Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa rzeźnia miejska w Chorzowie niszczeje od lat. Był pomysł na to miejsce. Mogło powstać tu Śląskie Centrum Biesiadne

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Koncepcja rewitalizacji miejskiej rzeźni w Chorzowie przy ul. Krakusa
Koncepcja rewitalizacji miejskiej rzeźni w Chorzowie przy ul. Krakusa Ostrowscy Architekci
Zabytkowa rzeźnia miejska przy ulicy Krakusa w Chorzowie od lat niszczeje. Kiedyś - jedne z największych zakładów mięsnych na Górnym Śląsku, dziś - kompletna ruina. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu była koncepcja, by w tym miejscu wybudować Śląskie Centrum Biesiadne.

Zabytkowa rzeźnia w Chorzowie to dziś ruina. Obiekt stoi i niszczeje od lat

Zabytkowa rzeźnia w Chorzowie od lat stoi i niszczeje. Kompleks rzeźni jest własnością prywatnego właściciela, który nie robi nic, by odnowić zabytkowy obiekt. A nawet uzyskał pozwolenie na prowadzenie robót rozbiórkowych m.in komina czy budynku maszynowni. Tak znika część historii Chorzowa.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreśliło z rejestru zabytków część obiektów, które znajdowały się na terenie byłych Zakładów Mięsnych w Chorzowie. To otworzyło prywatnemu właścicielowi drogę do ich rozbiórki. Powoli znikają budynki zabytkowej rzeźni miejskiej przy ulicy Krakusa.

Dawna rzeźnia miejska w Chorzowie przy ulicy Krakusa była w rzeczywistości kompleksem budynków, które wchodziły w skład zakładów mięsnych.

Zabytkową rzeźnię uruchomiono w 1901 roku. Rzeźnia wtedy była jednym z największych zakładów przetwórstwa mięsnego na Górnym Śląsku. Zakłady mięsne działały do 1996 roku. Cały kompleks przeszedł w prywatne ręce.

Nie przegapcie

Rzeźnia miejska miała stać się... Śląskim Centrum Biesiadnym. Był projekt, ale zabrakło pieniędzy

Prywatny właściciel terenu przy ulicy Krakusa miał swoje plany wobec tej przestrzeni. W związku z tym, że rzeźnia miejska jest obiektem zabytkowym to nie mógł postawić tu jednak wszystkiego.

Przypomnijmy, że do rejestru zabytków w 1985 roku wpisano kilka pomieszczeń kompleksu rzeźni miejskiej m.in. ceglane hale uboju, warsztat i pralnię,ogrodzenie wraz z bramą i portiernią, budynek biurowy, magazyn siana i zboża, a także budynek dyrekcji i budynek księgowości. Po zamknięciu rzeźni właściciel obiektu nigdy nie podjął się odrestaurowania kompleksu. Przy ul. Krakusa do dziś stoją najlepiej zachowane i najcenniejsze budynki administracyjne. Budynki te wybudowano w stylu neogotyckim, mają strzeliste szczyty. Od ulicy budynki te otacza bogato zdobiony mur.

Konserwator zabytków musiał wydać zgodę na to co może powstać na terenie po dawniej rzeźni miejskiej. Trwały rozmowy, dyskusje. W końcu pojawił się pewien pomysł, który spodobał się wszystkim. Budowa Śląskiego Centrum Biesiadnego. Z takiej inwestycji zadowoleni byliby wszyscy.

Zabytkowa rzeźnia mogła zamienić się w Śląskie Centrum Biesiadne.

Koncepcja rewitalizacji zabytkowej rzeźni

- W 2014 roku otrzymaliśmy, od prywatnego właściciele obiektu, zlecenie na stworzenie koncepcji rewitalizacji zabytkowej rzeźni w Chorzowie. Wcześniej wiem, że inwestor miał inne plany wobec tego miejsca, na których realizację nie wyraził zgody miejski konserwator zabytków. Pojawił się jednak pomysł, by odrestaurować ten obiekt – przywrócić jego dawny blask i stworzyć Śląskie Centrum Biesiadne. Miał to być obiekt wielofunkcyjny z muzeum, hotelem, przestrzenią gdzie pokazana zostanie tradycja śląska i przemysłowa. Pomysł się spodobał i w ten sposób wypracowaliśmy projekt koncepcyjny - mówi Jarosław Ostrowski, główny architekt z biura projektowego Ostrowscy Architekci z siedzibą w Katowicach.

Pojawił się jednak pomysł, by odrestaurować ten obiekt – przywrócić jego dawny blask i stworzyć Śląskie Centrum Biesiadne -mówi Jarosław Ostrowski, główny architekt.

Niestety szybko okazało się, że nic z tego nie będzie. Koncepcja rewitalizacji była pomysłowa, ale inwestor nie miał na tyle pieniędzy. Przypomnijmy opis koncepcyjny projektu - Śląskie Centrum Biesiadne „Stara Rzeźnia”:

"Stara Rzeźnia to kompleks historycznych budynków zlokalizowanych przy ul. Krakusa w Chorzowie. Zakład rozpoczął swoją działalność w 1901 roku i był najnowocześniejszym przedsiębiorstwem na Górnym Śląsku. W okresie międzywojennym zakład wyposażono w elektryczne urządzenia a tutejsze wyroby eksportowano do Anglii i Niemiec. Zamierzeniem projektowym jest stworzenie nowego miejsca o charakterze ośrodka kulturotwórczego z uzupełniającymi funkcjami towarzyszącymi."

Dalej brzmiał on tak: "Celem nadrzędnym rewitalizacji jest promocja i kultywowanie śląskich tradycji oraz regionalnych zwyczajów w nowym wymiarze zastanego postindustrialnego dziedzictwa. Nowa jakości przestrzeni publicznej na tle śląskiej zabudowy poprzemysłowej ma na celu stworzyć unikalne w skali kraju miejsce ukazujące bogate oblicze naszego regionu. Planowana Inwestycja pn. Śląskie Centrum Biesiadne "Stara Rzeźnia" ma tworzyć przyjazne miejsce spotkań o wielofunkcyjnych programach użytkowych takich jak śląski hotel ze strefą biznesu, centrum biesiadne, tematyczne parki rekreacyjno-sportowe, deptak usługowo-handlowy oraz muzeum tradycji śląskiej."

- Na ten cel nie było jednak zabezpieczonej odpowiedniej ilości środków finansowych. By uratować ten obiekt potrzebny jest inwestor. Wiadomo, że niektórych obiektów kompleksu rzeźni miejskiej już nie ma. To wciąż jednak bardzo wartościowy obiekt historyczny. Nie z takich ruin dało się odrestaurować obiekty - przekonuje Jarosław Ostrowski.

Jeszcze nie jest za późno na uratowanie zabytku

Czy los zabytkowej rzeźni miejskiej w Chorzowie już jest przesądzony? W końcu, ze względu na zły stan techniczny obiektu, wszystko zostanie wykreślone z listy zabytków i wyburzone? Możliwe, że tak się stanie.

Jest jednak jeszcze szansa na uratowanie tej przestrzeni. Można wrócić do pomysłu budowy w tym miejscu Śląskiego Centrum Biesiadnego "Stara Rzeźnia". Potrzebny jest tylko inwestor, który zainteresuje się tym tematem i będzie miał pieniądze na realizację tego zadania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto