Narodowy Spis Powszechny 2021 pierwsze WYNIKI. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi.
Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
Udostępnij:
Za nami Narodowy Spis Powszechny. 27 stycznia 2022 na III Kongresie Demograficznym zostały przedstawione pierwsze wyniki. Pierwszy wniosek: ubyło nas, ale nie tak bardzo, jak można się było spodziewać, natomiast zdecydowanie przybyło osób starszych. Co piąty Polak ma w tej chwili ponad 60 lat.

Narodowy Spis Ludności z 2021 r. pokazał, że jest nas 38 mln 179 tys. 800.

- W stosunku do spisu poprzedniego z 2011 r. mamy do czynienia z niewielkim, mniejszym niż się spodziewaliśmy, spadkiem o niecały 1 procent, czyli 331 tys. - podkreślił dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Pierwsze wyniki spisu, kliknij poniżej w galerię:

Mamy 48,5 proc. mężczyzn, 51,5 proc. kobiet. I to są proporcje podobne do tych sprzed 10 lat.

Jak zaznaczył prezes GUS, duże zmiany obserwujemy w strukturze wieku. Istotnie zwiększył się w społeczeństwie udział osób w wieku poprodukcyjnym.

- W wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) mamy spadek z 18,7 proc. do 18,2 proc. Natomiast w wieku poprodukcyjnym mamy istotny wzrost z 16,9 proc. do 21,8 proc. To efekt i znak starzenia się społeczeństwa - powiedział szef GUS-u.

W grupie osób w wieku produkcyjnym wyróżniamy grupę mobilna i niemobilną i tu - jak podkreślił dr Rozkrut - też mamy potwierdzenie zjawiska starzenia się społeczeństwa.

Większy spadek nastąpił w grupie mobilnej niż niemobilnej, ale różnica nie jest zbyt znacząca. O wiele ważniejsze jest, że w ciągu dekady przybyło 1,8 mln osób w wieku 60 plus.

Co piąty mieszkaniec Polski ma w tej chwili ponad 60 lat.

Drugi istotny wymiar tego spisu to mieszkania i budynki. Liczba mieszkań w Polsce wynosi w tej chwili 15 mln 200 tys. i to jest bardzo istotny wzrost, bo o 12,6 proc. w stosunku do wyników ze spisu w roku 2011.
Samych budynków mamy 6,8 mln i to jest więcej o 800 tys. (13,3 proc. więcej).

- Zdecydowanie mamy postęp, jeśli idzie o liczbę mieszkań. Zwłaszcza w ostatnich latach tempo wzrostu jest szczególnie nasilone i widoczne - podkreślił prezes GUS.

Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi.

Narodowy Spis Powszechny 2021 pierwsze WYNIKI. Ubyło nas i j...

Zwiększyła się też powierzchnia mieszkań o 18,5 proc.

Są to wyniki wstępne. Przez dwa lata GUS będzie nad nimi pracował, by pokazać wyniki pogłębione - na poziomie regionalnym, powiatowym i gminnym.

Wyniki dla województw powinny być gotowe już w kwietniu br., dla gmin - we wrześniu. Pełny wykaz - w 2023 roku.

- Chcemy z rzetelną wiedzą demograficzną dotrzeć do najmniejszych miejscowości - powiedziała prowadząca III Kongres Demograficzny, prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca. Rządowej Rady Ludnościowej.

Narodowy Spis Powszechny 2021 roku odbył się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w II RP, w 1921 r.
Pierwsze wyniki spisu, kliknij poniżej w galerię:

Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi.

Narodowy Spis Powszechny 2021 pierwsze WYNIKI. Ubyło nas i j...

Prezydent Andrzej Duda, honorowy patron Narodowego Spisu Powszechnego 2021, zauważył, że w stosunku do poprzedniego, z 2011, nastąpił wzrost elektronicznych deklaracji.

- W 2011 r. elektronicznie spisało się zaledwie 12 proc. społeczeństwa, a teraz 56 proc. To skokowa zmiana. Może pandemia miała na to wpływ, ale pewnie też postęp cyfryzacji. Coraz więcej gospodarstw domowych ma nie tylko dostęp do internetu, ale i sprzęt, który pozwala z tego internetu korzystać. Wzrosły też świadomość i odpowiednie umiejętności w społeczeństwie. To wskazuje na nowoczesny rozwój kraju - mówił prezydent Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Narodowy Spis Powszechny 2021 pierwsze WYNIKI. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi - Tychy Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie