Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimą i w ferie Śląski Ogród Zoologiczny jest otwarty! W dodatku bilety do niego są tańsze

Katarzyna Pachelska
Samiczka rosomaka to nowy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Samiczka rosomaka to nowy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W. Bielatowicz/Śląski Ogród Zoologiczny
W ferie zimowe 2018 Śląski Ogród Zoologiczny zaprasza codziennie od godz. 9 do 16. W dodatku obniżył ceny biletów! Można obejrzeć zwierzęta w nowych pawilonach i zażyć nieco świeżego powietrza, bo Park Śląski jest wolny od smogu.

Śląski Ogród Zoologiczny zaprasza również w zimę i w ferie zimowe 2018, zwłaszcza że ciągle przybywa tu nowych mieszkańców. Ostatnio pojawił się pierwszy rosomak, a właściwie suczka rosomaka.

Sprawdź, ile kosztują bilety do śląskiego zoo w specjalnym serwisie DZ:
Ferie 2018: sprawdź, co robić zimą w mieście. Interaktywna mapa atrakcji w Twojej okolicy

Choć rosomak większości osób w pierwszej kolejności kojarzy się z pojazdem opancerzonym, to jego projektanci nie wymyślili nazwy w przypływie chwili. Rosomak tundrowy, bo to o nim mowa, jest drapieżnym ssakiem z rodziny łasicowatych. Jego naturalnym środowiskiem są obszary tajgi i tundry w północnej Europie i Azji. Nieliczne osobniki można także spotkać na górzystych obszarach Ameryki Północnej. Rosomaki to bardzo słabo poznane zwierzęta, sprzyja temu fakt, że najczęściej zajmują tereny oddalone od obszarów zajmowanych przez ludzi. Najprawdopodobniej z tego powodu przez wiele lat uznawany był za przedstawiciela psowatych.

Rosomak jest stosunkowo dużym zwierzęciem – osiąga około 80 cm długości i nawet 50 cm w kłębie. Mimo, że jest najbliższym krewniakiem łasicy, to swoim wyglądem przypomina małego niedźwiedzia. Ma bardzo szerokie stopy, dzięki czemu nie zapada się w sypkim śniegu. Potrafi też świetnie wspinać się na drzewa, choć rzadko korzysta z tej umiejętności. Ma słaby wzrok lecz rekompensuje to świetnie rozwiniętym słuchem i węchem.

Drapieżne rosomaki są wszystkożerne. Odżywiają się przede wszystkim padliną. Zimą zdarza się, że poluje na dużo większe od siebie zwierzęta, takie jak jelenie łosi czy renifery.

W Polsce do tej pory rosomaka można było zobaczyć w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu. Samica rosomaka, która od stycznia 2018 mieszka w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym ma niespełna rok i pochodzi z ogrodu zoologicznego w Brnie. Nowego mieszkańca można zobaczyć w wolierze zajmowanej dotychczas przez hienę.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto