MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Park Hutniczy otworzył się na wiosnę! Zyskał nowe oblicze

materiał informacyjny
Wodny plac zabaw, skatepark, gry stolikowe i miejsca do grillowania to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców w zrewitalizowanym Parku Hutniczym. Metamorfoza przestrzeni stała się możliwa dzięki skutecznemu pozyskaniu przez miasto środków z funduszy norweskich.

- Park Hutniczy zyskał nowe oblicze. Został odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. Alejki wyremontowano, a także utworzono nowe. Odrestaurowane zostało „poidełko Neptuna”. Wykonano nowe nasadzenia i oświetlenie. Przygotowano plac zabaw z urządzeniami dostępnymi również dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz drugi w mieście wodny plac zabaw. Park stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia czasu dla całych rodzin – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- Projekt objął teren o powierzchni 3,5 hektara. Powstały tu różne strefy. Jest strefa zabaw, strefa wodna, strefa dla psów oraz strefa chilloutowa – zwraca uwagę Mariusz Dawidowski z firmy PLAST-BUD.

Rewitalizacja Parku Hutniczego, która kosztowała 9 mln zł, odbyła się w ramach finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

- Projekt trwał dwa lata, ale przygotowania do niego rozpoczęły się już rok wcześniej – zwraca uwagę Małgorzata Giela, sekretarz miasta. - Najważniejsze obszary projektu to przedsiębiorczość, dostępne dla wszystkich przestrzenie dla mieszkańców oraz partycypacja, czyli rozwój instytucjonalny. Ten projekt ma za zadanie integrowanie mieszkańców – dodaje.

W naborze do projektu brało udział 255 średnich miast. Ostatecznie umowy na dotacje podpisało 29 z nich – w tym Zabrze. Nasze miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 3,7 mln euro. Dzięki tym pieniądzom już w ubiegłym roku zabrzanie zyskali pierwsze w mieście tężnie solankowe. Fundusze norweskie przeznaczone zostały także na dalszy rozwój systemu start-upów. Kilkaset dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Centrum Rozwoju Rodziny półkoloniach. Z myślą o rodzinach odbywały się także zajęcia sportowo-rekreacyjne. Wiedzę z różnych dziedzin można było poszerzać w ramach Akademii Dziecięco-Młodzieżowej. Podczas warsztatów ekologicznych eksperci podpowiadali z kolei, jak zadbać o naszą planetę.

Jednym z najważniejszych elementów projektu było przełamywanie barier. Temu służył m.in. dualny turniej piłki nożnej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jego gościem był Marcin Oleksy – zdobywca najpiękniejszej bramki 2022 roku na świecie w plebiscycie FIFA. Turniej poprzedziła konferencja „Dostępność instytucji publicznych i obiektów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami”. Pracownikom Urzędu Miejskiego oraz miejskich jednostek organizacyjnych dedykowany był cykl szkoleń „Dostępność w administracji publicznej”. Udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach pojawiły się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego.

Partnerami projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” są Politechnika Śląska oraz Akademia Śląska. Jego realizację wsparli także doradcy ze Związku Miast Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park Hutniczy otworzył się na wiosnę! Zyskał nowe oblicze - Zabrze Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto