Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te okropne zmarszczki. Jak rozprawić się z "kurzymi łapkami"? Sprawdź sposoby na zmarszczki!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Najważniejsze jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych w skórze
Najważniejsze jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych w skórze Pexels
Potrafią spowodować, ze twarz wygląda starzej o co najmniej kilka lat. Tzw. kurze łapki pojawiają się w okolicach i zostają z nami na dobre. Jak skutecznie im zapobiegać i co robić, aby dłużej zachować młody wygląd? Nie jesteśmy bezbronne wobec kurzych łapek, które spędzają nam sen z powiek!

Spis treści

Kurze łapki - to potoczna nazwa drobnych zmarszczek wokół oczu, które z czasem pojawiają się na każdej twarzy, często już u młodych osób.

Są to jedne z najczęściej występujących zmarszczek mimicznych. Kurze łapki pojawiają się stosunkowo wcześnie, jako jedne z pierwszych zmarszczek. Są widoczne nawet u młodych osób, zwłaszcza gdy te często się uśmiechają. Przed zmarszczkami mimicznymi trudno się uchronić.

Jak powstają kurze łapki?

Nasze oko okala mięsień okrężny, który kurczy się i rozkurcza nawet 20 tysięcy razy w ciągu doby, podczas każdego mrugnięcia czy zmrużenia powiek.

Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia że jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. To właśnie jest przyczyną tego, że kurze łapki są jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry.

Dlaczego powstają kurze łapki?

Pojawiają się nawet u bardzo młodych osób, ale na początku widać je tylko podczas zmrużenia oczu czy uśmiechu. Z czasem stają się głębsze i wyraźniejsze.

Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, spowodowaną zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny, czyli tzw. włókien podporowych, tworzących w tkankach skóry coś w rodzaju stelażu.

Walka z nimi jest trudna i często okazuje się nieskuteczna. Zwłaszcza, gdy zostaje podjęta zbyt późno.

Słowo „profilaktyka” stanowi tu klucz do sukcesu i warto je zapamiętać, zwłaszcza w kontekście dbania o zdrowie i urodę.

Starzenie się nie tylko dziedziczymy w genach. Mamy na to wpływ
Starzenie się nie tylko dziedziczymy w genach. Mamy na to wpływ Pexels

Starzenie skóry jest procesem naturalnym, dotykającym każdego, bez wyjątku. Dlaczego zatem niektóre 30-latki mają gładkie i promienne cery, a inne wręcz odwrotnie?

Na tempo procesu starzenia się ma wpływ wiele czynników wewnętrznych (takich jak geny) i zewnętrznych, na które delikatna skóra wokół oczu reaguje bardzo szybko.

Co szkodzi skórze wokół oczu?

Do szkodliwych i znacznie przyspieszających powstawanie kurzych łapek należą takie czynniki, jak:

  • promieniowanie UV,
  • dym papierosowy,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • za mała ilość snu,
  • źle zbilansowana dieta,
  • stres.

Niehigieniczny tryb życia powoduje namnażanie się wolnych rodników w organizmie, które w dużej ilości są szkodliwe dla naszego zdrowia i wyglądu, co szybko widać poprzez szybsze starzenie się skóry.

Jak zachować młodą skórę wokół oczu?

Nie bez znaczenia jest jednak odpowiednia pielęgnacja. To zwiększa nasze szanse na zachowanie młodego wyglądu i świeżej cery.

Dobrze nawilżona i odżywiona skóra dłużej zachowuje młody wygląd.

Stosując domowe lub profesjonalne zabiegi możemy przeciwdziałać pojawianiu się widocznych oznak starzenia skóry.

Nawilżona i odżywiona skóra dłużej zachowa młody wygląd.
Nawilżona i odżywiona skóra dłużej zachowa młody wygląd. Pexels

Do dyspozycji mamy masaże, zimne okłady czy gotowe maski, których zadaniem jest pobudzanie mikrokrążenia i dbanie o wypoczęty wygląd skóry. Szybkie i trwałe efekty wygładzenia zmarszczek osiągniemy również dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?

Jednak bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest dostarczanie skórze kolagenu, którego deficyt pojawiający się z wiekiem, wpływa na starzenie skóry i powstawanie widocznych zmarszczek.

Kolagen jest białkiem, znajdującym się we wszystkich tkankach i komórkach naszego organizmu. Również w skórze, w której jego włókna pełnią funkcję podporową.

Najważniejsze jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych w skórze
Najważniejsze jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych w skórze Pexels

Produkcja kolagenu zaczyna spadać już w okolicach 25-30 roku życia, by w okresie menopauzy niemal ustać.

Skóra, w której brakuje kolagenu, traci swoje prawidłowe napięcie, staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki. Dlatego tak ważne jest dostarczanie go skórze. Kolagen w formie tropokolagenu polecany jest zarówno młodym osobom, dla których istotna jest profilaktyka, jak i skórze dojrzałej, która wymaga już działań regeneracyjnych i silnej odbudowy włókien kolagenowych.

Dzięki terapii kolagenowej uruchomione zostają naturalne procesy naprawcze zachodzące w skórze, dzięki czemu odzyskuje ona sprężystość i właściwy poziom nawilżenia.

Śmiech to zdrowie. Wyśmiejmy zmarszczki!

Nie jesteśmy bezbronne wobec kurzych łapek, które spędzają nam sen z powiek!

Czym wcześniej zaczniemy dbać o skórę i docenimy wartość kolagenu, tym później pojawią się zmarszczki.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te okropne zmarszczki. Jak rozprawić się z "kurzymi łapkami"? Sprawdź sposoby na zmarszczki! - Dziennik Polski

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto