Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj historię dwóch hut w Chorzowie! Powstał nowy szlak spacerowy 'Śladem dwóch hut' z czterema muralami. Sprawdź zdjęcia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W Chorzowie powstał nowy szlak spacerowy "Śladem dwóch hut". Prowadzi przez 8 lokalizacji związanych z hutniczą historią miasta. Podążając jego śladem przejdziemy przez trzy dzielnice, od Chorzowa Drugiego, przez Centrum do Chorzowa Batorego. Na trasie znalazły się 4 nowe murale z motywami hutniczymi. Szlak "Śladem dwóch hut" to jeden ze zwycięskich projektów zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Chorzów.

Odkryj historię dwóch hut w Chorzowie - zobacz zdjęcia

Osoby, które będą chciały przejść cały szlak "Śladem dwóch hut" mają do pokonania trasę liczącą 6,6 kilometra, a na niej 8 punktów związanych z metalurgiczną przeszłością Chorzowa. Szlak rozpoczyna się w Chorzowie Drugim, a następnie prowadzi zwiedzających przez Centrum do Chorzowa Batorego.

  • ul. Katowicka 90,
  • Rynek 7,
  • ul. Andrzeja Mielęckiego 29,
  • ul. Cicha 6,
  • ul. Armii Krajowej 49,
  • ul. Dyrekcyjna 6,
  • ul. 16 Lipca 14,
  • Skwer Imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, ul. Stefana Batorego 35.

Na trasie szlaku można znaleźć 4 hutnicze murale, które powstały w następujących miejscach: Rynek 7, ul. Mielęckiego 29, ul. Armii Krajowej 49 oraz ul. 16 Lipca 14. Projekty murali wybrano w konkursie organizowanym przez Muzeum Hutnictwa. Autorem projektów i twórcą murali jest Karol Kobryń, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami dlatego zarówno pamięć mieszkańców, jak większość ulic, placów i budynków jest w Chorzowie naznaczona hutą. Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu zapomnianego pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

W świat hutniczych historii można zatopić się nie tylko wizualnie. W ramach projektu stworzono także 8 podcastów, które szczegółowo tłumaczą, co jest i było w poszczególnych miejscach na trasie szlaku. Można się z nich wiele dowiedzieć nie tylko o hutniczym dziedzictwie miasta, ale również o początkach Królewskiej Huty czy relacjach katolików i ewangelików. Za realizację nagrań odpowiada Free Range Productions, a autorem tekstów jest dr Jacek Kurek.

Całość uzupełniają animowane archiwalne zdjęcia i wirtualna odsłona szlaku, którą można zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa.

– Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy, otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, jakim do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale powstałe w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści - dodaje Adam Kowalski.

Szlak spacerowy "Śladem dwóch hut" powstał w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego miasta Chorzów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto