Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oznaczono grób powstańca śląskiego na cmentarzu na Chorzowie Batorym. Paweł Rostek brał udział w trzech zrywach na Górnym Śląsku

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
19 października na "starym cmentarzu" w Chorzowie Batorym oznaczono grób powstańca śląskiego. Paweł Rostek jako młody chłopak wziął udział w pierwszym, drugim i trzecim zrywie na Górnym Śląsku. Dzięki jego rodzinie i IPN-owi na jego grobie dziś pojawił się znak "Tobie Polsko".

Zobacz ZDJĘCIA z tej uroczystości -KLIKNIJ TUTAJ!

Paweł Rostek - powstaniec śląski na chorzowskim cmentarzu

19 października na chorzowskim cmentarzu przy na Granicznej odznaczono znakiem „Tobie Polsko” grób Pawła Rostka. Podporucznik urodził się w 1900 roku w Zaborzu (dziś dzielnica Zabrza).

— W latach 1917-1918 jak większość mieszkających tutaj młodych chłopaków został powołany do służby wojskowej w armii niemieckiej. Po zwolnieniu z wojska niemieckiego powrócił do Zaborza i zaangażował się w działalność społeczną, a mianowicie wstąpił do miejscowego gniazda towarzystwa gimnastycznego "Sokół". Należą także do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska - opowiada Jan Kwaśniewicz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach.

Paweł Rostek to człowiek, który za jako młody mężczyzna brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Włączył się również w akcję plebiscytową. Podczas pierwszego i drugiego powstania walczył na terenie Zaborza. W trzecim powstaniu należał do Pułku Zabrskiego.

— W okresie międzywojennym po powrocie części Górnego Śląska należał do Związku Powstańców Śląskich. Za udział w powstaniach, za swoją postawę został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 2 stycznia 1980 roku - dodaje Jan Kwaśniewicz.

"Był to prawy człowiek"

Na uroczystość na chorzowskim cmentarzu przyszła także rodzina powstańca - jego wnukowie, prawnukowie oraz synowa.

— Z opowieści mojego męża mogę przekazać, że był to, najkrócej mówiąc, prawy człowiek – opowiada Irena Rostek synowa Pawła Rostka.

W domu posiada pamiątki – odznaczenia związane z działalnością powstańczą. Przechowuje je w specjalnej szkatułce. Pamiątki pokazała Instytutowi Pamięci Narodowej, gdy ten zaczął zbierać informacje o grobach powstańczych na stulecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Szacuje się, że w zrywach wzięło udział około 60 tysięcy ludzi.

— Doszliśmy do wniosku, że nie możemy tej sprawy zostawić na etapie zbierania informacji i ich weryfikacji. My musimy też uhonorować tych powstańców. Stąd pomysł, żeby dokonywać oznaczeń grobu w czasie krótkiej uroczystości. Za tę potrzebę Instytut Pamięci Narodowej opracował znak pamięci obie Polsko” – mówił Jan Kwaśniewicz z IPN.

Młodzież przy grobie powstańca

Wspomniany znak oraz jego forma nawiązuje do proporca, który znajduje się w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Na wspomnianym proporcu znajduje się orzeł w koronie i napis „Tobie Polsko”. Proporzec powstał w 1920 roku w Bytomiu i niesiono go w Osieku na Opolszczyźnie podczas jednej z uroczystości patriotycznych w tamtych czasach.

Znak od czwartku znajduje się na grobie Pawła Rostka. W krótkiej uroczystości wzięli udział przedstawiciele IPN, samorządu oraz szkół wraz pocztami sztandarowymi. Ks. dr. Piotr Larysz odmówił krótką modlitwę nad grobem powstańca.

— Z wiekiem (…) zauważamy, jak ta świadomość skąd jesteśmy, jaką mamy historię, że należy ją cenić i że ona jest dla nas bardzo ważna. Dopiero wtedy się to docenia i uczy się właściwie tej historii na nowo. Dla mnie kiedyś historia to był tylko po prostu przedmiot. Teraz mam zdecydowanie większą świadomość i tego życzę bardzo młodzieży. Bardzo się cieszę, że jest jej tutaj tak dużo – mówiła do przybyłych uczniów wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto