Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia straży pożarnej na terenie Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Jesteśmy przygotowani na koronawirusa?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ćwiczenia strażaków na terenie Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ćwiczenia strażaków na terenie Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
W Chorzowie na terenie Szpitala Specjalistycznego, czyli tam gdzie przywożeni są pacjenci do badań pod kątem zakażenia koronawirusem, strażacy przeprowadzili ćwiczenia na wypadek zagrożenia epidemiologicznego. To standardowe procedury, które pozwolą służbom wyszkolić się w razie rzeczywistego problemu. W Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie strażacy rozłożyli polową izbę przyjęć, tak by oddzielnie przyjmować pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i tych bez infekcji. Zobaczcie zdjęcia z ćwiczeń.

Jesteśmy przygotowani na koronawirusa? Ćwiczenia strażaków w Chorzowie

W środę, 4 marca, strażacy przeprowadzili ćwiczenia na terenie Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Ćwiczenia straży pożarnej zaplanowane są w całym kraju, w związku z potrzebą wdrażania procedur na wypadek zagrożenia epidemiologicznego.

- Potwierdza, ze dzisiaj na terenie Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, przeprowadzimy ćwiczenia na wypadek zagrożenia epidemiologicznego - mówi bryg. mgr inż. Wojciech Dela, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie.

Zakaz odwiedzin pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym w Chor...

O tych ćwiczeniach mówił już, 3 marca, minister zdrowia. Ćwiczenia mają być prowadzone tak, aby nie przeszkodzić w pracy szpitala i aby nie utrudniać przyjmowania pacjentów. Na czym będą polegać te ćwiczenia?

W szpitalach zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły do przyjmowania pacjentów, którzy są zainfekowani.

- W każdym województwie będą wybrane jeden lub dwa szpitale, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły do przyjmowania pacjentów, którzy są zainfekowani. Służy to temu, by rozdzielić dwa strumienie osób - tych, którzy potencjalnie mają infekcję od tych, którzy infekcji nie mają - wyjaśniał Łukasz Szumowski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej, 3 marca, w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, gdzie uruchomiono laboratorium, w którym badane są próbki na obecność koronawirusa.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

Przypomnijmy, że 4 marca, minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek zachorowania na wirus COVID-19 w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek dotyczy Zielonej Góry.

Pacjent wrócił z Niemiec. Sam zgłosił się do lekarza rodzinnego. Został przewieziony do szpitala w Zielonej Górze. Czuje się dobrze.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Koronawirus (koronawirus COVID-19) powoduje:

  • gorączkę
  • kaszel
  • duszności
  • bóle mięśni
  • zmęczenie

Jak najlepiej zapobiegać zakażeniu?

  • Często myjąc ręce, używając mydła i wody.
  • Podczas kaszlu lub kichania, zakrywać usta i nos.
  • Zachować co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  • W przypadku powrotu z regionu, gdzie występuje koronawirus i występowania objawów choroby lub kontaktu z osobą zakażoną, powiadomić telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Kontakt telefoniczny do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie, ul. Kazimierza Wielkiego 6 - tel. 692 180 830
Kontakt telefoniczny do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, ul. Zjednoczenia 10 - tel. 797 18 96 03

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto