Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzowska prokuratura bada ChSM. Sprawdzane są wydatki, zlecenia. Czy te ostatnie dawano "swoim"? Prezesem ChSM jest Marek Kopel

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Marek Kopel jest radnym sejmiku województwa śląskiego (kandyduje także w tym roku) oraz prezesem ChSM.
Marek Kopel jest radnym sejmiku województwa śląskiego (kandyduje także w tym roku) oraz prezesem ChSM. Arkadiusz Gola
Prokuratura Rejonowa w Chorzowie zajmuje się Chorzowską Spółdzielnią Mieszkaniową. Czy zlecenia dawano "swoim"? "W ramach postępowania badane są okoliczności dotyczące wyboru wykonawców remontów w ramach CHSM, przyczyn wyboru konkretnych wykonawców (w tym powiązania osobowe), a także kwestie prawidłowości wykonania prac budowlanych i zasadności ich wyceny" - informuje prokuratura.

Spis treści

Śledztwo chorzowskiej prokuratury w sprawie nieprawidłowości w CHSM

Prokuratura Rejonowa w Chorzowie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

— W ramach postępowania badane są okoliczności dotyczące wyboru wykonawców remontów w ramach CHSM, przyczyn wyboru konkretnych wykonawców (w tym powiązania osobowe), a także kwestie prawidłowości wykonania prac budowlanych i zasadności ich wyceny, jednak z uwagi na prowadzone czynności nie jest możliwe udzielenie informacji o dokonanych dotychczas ustaleniach – informuje zastępca prokuratora rejonowego w Chorzowie Sylwia Bubała.

Gdzie się podziały te pieniądze?

Na ten moment nikomu nie postawiono zarzutów, nie stwierdzono także fałszowania dokumentów. A propos wyboru konkretnych wykonawców - kilka lat temu w CHSM zlikwidowano zakład remontowy. Jak udało nam się ustalić, wśród badanych kwestii, jest także sprawa wydatków dotycząca bloku przy ulicy Młodzieżowej.

— W dalszym ciągu trwają czynności dowodowe mające na celu wyjaśnienie kwestii wzrostu kosztów remontu budynku przy ul. Młodzieżowej 1. Z uwagi na powyższe informacja o dokonanych dotychczas ustaleniach nie może zostać udzielona – dodaje Sylwia Bubała.

Tropem mogą być… gazetki Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W styczniu 2022 we „Wiadomościach Spółdzielczych” w liście „Plan Remontów na 2022 rok” pisano, że „remont balkonów (110) wraz z projektem technicznym” (prace zaplanowane na III i IV kwartał) będzie kosztował 1 050 000. Rok później (styczeń 2023) w tych samych „Wiadomościach Spółdzielczych” na liście remontów na rok 2023 zamieszczono następującą pozycję: „remont balkonów i elewacji (kontynuacja robót z 2022r.) - 2 150 000 zł - I kwartał”.

Dla porównania: nieco wcześniej wykonywano podobny remont przy ulicy Ryszki 59 dla nieco większego budynku (widać to choćby po liczbie balkonów – liczba w nawiasie). We „Wiadomościach Spółdzielczych” ze stycznia 2020 roku w „Planie Remontów na 2020 rok) czytamy: „Ryszki 59 - remont balkonów (158) + odnowienie elewacji I etap 950.000,-zł III/IV kwartał”. W „Wiadomościach” wydanych rok później (styczeń 2021) napisano „Ryszki 59 - Remont balkonów + odnowienie elewacji – kontynuacja 930.000 zł I kwartał”.

Skąd więc taka różnica ponad miliona złotych w ciągu dwóch lat przy podobnych (mniejszy był nawet tańszy) budynkach?

Komentarz Marka Kopla

O komentarz dotyczący postępowania poprosiliśmy Marka Kopla prezesa Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

— Jako prezes spółdzielni w ogóle się tym nie zajmuję, ponieważ wiem jak działa spółdzielnia, wiem jak działają służby. Wszystko działa prawidłowo. Natomiast to, że ktoś doniósł do prokuratury, ma jakieś uwagi i że prokuratura musi to badać – to jest normalna sprawa – twierdzi Marek Kopel.

Czy w CHSM pracują „sami swoi”?

Marek Kopel jest jednocześnie radnym sejmiku województwa śląskiego i byłym prezydentem miasta. Obecnie wraz z Andrzejem Kotalą – obecnym prezydentem, a dawnym przeciwnikiem politycznym są związani z KO.

Co ciekawe, w strukturze CHSM rolę wiceprezesa pełni także Łukasz Kołodziej – syn Waldemara Kołodzieja przewodniczącego rady miasta Chorzów. To jednak nie wszystko. W jednej z największych chorzowskich spółdzielni pracuje także Piotr Łazikiewicz, który jest Kierownikiem Działu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i synem radnego Krzysztofa Łazikiewicza. W dziale członkowsko-mieszkaniowym pracuje również Marta Kopel – synowa byłego prezydenta. W ChSM zatrudniono niedawno także żonę wiceprezesa Łukasza Kołodzieja.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto