Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów. W Parku Śląskim „gołym okiem” oglądali częściowe zaćmienie słońca. Planetarium Śląskie udostępniło sprzęt

Martyna Urban
Martyna Urban
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W czwartek 10 czerwca o godzinie 11.54 rozpoczęło się częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko dzięki wypożyczonemu sprzętowi z Planetarium Śląskiego mogli obserwować mieszkańcy Chorzowa w Parku Śląskim. 

Zobacz naszą galerię i przekonaj się jak wyglądało tegoroczne zaćmienie Słońca.
W czwartek 10 czerwca o godzinie 11.54 rozpoczęło się częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko dzięki wypożyczonemu sprzętowi z Planetarium Śląskiego mogli obserwować mieszkańcy Chorzowa w Parku Śląskim. Zobacz naszą galerię i przekonaj się jak wyglądało tegoroczne zaćmienie Słońca. Martyna Urban
W czwartek 10 czerwca o godzinie 11.54 rozpoczęło się zaćmienie Słońca. Fazę maksymalną zjawisko osiągnęło o 12.48, a całość zakończyła się o 13.42. Zaćmienie Słońca można było obserwować przy Hali Wystawowej „Kapelusz” w Parku Śląskim. Chętnych do obejrzenia zjawiska nie brakowało. Co o zaćmieniu słońca mówią chorzowscy obserwatorzy?

O godzinie 11.54 10 czerwca rozpoczęło się zaćmienie Słońca. Nie było to pełne zaćmienie, a częściowe nazywane również pierścieniowym lub obrączkowym. Zjawisko było widoczne w Polsce, ale także w prawie wszystkich krajach Europy oraz Rosji. W jakich szerokościach geograficznych zaćmienie było najlepiej widoczne?

Czym dalej na południe tym zaćmienie potrwa krócej i przysłonięta będzie mniejsza cześć Słońca. W naszych szerokościach geograficznych, na południu Polski, zaćmienie to będzie niezbyt głębokim zaćmieniem częściowym. – mówi Damian Jabłeka, astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego

.

Planetarium Śląskie udostępniło sprzęt do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca

Pracownicy Planetarium Śląskiego wraz z astronomami od godziny 11 czekali na chętnych obserwatorów, przy Hali Wystawowej „Kapelusz”. Byli oni wyposażeni w trzy lunety, umożliwiające obserwację częściowego zaćmienia Słońca.

Mamy do dyspozycji trzy lunety. Pierwsza pozwala na obserwację przez okular, dzięki melarowi, czyli specjalnemu filtrowi. Środkowa nie mi filtra, dlatego przy oglądaniu trzeba użyć białej kartki. Trzecia luneta ma założymy specjalny filtr, dzięki któremu możemy obserwować zaćmienie słońca, ale w kolorze czerwonym. – informuje nas Katarzyna Gajda z Planetarium Śląskiego.

Spacerowicze z Parku Śląskiego chętnie brali udział w obserwacji nietypowego zjawiska. Każdy z nich próbował zobaczyć jak najdokładniej częściowe zaćmienie Słońca. Nawet najmłodsi z pomocą dorosłych dopatrywali tarczy księżyca na centralnej gwieździe Układu Słonecznego.

Zainteresowanie jest bardzo duże, nie spodziewaliśmy się że, aż tyle ludzi nas odwiedzi. – dodaje Katarzyna Gajda

Młodzież interesuje się astronomią

Punkt obserwacyjny odwiedzili również uczniowie jednej z okolicznych szkół średnich. W ramach integracji po długim okresie izolacji i nauki zdalnej nauczycielka języka angielskiego – Sabina Kurkowska postanowiła zabrać młodzież na wycieczkę krajoznawczą po Parku Śląskim. Przy okazji wyjścia w plener uczniowie mieli okazję skorzystać z bezpłatnego punktu obserwacyjnego.

Nie przeocz

Przyszliśmy na integrację po nauce szkolnej, oceny są już prawie wystawione. Rano byliśmy na spacerze w Parku Śląskim, a teraz przy okazji zaćmienia przyszliśmy je zobaczyć na żywo. – opowiada Sabina Kurkowska, nauczycielka języka angielskiego jednej z chorzowskich szkół średnich.

Maturzystka, która swój wolny czas postanowiła poświęcić na odwiedziny Parku Śląskiego, również obserwowała zaćmienie Słońca przez lunety. Jak mówi nie jest fanką astronomii, ale to zjawisko ją zaciekawiło.

Przyszłam tutaj, bo jestem po maturach i mam trochę wolnego czasu, a takie zjawisko dość rzadko się zdarza. – dodaje tegoroczna maturzystka i obserwatorka zaćmienia.

Kiedy zobaczymy najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

W czwartek 10 czerwca o godzinie 12.48 mogliśmy oglądać fazę maksymalną częściowego zaćmienia słońca. W Polsce dość rzadko zdarzają się całkowite zaćmienia słońca. Damian Jabłeka, astronom z Planetarium Śląskiego tłumaczy nam, że na zaćmienie całkowite widoczne na południu Polski musimy poczekać, aż do 7 października 2135 roku. Natomiast Wcześniej bo już w 2075 roku dojdzie do podobnego do obecnego zaćmienia obrączkowego, którego faza centralna przejdzie przez nasz region. Dla osób lubiących podróżować ważną informacją jest fakt, iż najbliższe europejskie zaćmienie przejdzie w 2026 roku przez Hiszpanię.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto