Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe lampy w Parku Śląskim, jest jasno przy Leśniczówce

JUT
Nowe lampy w Parku Śląskim mają dawać przyjemne światło.
Nowe lampy w Parku Śląskim mają dawać przyjemne światło. arc Park Śląski
Nowe lampy w Parku Śląskim zostały niedawno zamontowane. Przybyło aż pięćdziesiąt nowych lamp, m.in. w okolicy Łani i Leśniczówki. W całym Parku Śląskim jest obecnie około sześciuset lamp ledowych.

To jedyne miejsce w okolicy, które posiada taką ilość tych energooszczędnych urządzeń - podkreślają władze parku.

Wiceprezes parku, Tomasz Kaczmarek, tłumaczy że oświetlenie pojawia się w kolejnych miejscach w miarę możliwości finansowych.

– Nie zależy nam, aby gdziekolwiek było ciemno. Chcemy, aby odwiedzający czuli się pewnie. W pierwszej kolejności umieszczamy lampy na najchętniej odwiedzanych i najniebezpieczniejszych alejach – mówi i przyznaje, że rozświetlenia na pewno wymaga jeszcze północna część parku, od strony ulicy Bytkowskiej.

Latarnie są zapalane przez czujnik, zaraz po zmroku. Po godzinie 1 w nocy, światło jest nieco przyciemniane.

Nowe lampy w Parku Śląskim dają przyjemne światło

W ostatnich tygodniach rozbłysła aleja Browaru Przystań. Po wielu latach odtworzono oświetlenie na alejach Muzyków i Łani. Łącznie, pojawiło się pięćdziesiąt stylowych lamp. Ich montaż kosztował około 200 tysięcy złotych.

- Świecą – jak na urządzenia ledowe – bardzo ciepłym światłem. – Przyjemniejszym, niż spotykane dotąd na alejach – zapewnia Artur Cieślak, dyrektor administracyjny Parku Śląskiego.

Klosz zintegrowany ze źródłem światła, wzmocniona konstrukcja słupa i klatka rewizyjna na sporej wysokości, to tylko niektóre rozwiązania, mające uchronić nowe oświetlenie przed zniszczeniami.

Nowe lampy w Parku Śląskim: ma być bezpieczniej

Cieślak nie ukrywa, że właśnie wandale i złodzieje, to najwięksi wrogowie parkowych latarni.

– Na szczęście, większość tych osób spotyka zasłużona kara. Wiąże się to jednak z długimi procedurami policyjnymi i odszkodowawczymi. Odtworzenia wymagają często nie tylko latarnie, ale również trasy kablowe – wyjaśnia i dodaje, że administracja parku stara się to robić w miarę możliwości. –Liczymy, że sytuacja poprawi się, gdy wprowadzimy elektroniczny monitoring oświetlenia.

Wkrótce, pilotażowo, będzie testowany system, pozwalający nie tylko na zdalne zarządzanie oświetleniem (wyłączanie, przyciemnianie, tworzenie tzw. fali światła za i przed przechodniem), ale również, poprzez specjalną aplikację internetową, śledzenie każdej usterki właśnie w sieci.

Nowe lampy w Parku Śląskim: jest jasno przy Leśniczówce

Z montażu lamp, szczególnie zadowoleni są w Łani i Leśniczówce. Dla gości obu lokali ich brak był do tej pory sporym problemem, który nasilał się zawsze zimą.

– Gdzieś przeczytałem, że te ciemności były zaletą tego miejsca. To bzdura – uważa Marcin Bąk, kierownik artystyczny Leśniczówki. – Ludzie nie wiedzieli, jak do nas trafić, ani jak potem wrócić. Oświetlenie na pewno im to ułatwi oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa – dodaje.

Gdzie jeszcze brakuje lamp w Parku Śląskim? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto