Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie księżyca 2018: gdzie oglądać? To będzie zaćmienie Księżyca najdłuższe od 100 lat

Michał Jarkiewicz
Zaćmienie księżyca 2018: gdzie oglądać w Polsce? To niesamowite zjawisko astronomiczne będziemy mogli podziwiać na polskim niebie już dziś, 27 lipca. Zbliżające się zaćmienie Księżyca to nie lada atrakcja dla miłośników astronomii, bo będzie najdłuższe od stu lat. Oby tylko dopisała pogoda.

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2018: Kiedy oglądać w Polsce

Zaćmienie księżyca 27 lipca 2018 potrwa aż godzinę i czterdzieści trzy minuty, najdłużej w tym stuleciu. Kolejne tak długie będzie miało miejsce dopiero w 2123 roku.

O której godzinie zaćmienie księżyca?

Moment, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni, rozpocznie się o godzinie 21.30 27 lipca. Faza całkowita zaćmienia potrwa do godziny 23.13. Jak widać data jest wręcz idealna do obserwacji, ponieważ nie będzie trzeba zarwać nocy na obserwację.

JAWORZNO I SOPOTNIA WIELKA ZAPRASZAJĄ NA ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA

Zaćmienie Księżyca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.

Lipcowe zaćmienie księżyca nie będzie wyjątkowe tylko ze względu na długość trwania. Tego dnia nastąpi także apogeum, czyli moment, gdy punkt orbity księżyca będzie najbardziej oddalony od Ziemi. Co oznacza, że księżyc będzie niewielką piłeczką w przestworzach.

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2018

NAJBLIŻSZE ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA

  • 27 lipca 2018
  • 21 stycznia 2019
  • 16 lipca 2019
  • 10 stycznia 2020
  • 5 czerwca 2020
  • 5 lipca 2020
  • 30 listopada 2020

Ostatnie zaćmienie księżyca miało miejsce 28 września 2015 roku. Jak widać, jest to zjawisko stosunkowo rzadkie, bywają lata gdy nie zdarza się ani razu w ciągu roku. Maksymalnie w ciągu 365 dni można obserwować je trzy razy. Tegoroczne jest jednak wyjątkowe, Dlatego tym bardziej warto znaleźć miejsce wolne od wysokich budynków i drzew oraz dobrze zacienione, z którego dobrze widać południowo-wschodni horyzont i delektować się fantastycznymi widokami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto