Zadbaj o zdrowie w domu

Materiał informacyjny RTV EURO AGD
Jak stworzyć w domu skuteczny system eliminujący zanieczyszczenia powietrza i niepożądane drobnoustroje? Czy da się to zrobić za pomocą jednego urządzenia, czy potrzebnych będzie kilka? Na co zwrócić uwagę, wybierając te najskuteczniejsze, żeby uniknąć niepotrzebnych błędów? Przeczytaj, co na ten temat mówią eksperci.

Jeśli chcesz oddychać w domu czystym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń i drobnoustrojów, odpowiedz na pytania, które przygotowali dla ciebie specjaliści zajmujący się tymi urządzeniami.

Przed jakimi zanieczyszczeniami chcesz się chronić? Czy wystarczy ci powietrze bez smogu?
Dużym zagrożeniem dla zdrowia są drobne pyły o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM 2,5), zawierające m.in. związki siarki i azotu oraz metali ciężkich. W powietrzu unoszą się też alergeny, zarodniki grzybów, bakterie i wirusy. Aby cieszyć się w domu czystym powietrzem, warto zatem zaopatrzyć się w skuteczny oczyszczacz powietrza, który w tym pomoże. Żeby spełniał powyższe kryteria, musi mieć co najmniej kilka filtrów.

Pierwszy to filtr wstępny, którego rolą jest zatrzymanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń oraz kurzu i sierści zwierząt. Do tego potrzebny jest filtr węglowy odpowiadający m.in. za eliminację nieprzyjemnych zapachów, i najważniejszy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) – to on wychwytuje najmniejsze drobiny pyłów, zarodniki pleśni, grzybów, alergeny roztoczy czy bakterie – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD.

Takie rozwiązanie można znaleźć w oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD/EU, w którym zastosowano 3-stopniową filtrację powietrza z wykorzystaniem filtru HEPA 13, a w modelu Samsung AX90R7080WD/EU system ten został uzupełniony jeszcze o filtr dezodorujący. Z kolei w nowoczesnych oczyszczaczach marki Sharp KC-G60EUW i KC-D60EUW zastosowano aż 4-stopniową filtrację – poza filtrem wstępnym, węglowym i HEPA umieszczono także filtr nawilżający.

Producenci stosują także inne rozwiązania o bardzo wysokiej skuteczności. Trzystopniowa filtracja z wykorzystaniem nowoczesnego filtra NanoProtect HEPA, zainstalowanego m.in. w urządzeniach Philips Dual Scan AC3858/50 czy AC5659/10, usuwa znakomitą większość cząsteczek tworzących smog, alergenów, gazów, bakterii i większość wirusów.

Jak duże jest twoje mieszkanie?
Oczyszczacz powietrza dobiera się do wielkości pomieszczeń, w których ma pracować. Samsung AX90R7080WD/EU poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 90 m2. Są też takie urządzenia, jak np. Electrolux Pure A9 PA91-604GY, usuwające zanieczyszczenia nawet w pomieszczeniach o wielkości do 129 m2.

Warto zatem przed zakupem zastanowić się, jak będziemy użytkować urządzenie i w jakiej przestrzeni, bo dla wielopokojowego mieszkania, a tym bardziej wielopiętrowego domu jeden oczyszczacz to może być za mało.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr przesądzający o efektywności działania oczyszczacza. To jego wydajność, czyli ilość metrów sześciennych powietrza, które takie urządzenie potrafi przefiltrować przez godzinę – twierdzi ekspert RTV EURO AGD.

Tacy rekordziści, jak Philips Dual Scan AC3858/50 mają wydajność 500 m3/h. To oznacza, że w ciągu 6 minut uzdatnią powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Samsung AX90R7080WD/EU to z kolei rozwiązanie dla dużych pomieszczeń, charakteryzujące się jeszcze wyższą wydajnością, bo aż 701 m3/h.

Zależy Ci na skutecznej tarczy przeciw drobnoustrojom i lepszym elektroklimacie w mieszkaniu?
Jeśli tak, powinieneś zainwestować w taki oczyszczacz, który wyposażony jest również w jonizator, uwalniający jony ujemne, pozytywnie wpływające na samopoczucie człowieka i przywracające równowagę w otoczeniu. W większości mieszkań panuje bowiem niekorzystna jonizacja, jest w nich zbyt dużo – emitowanych głównie przez urządzenia elektroniczne – jonów dodatnich, a także pyłów i drobnoustrojów. Funkcję jonizacji, poprawiającą komfort i mikroklimat w mieszkaniu, można znaleźć m.in. w modelach marki Electrolux Pure A9 PA91-604GY czy Pure A9 PA91-404GY. Z kolei Sharp w swoim modelu KC-G60EUW zastosował autorski, nowoczesny system jonizacji – Plasmacluster.

Jak będziesz używał oczyszczacza? Czy włączysz go tylko w ciągu dnia, czy ma działać również w nocy?
W tym drugim przypadku wybrane przez ciebie urządzenie musi być tak ciche, żeby pozwolić ci na komfortowy sen. Dla przykładu, Sharp KC-A 40 EUB wytwarza hałas o natężeniu zaledwie 46 decybeli. Dzięki temu nie będą przeszkadzać nawet podczas rozmów lub oglądania telewizora, a w trybie nocnym są znacznie cichsze. Philips Dual Scan AC3858/50 w tym trybie wytwarza jedynie 22,5 decybela, a Samsung AX60R5080WD/EU tylko 20 decybeli. To mniejszy „hałas” niż ludzki szept, co oznacza, że będziesz mógł spokojnie spać, nawet jeśli urządzenie będzie włączone.

Czy zależy ci na oczyszczaczu powietrza, który włączysz i będziesz mógł o nim zapomnieć?
Jeśli tak, to wybrane przez ciebie urządzenie musi mieć automatyczny tryb pracy.

Philips Dual Scan AC3858/50 ma aż 3 automatyczne tryby pracy, w tym tryb nocny, a dzięki funkcji automatycznej regulacji oświetlenia wyświetlacz sam się wygasza, gdy w pokoju wyłączymy światło. Można nim ponadto sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie, podobnie jak oczyszczaczem Electrolux Pure A9 PA91-604GY – tłumaczy Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD.

Model oczyszczacza Sharp KC-G60EUW ma także oszczędny, automatyczny tryb pracy i wyposażony jest w czujniki, wyłączające m.in. wyświetlacz, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Ma także czujniki ruchu, które włączają mały przepływ powietrza, gdy wykrywają nawet nieznaczne poruszenie w mieszkaniu.

Eksperci zwracają uwagę na dodatkową korzyść – urządzenia posiadające tryb automatyczny zazwyczaj zużywają mniej prądu.

Czy chcesz, żeby oczyszczacz potrafił coś więcej niż tylko filtrować powietrze?
Niektóre z tych urządzeń mogą dodatkowo pełnić np. rolę nawilżacza powietrza. Oczyszczacz Sharp KC-G60EUW posiada funkcję inteligentnego nawilżania powietrza, co przydaje się zimą, gdy ze względu na konieczność dogrzewania pomieszczeń, powietrze staje się suche, ale jest pomocne także latem. Dzięki wlaniu bardzo zimnej wody do zbiornika, przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu możemy uzyskać efekt klimatyzera.

Funkcjonalność oczyszczacza i nawilżacza łączą w sobie także modele Sharp KC-D40EUB czy KC-A 40 EUB. Nie tylko oczyszczają powietrze, ale również zachowują jego wilgotność, umożliwiając swobodne oddychanie.

Są na rynku oczyszczacze powietrza, które dzięki zainstalowanym w nich lampom ultrafioletowym (np. typu UV-C), znajdującym się zazwyczaj za filtrami, rozprawiają się skutecznie z drobnoustrojami. Uruchomienie funkcji UV-C w oczyszczaczu powoduje naświetlenie oczyszczonego już powietrza i eliminację pozostałych w nim bakterii i wirusów.

Takie rozwiązanie zastosowano w urządzeniach Raven EOP003UV i EOP004UV. Podobną technologię wykorzystuje lampa bakteriobójcza Webber XD-01. Co prawda funkcjonuje ona samodzielnie i nie jest częścią oczyszczacza, ale wyposażona jest w opcję ozonowania, dodatkowo neutralizującą drobnoustroje. Ponadto posiada ona także timer, umożliwiający ustawienie czasu pracy, dzięki czemu nie musimy pamiętać o jej wyłączeniu, jest także wyposażona w pilota, umożliwiającego zdalne uruchomienie urządzenia.

A co obecnie szczególnie ważne, lampa UV-C umożliwia usunięcie szkodliwych drobnoustrojów z różnych powierzchni – z dokumentów, urządzeń elektronicznych, tekstyliów.

A jeśli chcesz pozbyć się drobnoustrojów nie z powietrza, tylko np. z podłogi lub blatu w kuchni? Co wtedy?
Aby stworzyć skuteczny system wspierający nas w trosce o naszą odporność i zdrowie, warto stosować urządzenia, które pozwolą nam nie tylko zachować czyste powietrze w pomieszczeniach domowych, ale i najwyższy poziom higieny.

W tym celu wystarczy sięgnąć dodatkowo po parownice i mopy parowe, np. firmy Kärcher. Wytwarzana przez nie gorąca para pod wysokim ciśnieniem, bardzo skutecznie eliminuje drobnoustroje na gładkich i twardych powierzchniach domowych. Taki efekt osiągnie się, używając choćby parownic Kärcher SC 2 EasyFix czy SC 3 Upright EasyFix.

Materiał oryginalny: Zadbaj o zdrowie w domu - Warszawa Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie