grzegorz Przybyła z Planetarium. - To pierwsza obserwacja astronomiczna od ponownego otwarcia. Do tej pory nie było tak znaczącego wydarzenia astronomicznego, a teraz wreszcie otwieramy się nie tylko w zakresie seansów i ekspozycji, ale również dla obserwacji astronomicznych - zaznacza.

Tego dnia Planetarium odwiedziło kilkaset osób. Wśród nich było sporo dzieci i młodzieży szkolnej, w tym 23-osobowa grupa uczniów z Rudy Śląskiej.

- Wrażenia są rewelacyjne! Nasza grupa to pasjonaci, którzy bardzo chcieli tu dziś być. Jest świetnie, mimo deszczu, który na początku nas zmoczył, teraz mamy pełną rekompensatę - mówi Anna Wnuk z SP nr 4 w Rudzie Śląskiej. - Od samego początku odwiedzamy Planetarium, bardzo się cieszymy, że tak tu się fajnie zmienia i możemy oglądać coraz to nowsze rzeczy. Mamy osiem klas szkoły podstawowej i z każdą grupą możemy tu na coś przyjechać - przekonuje.

Inną grupą, która przyjechała do Chorzowa obserwować częściowe zaćmienie Słońca, była społeczność Akademickiego Zespołu Szkół z Piekar Śląskich.

- Super, bardzo nam się podoba. Jesteśmy grupą rozszerzenia z geografii. To cenne dla młodych ludzi móc obserwować zjawiska astronomiczne w takim miejscu, które się do tego najlepiej nadaje - przekonuje Marta Grzesiak-Kościarz.

Wydarzenie przyciągnęło także wielu indywidualnych gości.

- Bardzo fajnie, syn jeszcze ani razu nie widział, to zabrałem go tu z kolegą, żeby mogli zobaczyć to wszystko - mówi Kamil z Katowic. - Robi wrażenie - dodaje syn Oliwier.

Astronomiczne wakacje 2026 w Hiszpanii i w północnej Afryce

Jak podkreślają pracownicy Planetarium, częściowe zaćmienie Słońca to zjawisko, które występuje stosunkowo często.

- Rok temu można było je obserwować, z tym, że przysłonięte było tylko kilka procent tarczy słonecznej. Ostatnie większe zaćmienie mieliśmy w 2015 roku i zasłonięte było czterdzieści sześć procent tarczy. Dziś na Śląsku widzimy niecałe czterdzieści procent tarczy. Niestety, całkowite zaćmienie Słońca będzie dopiero w 2135 roku więc tego nie dożyjemy - mówi Damian Dąbrowski, pracownik Planetarium - Śląskiego Parku Nauki.

Kiedy zatem ponownie będziemy mogli obserwować kolejne częściowe zaćmienie Słońca?

- W roku 2026 i 2027 będzie następna znacząca faza zaćmienia. Warto zaznaczyć, że w sierpniu 2026 roku pas całkowitego zaćmienia będzie przechodził przez Europę, a dokładniej przez Hiszpanię. Rok później będzie to Gibraltar i północna Afryka. Można wtedy zaplanować sobie astronomiczne wakacje - zachęca Grzegorz Przybyła.

Możliwe, że kolejna okazja na obserwacje nieba w Planetarium - Śląskim Parku Nauki w Chorzowie będzie już w grudniu.

- Mamy pomysł, ale szczegółów na razie nie zdradzimy. Prawdopodobnie będzie to w grudniu, zjawisko bardzo nietypowe, widowiskowe i widoczne w nocy - zapowiada Grzegorz Przybyła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto