MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kawalerki na rynku wtórnym podrożeją – uważają pośrednicy nieruchomości. A co z większymi mieszkaniami?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kawalerki są dziś pożądanym produktem inwestycyjnym – na wynajmie chce zarabiać wiele osób.
Kawalerki są dziś pożądanym produktem inwestycyjnym – na wynajmie chce zarabiać wiele osób. Karina Trojok/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Na rynku wtórnym kawalerki mogą w tym roku podrożeć, bo inwestorzy kupują je coraz chętniej. Według 65 proc. agentów nieruchomości zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki będzie się w tym roku tylko zwiększać. Mimo to wielu kupujących wciąż naiwnie oczekuje nawet 20-procentowych obniżek, na co przy rosnącym popycie nie ma szans.

Spis treści

Kawalerki z rynku wtórnego coraz popularniejsze. Pośrednicy nieruchomości: popyt będzie dalej rósł

Zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego płyną dziś wyraźne sygnały ożywienia. Dostrzegają to m.in. pośrednicy nieruchomości ankietowani przez Nieruchomosci-online.pl. Aż 65 proc. z nich uważa, że w najbliższych miesiącach budzący się popyt na mieszkania z drugiej ręki będzie dalej rósł.

– Jest to efekt m.in. zapowiedzi startu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” oraz tego, że zaczyna realizować się uśpiony, skumulowany popyt z ubiegłego roku. Część osób wraca do planów kupna nieruchomości dzięki poluzowaniu polityki kredytowej, które spowodowało wzrost zdolności. Powrót niektórych kupujących jest też wynikiem niechęci do dalszego czekania na lepsze warunki na rynku – wylicza Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Według agentów rosnąć ma zwłaszcza popyt na kawalerki, które są dziś łakomym kąskiem dla inwestorów kupujących za gotówkę. Coraz chętniej nabywają je jednak także osoby posiłkujące się kredytem hipotecznym, które polują też na mniejsze mieszkania dwu- i trzypokojowe. Wiele osob na razie jednak raczej bada rynek niż faktycznie kupuje – znaczna część klientów wstrzymuje się z zakupem do 1 lipca, kiedy to wystartować ma program „Pierwsze Mieszkanie”.

Część kupujących wciąż liczy na obniżki cen mieszkań o 15–20 proc. Jest na to szansa?

Zapytani o prognozy dotyczące ofertowych cen mieszkań w II kwartale br., agenci nieruchomości w większości odpowiadali, że spodziewają się raczej wzrostów lub co najmniej utrzymania obecnych, wysokich cen. W zależności od metrażu oceny wyglądały następująco:

  • kawalerki: spadków spodziewa się 11 proc. pośredników, utrzymania obecnych cen – 47 proc., a wzrostów – 42 proc.,
  • większe mieszkania: spadki prognozuje 26 proc., stabilizację cen mieszkań – 40 proc., a wzrosty – 33 proc.

– Wszyscy czekamy na ustabilizowanie się sytuacji, ale trzeba pamiętać, że powrotu do tego, co już było, nie będzie. Ceny nieruchomości nie spadną do tych sprzed kilku lat, więc kupujący i sprzedający muszą być tego świadomi – podkreśla Jolanta Wojkowska z Biura Nieruchomości DomusNova w Bielsku-Białej.

Mimo to agenci nieruchomości zauważają, że wiele osób wciąż wydaje się żyć nadzieją na powrót „lepszych czasów”. Choć ceny w ogłoszeniach pną się w górę, znaczna część nabywców wciąż oczekuje, że kupi nieruchomość tanio. Zdaniem pośredników rośnie dziś przepaść między oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących. Efekt? Do sprzedających zgłasza się więcej osób zainteresowanych zakupem, ale do transakcji nie dochodzi, bo potencjalni klienci żądają absurdalnych rabatów.

– Kupujący nadal szukają okazyjnych perełek i próbują wbrew ekonomii zaklinać rzeczywistość, oczekując dużych negocjacji cenowych rzędu 15-20 proc. ceny ofertowej. Efektem jest pojawianie się większej liczby propozycji zakupowych, jednak mocno poniżej oczekiwań sprzedających – zauważa Anna Górniak z krakowskiej agencji UX Home.

Dobre wieści dla szukających większego mieszkania. Zwiększy się wybór lokali

Dla tych, którzy w II kwartale 2023 r. będą szukać dużego mieszkania, agenci nieruchomości mają dobrą wiadomość. W najbliższych miesiącach pula lokali do wyboru powinna się bowiem powiększyć – spodziewa się tego 61 proc. ankietowanych pośredników. Wiekszość agentów (47 proc.) spodziewa się także wzrostu podaży w segmencie kawalerek. Nie należy jednak w związku z tym spodziewać się spadków cen.

– Obecnie największą popularnością cieszą się niewątpliwie kawalerki, mieszkania dwupokojowe i małe trzypokojowe, ponieważ na tyle stać kupujących – mówi Ewa Klos-Rychter, właściciel KLOS Kancelaria Prawna Nieruchomości we Wrocławiu. – Apetyt sprzedających na więcej będzie powodować, że będą oni chcieli podwyższać ceny.

Stylowe rękawice i łapki kuchenne do Twojej kuchni

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kawalerki na rynku wtórnym podrożeją – uważają pośrednicy nieruchomości. A co z większymi mieszkaniami? - RegioDom.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto