Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Woj. lubelskie poszło do urn. Trwają wybory parlamentarne i referendum.
Woj. lubelskie poszło do urn. Trwają wybory parlamentarne i referendum. Małgorzata Genca
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Sejmu, ale nie ma samodzielnej większości - tak prezentują się wyniki sondażu exit poll.

Godz. 21:00

PiS - 36,8 proc., Koalicja Obywatelska - 31,6 proc., Trzecia Droga (koalicja Polska 2050 i PSL) – 13 proc., Nowa Lewica – 8,6 proc. oraz Konfederacja – 6,2 proc. - tak przedstawiają się wyniki badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Jak przekłada się to mandaty?

  • PiS - 200,
  • Koalicja Obywatelska - 163,
  • Trzecia Droga - 55,
  • Nowa Lewica - 30
  • Konfederacja - 12.

Należy pamiętać, że to jedynie sondaż. Oficjalne wyborcze wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ma ogłosić we wtorek (17 października).

Godz. 19:57

Lokale wyborcze zamkną się o godz. 21. Przed komisją przy ul. Zbożowej na oddanie głosu wciąż czekają tłumy.

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości
nadesłane

- Osoby, które stawią się do godz. 21 w komisji wyborczej, także te oczekujące w kolejce, mają prawo oddać głos – powiedział wieczorem przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, cytowany przez PAP.

Godz. 18:30

Frekwencja w skali kraju w wyborach do Sejmu i Senatu wg stanu na godz. 17 wynosi 57,54 proc. Do tej pory zagłosowało prawie 16,5 mln Polaków.

- Cztery lata temu frekwencja o godz. 17 wyniosła 45,94 proc. - przypomniał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Jak wynika z danych przedstawionych przez PKW, frekwencja w woj. lubelskim wyniosła 55,33 proc. (wydano 871 233 kart do głosowania).

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości
PKW

W Lublinie zaś 53,21 proc. (zagłosowało 133 410 wyborców). To najniższy wynik wśród miast wojewódzkich.

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości
PKW

Godz. 17:38

- W Mediolanie dł. kolejki do lokalu wyborczego to 150 metrów. Żeby zagłosować, trzeba odstać dwie godziny - donoszą nam Czytelniczki.

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości
nadesłane

Godz. 17:09

W wyborach udział wziął prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Swój głos oddał w komisji przy ul. Zbożowej

- Dwie godziny czekania w kolejce dają nadzieję, że frekwencja w tych wyborach będzie wysoka. Wygląda na to, że głosowaliśmy tłumnie i rodzinnie - napisał w swoich mediach społecznościowych włodarz miasta.

Godz. 16:01

Do godziny 12 najwyższą frekwencję w woj. lubelskim zanotowano w Białej Podlaskiej - 24,08 proc. Na podium uplasowały się też Chełm (24,07 proc.) oraz Zamość (23,48 proc.)

Najrzadziej głosowaliśmy w powiecie opolskim. Tam do urn poszło 19,61 proc. uprawnionych.

Jak wynika z informacji PKW, do południa do urn swój głos częściej wrzucali mieszkańcy lubelskich miast (22,93 proc.) niż wsi (21,3 proc.)

Najwyższą frekwencja w regionie może pochwalić się gm. Rossosz (pow. bialski) - 30,07 proc. Najniższą odnotowano natomiast w gm. Nielisz (pow. zamojski) - 14,69 proc.

Godz. 13:30

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane o frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu. Na godz. 12. wyniosła ona w całym kraju 22,59 proc. Cztery lata temu do południa swój głos oddało 18 proc. uprawnionych.

Jak poinformowała PKW, frekwencja do godz. 12 w woj. lubelskim to 22,05 proc.

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości
PKW/youtube.com

W Lublinie natomiast 22,84 proc (w 2019 r. wyniosła ona 19,77 proc.).

Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości
PKW/youtube.com

Godz. 12:57

Trzy zawiadomienia o naruszeniu ciszy wyborczej otrzymali policjanci w woj. lubelskim.

- Najprawdopodobniej wczoraj (14 października) w rejonie skrzyżowania ul. Lubelskiej z ul. Piłsudskiego doszło do zniszczenia ok. 30 plakatów wyborczych. Sprawca nie został jeszcze ustalony - powiedział nadkom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W pobliżu lokalu wyborczego w miejscowości Łukowa (pow. biłgorajski) stał samochód oklejony banerem wyborczym.

- Zgłoszenie o tym zdarzeniu otrzymaliśmy dzisiaj. Przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej znajdującej się w tym lokalu uznała, że obecność tego pojazdu może stanowić formę agitacji wyborczej. Jej decyzją, auto zostało zasłonięte plandeką - poinformował Fijołek.

I dodał, że pojazd miał stać tam od piątku. Tożsamość jego właściciela jest ustalana.

Przed godz. 10 policjanci interweniowali w lokalu wyborczym przy ul. Relaksowej w Lublinie. Między wyborcą a członkiem komisji wywiązała się awantura.

- Głosujący mężczyzna został zapytany o to, ile kart do głosowania chce pobrać. Spotkało się to z jego niezadowoleniem. Panowie doszli do porozumienia dopiero po przyjeździe funkcjonariuszy - wyjaśnił Fijołek.

- Niewłaściwe jest zadawanie pytania przez komisję, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu czy do Senatu. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację - podkreślił podczas przedpołudniowej konferencji sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Godz. 11:44

Zdaje się, że lublinianie tłumnie ruszyli do urn. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 78 znajdującej się w Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Rycerskiej (Czuby) do godz. 11 wydano 340 kart "sejmowych i senackich". Uprawnionych do głosowania w tym miejscu jest 1482 osób. Kartę referendalną w tej komisji pobrało natomiast 160 wyborców.

Kolejki ustawiły się też przed wejściem do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Relaksowej (Sławin) gdzie mieści siedziba komisji nr 102.

- Mówią że to najważniejsze wybory od 1989 roku i chyba jest coś na rzeczy. To po prostu widać. Pod moją komisją wyborczą kolejka na kilkadziesiąt osób, chociaż w poprzednich wyborach o tej porze tłumów nigdy nie było - zauważa pan Rafał, którego spotkaliśmy pod lokalem.

Ok. 300 kart do głosowania wydano w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 przy al. Długosza. Osoby, które chcą oddać tam głos, muszą czekać na zewnątrz. Jak podaje PKW, uprawnionych do głosowania w tym miejscu jest 1402 wyborców.

Woj. lubelskie poszło do urn. Trwają wybory parlamentarne i referendum.
Woj. lubelskie poszło do urn. Trwają wybory parlamentarne i referendum. AC

O godz. 13:30 następna konferencja PKW. Urzędnicy wyborczy podadzą dane o frekwencji z godz. 12.

Godz. 10:49

Za nami pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.

- Wybory przebiegają spokojnie, głosowanie odbywa się bez znaczących problemów i incydentów. Jedynie otrzymaliśmy informację z Legnicy, że w jednej z obwodowych komisji wyborczych w lokalu brakowało prądu, ale ta awaria została już usunięta. Ponadto w Słupsku w jednej z obwodowych komisji wyborczych zostały wydrukowane błędne spisy wyborców, gdyż znajdowały się na nich nazwiska wyborców z innego obwodu - powiedział przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak.

PKW poinformowała także, że w związku z wyborami, na godzinę 6 rano w niedzielę odnotowano trzy przestępstwa: jedno dotyczące groźby karalnej, jedno dotyczące zakłócenia przebiegu wyborów i jedno dotyczące podłączenia się do sieci teleinformatycznej. Nie odnotowano żadnych przestępstw z kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum.

W całej Polsce stwierdzono 13 przypadków wykroczeń, polegających na usuwaniu i uszkadzaniu ogłoszeń oraz jeden przypadek, który dotyczył "nieobyczajnego napisu lub rysunku". Jak podkreślono podczas konferencji, PKW odnotowała aż 29 przypadków agitacji wyborczej w czasie trwania ciszy wyborczej.

Godz. 9:09

Wszystkie lokale wyborcze w woj. lubelskim otworzyły się punktualnie o godz. 7.

- Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń o opóźnieniu głosowania na terenie okręgu wyborczego nr 6 (tzw. lubelskiego - przyp. red.) - przekazał "Kurierowi" Daniel Drzazga, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

Prawidłowy przebieg wyborów zabezpieczają także delegatury KBW w Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej. Jak się dowiedzieliśmy, na ich terenie wszystkie komisje rozpoczęły pracę o czasie.

- Pełnomocnicy gmin na terenie naszej delegatury potwierdzili, że wszystkie lokale wyborcze otworzyły się terminowo o godz. 7. Nie odnotowaliśmy dotąd żadnych incydentów - podała Ewa Adamiak, dyrektor bialskiej delegatury KBW.

Te same informacje otrzymaliśmy w Chełmie i Zamościu.

Głosowanie potrwa do godz. 21. W wyborach do Sejmu woj. lubelskie podzielono na dwa okręgi: nr 6 (tzw. lubelski) i nr 7 (tzw. chełmski). Do wyścigu o poselski mandat w naszym regionie stanęło 394 kandydatów. W "szóstce" wyłaniamy 15 posłów, z kolei w "siódemce" 12. W wyborach do Senatu, nasze województwo składa się z sześciu jednomandatowych okręgów wyborczych. Oznacza to, że w każdym z nich wybieramy po jednej osobie, co w sumie przekłada się na sześciu senatorów. O miejsce w wyższej izbie parlamentu rywalizuje łącznie 22 kandydatów. W woj. lubelskim uprawnionych do głosowania jest 1 577 418 osób.

Równolegle z wyborami parlamentarnymi odbywa się dzisiaj referendum ogólnokrajowe. Odpowiadamy na cztery pytania.

Artykuł będzie aktualizowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakończyło się głosowanie. PiS zwycięzcą, ale bez samodzielnej większości - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto