Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: 27 grudnia uroczyste otwarcie schronu dowodzenia w Chorzowie. Jedyny taki na Śląsku!

JUT
Ma dwa poziomy, betonowy sufit o grubości 1,5 metra i przez wiele lat skrywała go ziemia. Schron dowodzenia w Chorzowie jest gotowy i 27 grudnia będą mogli wejść do niego wszyscy.

Schron wybudowano w 1932 roku. Już wtedy najprawdopodobniej przewidywano mogące nadejść zagrożenie. Obiekt zaprojektowano tak by swobodnie mógł pomieścić 30 osób - oficerów Wojska Polskiego.

Do wnętrza prowadzi zagłębiony w ziemi murowany korytarz. W przedsionku zachował się fragment oryginalnego maskowania z 1939 roku. Aby dostać się do środka trzeba jeszcze przejść przez śluzę przeciwgazową. Była tak pomyślana, by wydmuchiwać powietrze z ewentualnym gazem bojowym na zewnątrz, co umożliwiało bezpieczne wejście.

Schron jest dwupoziomowy. Na pierwszej kondygnacji znajdował się sztab z wartowniami, pokojami z rozpiętymi mapami, stołami, z pokojem telefonistów. Na poziomie – 1 były pomieszczenia gospodarcze, magazyn broni oraz sypialnie. Zwykle w bunkrach za toaletę służył pojemnik.

Schron dowodzenia był obiektem pod tym względem luksusowym – posiadał własną sieć kanalizacyjną. Obiekt ma trzy wyjścia ewakuacyjne na wypadek sytuacji gdy główne wyjście jest trafione pociskiem i nie daje się otworzyć. Żaden podobny obiekt nie miał aż tylu. Niestety zachowały się tylko jedne oryginalne drzwi.

Schron zasypano w 1992 roku. Był utrapieniem dla władz miasta, bo regularnie nachodzili go złomiarze. Dawał też schronienie bezdomnym.

Cztery lata temu pasjonaci ze stowarzyszenia na rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków w Chorzowie, postanowili odkopać i wyremontować obiekt. Doprowadzono prąd, uruchomiono wentylację, odnowiono ściany i elementy stalowe. W sumie miasto Chorzów na ten cel przeznaczyło 120 tys. złotych.

Jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia niemiecka mapa szpiegowska z 1939r. wskazuje, że w pobliżu powinny być jeszcze trzy obiekty wojskowe. Prawdopodobnie znajdują się pod ziemią na terenie Parku Śląskiego i Skansenu.

Na otwarcie schronu dowodzenia i pierwsze zwiedzanie zapraszamy 27 grudnia o godzinie 11 – obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Parkowej, na wysokości bramy gospodarczej Skansenu.

W środku przygotowano eksponaty i archiwalia dotyczące kampanii wrześniowej. Na otwarciu będą też grupy rekonstrukcyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto