Za 5,5 mld euro Alstom przejął Bombardier Transport, czyli kandyjskiego producenta taboru kolejowego

OPRAC.: OK, informacja prasowa Alstom
Alstom przejął Bombardiera
Alstom przejął Bombardiera Alstom
Udostępnij:
Alstom przejął kanadyjskie przedsiębiorstwo kolejowe - Bombardier Transportation. Dzięki przejęciu Bombardiera Alstom dysponować będzie jeszcze większa ofertą na potrzeby kolejnictwa na całym świecie. Firma Alstom zakończyła proces przejęcia Bombardier Transportation 29 stycznia 2021. Alstom przejął kanadyjską firmę za 5,5 mld euro. Teraz, po przejęciu Bombardiera przez Alstom - spółka jest drugim największym producentem na rynku kolejowym. Największa firmą na świecie w tej branży jest chiński CRRC.

Alstom przejął Bombardier Transportation za 5,5 mld euro

Transakcję sfinalizowano 29 stycznia 2021 roku. tego samego dnia pracownicy Bombardier Transportation dołączyli do grupy Alstom. Dzięki przejęciu, wspólnie pracować będzie 17 500 inżynierów i specjalistów. Bombardier to kanadyjski koncern specjalizujący się w produkcji i budowie samolotów, lokomotyw, wagonów kolejowych, wagonów tramwajowych i wagonów metra.

Dzięki przejęciu spółki Bombardier Transportation Alstom dysponować będzie jeszcze większą ofertą na potrzeby kolejnictwa na całym świecie. W zakresie taboru kolejowego oferta obejmie produkty zarówno na potrzeby kolei lekkiej, jak i kolei dużych prędkości. To także nowe produkty strategiczne, takie jak mała kolej automatyczna (people mover) i monorail. Grupa Alstom będzie w stanie obsługiwać swoich klientów poprzez szerszą sieć placówek serwisowych. Alstom będzie dysponować największą na świecie bazą zainstalowanych pojazdów (flota 150 tys. pojazdów).

Teraz, po przejęcie Bombardiera, spółka Alstom jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem w branży kolejowym na świecie. Największym na świecie producentem taboru kolejowego pod względem przychodów, wyprzedzając swoich głównych konkurentów Alstom i Siemens jest chińska grupa CRRC. Powstała ona 1 czerwca 2015 r. z połączenia CNR i CSR.

- Jesteśmy dziś świadkami wyjątkowej chwili w historii Alstom i sektora mobilności na całym świecie. Powstał właśnie nowy globalny lider, którego działalność koncentruje się na inteligentnej, zrówno­ważonej mobilności. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, cały świat musi zaangażować się w głębokie przemiany środo­wiskowe i społeczne, by móc sprostać wielkim wyzwaniom urbanizacji, równych szans rozwoju gospodarc­zego i zmian klimatycznych. Transport, niezbędny dla życia zawodowego i społecznego, a zarazem wywierający ogromny wpływ na środowisko, znajduje się w ścisłym centrum tej transformacji - mówi Henri Poupart-Lafarge, prezes i dyrektor generalny Alstom.

- Naszym zadaniem, wraz z 75 tysiącami osób zatrudnionych obecnie w Alstom, jest przekształcenie unikatowego zestawu zasobów powstałych dzięki tej transakcji w czynnik umożliwiający niezbędną transformację. Naszym zadaniem jest wprowadzanie w życie innowacji, dzięki którym będziemy mogli sprostać tak ekstremalnym wyzwaniom. Naszą rolą jest też zapewnienie ludziom na całym świecie, zarówno podróżującym na spotkanie z bliskimi jak i tym udającym się do pracy, dostępu do takiej samej jakości usług i takiej samej efektywności transportu – przy jednoczesnej dbałości o naszą planetę - podkreślił Henri Poupart-Lafarge, prezes i dyrektor generalny Alstom.

Alstom będzie działać w zasięgu światowym

Grupa Alstom miała już ugruntowaną bazę klientów we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Indiach, Azji Południowo-Wschodniej, Afryce Północnej i Brazylii, natomiast Bombardier Transportation zapewni dostęp do klientów na innych strategicznych rynkach, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, kraje nordyckie, Chiny i Ameryka Północna.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, siedziba główna Alstom na Amerykę Północną i Połud­niową mieścić się będzie w Montréalu (w prowincji Québec). Kanadyjskie biuro kierować będzie wszystkimi operacjami w tym regionie, a także utworzy projektowo-inżynieryjne centrum kompetencyjne, które bazować będzie na ugruntowanych atutach prowincji Québec w zakresie innowacji i zrównoważonej mobilności.

" Z jasną strategią Alstom in Motion, solidnymi podstawami operacyjnymi i polityką finansową, przejęcie Bombardier Transportation pozwoli Alstom na wzmocnienie pozycji lidera na rozwijającym się rynku zrównoważonej mobilności dzięki zwiększonej obecności we wszystkich regionach geograficznych. Przejęcie pozwoli też na integrację kolejnych rozwiązań i zasobów, aby koncern Alstom mógł jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów na całym świecie" - podaje grupa Alstom.

Powiększona grupa Alstom charakteryzuje się łącznym przychodem pro forma w wysokości ok. 15,7 mld euro oraz łącznym portfelem zamówień o wartości 71,1 mld euro. Grupa zatrudnia 75 000 osób w 70 krajach na całym świecie.

Kwestia finansowa przejęcia Bombardiera

Alstom przejął Bombardier Transportation za 5,5 mld euro. Cenę referencyjną ustalono na poziomie 5,5 mld euro – tj. w dolnej części przedziału od 5,5 mld euro do 5,9 mld euro, o którym poinformowano 16 września 2020 roku. Wpływy z tytułu przejęcia uzgod­niono na poziomie 4,4 mld euro, co obejmuje mechanizm korekty opartej na ujemnej pozycji gotówkowej netto Bombardier Transportation na dzień 31 grudnia 2020 oraz inne korekty umowne na kwotę 1,1 mld euro.

Przejęcie sfinansowano poprzez emisję praw poboru w wysokości ok. 2 mld euro, zakończoną 7 grudnia 2020 oraz część emisji obligacji uprzywilejowanych w wysokości 750 mln euro, zakończoną 11 stycznia 2021, jak również poprzez podwyższenie kapitału zastrzeżonego na rzecz podmiotów powiązanych CDPQ i Bombardier Inc. – w łącznych kwotach (odpowiednio) 2,6 mld euro i 500 mln euro, co zreali­zowano 29 stycznia 2021 wraz z zamknięciem transakcji.

Alstom - globalny lider w zakresie mobilność

Alstom uzyskał status pioniera w zakresie mobilności dzięki takim wiodącym innowacjom, jak wprowadzony niedawno pociąg wodorowy, autonomiczna obsługa pociągów oraz energooszczędny tabor kolejowy wraz z infrastrukturą. Dzięki przejęciu, wspólnie pracować będzie 17 500 inżynierów i specjalistów ds. badań i rozwoju z obu struktur, konsolidując tym samym bogatą bazę 10 tysięcy patentów. Wykorzystanie istotnych, dodatkowych technologii Bombardier Transpor­tation, na przykład w zakresie utrzymania predykcyjnego, sygnalizacji i operacji cyfrowych, pozwoli grupie Alstom na jeszcze szybsze opracowywanie rozwiązań dla transportu przyszłości, w dodatku na jeszcze większą skalę. Tym samym Alstom przyspiesza w realizacji swojej ambicji – aby stać się globalnym, innowacyjnym graczem na rzecz zrównoważonej, inteligentnej mobilności.

Kolej to zmotoryzowany środek transportu o najniższej emisji CO2. Dlatego Grupa, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, skoncentruje się na dekarbonizacji rozwiązań z zakresu mobilności. Alstom potwierdza swoje zobowiązanie na rzecz wywierania pozytywnego wpływu na społeczności, w których prowadzi swoją działalność, jak również do zapewnienia pracownikom najlepszego środowiska pracy i najlepszych doświadczeń, a także do przestrzegania najwyższych standardów w zakresie odpowiedzialnych praktyk biznesowych.

Alstom potwierdza również swój cel, jakim jest wygenerowanie rocznych synergii kosztowych o wartości 400 mln euro do 4.-5. roku scalonej działalności oraz przywrócenie marży Bombardier Transportation do standardowego poziomu (w perspektywie średnioterminowej). Oczekuje się, że transakcja przyniesie dwucyfrowy wzrost wskaźnika zysku na akcję (EPS) od drugiego roku po finalizacji przejęcia. Silny profil kredytowy Alstom z ratingiem Baa2 również zostanie utrzymany.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie