Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze na świecie małpki urodziły się w chorzowskim ZOO. To bliźniaczki - dwie pigmejki karłowate

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Teraz rodzina pigmejek w chorzowskim zoo liczy 5 osobników.
Teraz rodzina pigmejek w chorzowskim zoo liczy 5 osobników. ŚOZ / Aneta Furgalińska
ZWIERZĘTA. Kolejne dobre wieści płyną z Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, gdzie urodziły się nowe zwierzęta. Tym razem to bliźniaczki - dwie pigmejki karłowate. To najmniejszy z żyjących na świecie gatunków małp. Co ciekawe, to już drugie w tym roku w narodziny pigmejek w chorzowskim zoo.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Narodziny bliźniaków pigmejek w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

W Chorzowie pigmejki mają się dobrze. Świadczy o tym tegoroczny baby boom tego gatunku. Przypomnijmy, 5 stycznia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziło się pierwsze młode Leona i Leokadii, czyli chorzowskiej pary hodowlanej pigmejek. Młoda małpka dostała imię Liczi, a po nieco ponad pół roku doczekała się rodzeństwa.

- Drugie w tym roku narodziny najmniejszych małp świata w naszym zoo. To znak, że pigmejki czują się u nas doskonale.
Tym razem na świat przyszły bliźnięta - informuje Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 gramów. Teraz są trochę większe, a zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słodkie bliźniaki, ponieważ razem z rodzicami wychodzą na wybieg w wolierze.

- Maluchy możecie zobaczyć już w wolierze. Musicie wyostrzyć wzrok – są naprawdę niewielkie (w końcu pigmejki to najmniejsze małpy świata). Maluchy większość czasu spędzają wtulone w plecy taty – Leosia. Mama Leokadia przejmuje je tylko na czas karmienia. Płeć maluchów poznamy za jakiś czas, gdy zaczną samodzielnie poruszać się po wolierze - wyjaśnia chorzowskie zoo.

Zazwyczaj dopiero po 3 miesiącach małe pigmejki stają się bardziej niezależne i zaczynają przemieszczać się samodzielnie. Wtedy też poznamy ich płeć, a niedługo później także i imię. Podobnie jak w przypadku pozostałych członków rodzinki imiona bliźniaków będą zaczynać się na literę "L", zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp w śląskim zoo. Chorzowskie stado pigmejek liczy teraz 5 osobników.

Pigmejka, specyfika gatunku

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu Amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa. Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 gramów. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto