Przebudowa ulicy Hajduckiej w Chorzowie. Modernizacja torowiska i remont drogi. Kiedy zakończą się te prace?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa przebudowa ulica Hajduckiej. Oto najnowsze zdjęcia z prac drogowych. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
W Chorzowie trwa przebudowa ulicy Hajduckiej. W ramach tych prac będzie nowa nawierzchnia drogi. Modernizacje przejdzie także torowisko. Koszt inwestycji to ponad 18,5 mln złotych. Za tę kwotę wyremontowane zostaną prawie dwa kilometry torowiska, przystanki, ulica i chodniki. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z prac drogowych na ulicy Hajduckiej w Chorzowie.

Modernizacja torowiska wzdłuż ulicy Hajduckiej i nowe perony przystankowe

Przebudowa ul. Hajduckiej w Chorzowie obejmuje m.in. ok. 1700 metrów toru pojedynczego. Remont przewiduje tez budowę nowych przystanków oraz przebudowę sieci trakcyjnej. Ponadto przebudowana zostanie instalacja podziemna. Remont obejmie też chodniki oraz samą jezdnię. Sprawdźmy czy prace przebiegają zgodnie z planem

- Pierwsza część inwestycji, w zakresie ul. Hajduckiej jest zrealizowana w 90 proc. (pozostały prace wykończeniowe i położenie wierzchniej warstwy jezdni) - ułożone jest nowe torowisko w płytach prefabrykowanych z szynami montowanymi za pomocą mas elastycznych, przebudowano chodniki i jezdnię (bez warstwy wierzchniej) po stronie numerów nieparzystych. Aktualnie wykonawca wdrożył nową organizację ruchu i przystąpił do demontażu starej nawierzchni jezdni po stronie numerów parzystych - mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Co zostało już zrobione? Wykonawca ułożył dwa nowe tory wydzielone na odcinku wzdłuż ul. BoWiD (w rejonie Domu Działkowca). Obecnie trwa wytyczanie miejsc pod budowę peronów przystankowych. Na realizację czeka również skrzyżowanie ul. BoWiD i ul. Hajduckiej, powiązane z zakresem miejskim.

Modernizacja ul. Hajduckiej w Chorzowie obejmuje m.in. ok. 1700 metrów toru pojedynczego.

- Tu również inwestycja jest opóźniona w stosunku do pierwotnego harmonogramu, jednak formalnie wykonawca nie zgłosił wniosku o aneks terminowy – oczekujemy na przedstawienie zaktualizowanego harmonogramu robót. Wobec tego na razie niezmienny pozostaje termin zakończenia inwestycji określony na połowę kwietnia 2021 r. w zakresie torowym i do połowy października w zakresie drogowym - dodaje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Prace drogowe na ul. Hajduckiej

Co zostało już wykkonane w zakresie drogowym? Odcinek od ul. Dobrodzieńskiej do ul. Dąbrowskiego (strona numerów nieparzystych) - ułożono już krawężnik betonowych oraz obrzeża, wykonano nawierzchnię chodników i wjazdów, wykonano zabezpieczenie urządzeń infrastruktury podziemnej. Ułożono płyty torowe na odcinku od ul. Dobrodzieńskiej do ul. Dąbrowskiego oraz zostało wykonane uzupełnienie nawierzchni pomiędzy krawężnikiem a płytą torową.

Jak wygląda obecna organizacja ruchu? 13 stycznia został przełożony ruch na stronę nr parzystych od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do ul. Dobrodzieńskiej. Trwa rozbiórka istniejących nawierzchni. Wykonano wydzielone torowisko w Al. BOWiD.

Przypomnijmy, że prace na ulicy Hajduckiej rozpoczęły się 25 maja 2020 roku. W ramach tej inwestycji wyremontowane zostaną prawie dwa kilometry torowiska, przystanki, ulica i chodniki. Przy ulicy będą nowe miejsca parkingowe. Pojawi się też nowe oświetlenie. Ponadto, przebudowane zostanie skrzyżowanie z aleją Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie pojawi się zautomatyzowana sygnalizacja świetlna.

Wartość prac to 18,6 mln zł netto. Ruch tramwajów na ul. Hajduckiej zostanie wznowiony po zakończeniu tych prac oraz prac na ul. Powstańców, które - zgodnie z planem - mają się zakończyć najpóźniej we wrześniu 2021 roku.

Chcemy zwężania ulic w centrach miast

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie