Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Ciechocinka na plac Hallera. Na Pradze stanie tężnia

Redakcja
Tężnie powstały już w kilku Polskich miastach. Na zdjęciu projekt z Radlina na Śląsku
Tężnie powstały już w kilku Polskich miastach. Na zdjęciu projekt z Radlina na Śląsku Arkadiusz Biernat
Otwarta i dostępna dla wszystkich tężnia. W przyszłym roku pierwszy w Warszawie obiekt tego typu, stanie na placu Hallera. Obok będzie nowe Centrum Lokalne.

Tężnia to obiekt, zbudowany z drewna i tarniny, który wytwarza mikroklimat. Przebywanie w takim miejscu pomaga w leczeniu alergii, nadciśnienia, zapalenia zatok i ogólnego zmęczenia. Tężnie znajdują się przede wszystkim w kurortach, np. w słynnym Ciechocinku. Wkrótce z podobnego miejsca będą mogli korzystać mieszkańcy Pragi.

- Obiekt zostanie wybudowany w drugiej połowie 2017 roku. Na razie skupiamy się na przygotowaniu dokumentacji technicznej i ogłoszeniu przetargu - tłumaczy nam Barbara Domańska, rzecznik Pragi-Północ.

Tężnia solankowa na placu Hallera to pomysł wybrany przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Obiekt ma powstać na środku placu i być nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem, w którym poprawimy swoje zdrowie i samopoczucie. Według założeń, pomiędzy ulicą Jagiellońską a pętlą autobusową, powstanie konstrukcja po której spływać będzie solanka. Dzięki temu wytworzy się tam korzystny mikroklimat. Tężnia będzie gotowa za rok, a jej koszt to 250 tys. zł. Roczne utrzymanie wyniesie kolejne 32 tys. zł. Pomysłodawca projektu zaznaczył, że byłoby to doskonałe miejsce na organizowane spotkań prozdrowotnych, tym bardziej że wkrótce gruntownej zmianie ulegnie cały plac Hallera.

Nowy plac Hallera
- Budowa tężni solankowej będzie powiązana z powstaniem Centrum Lokalnego. Obie te inwestycje będą służyć podobnym aktywnościom i powstaną w ramach rewitalizacji placu Hallera - dodaje rzecznik dzielnicy. O tym, jak zmieni się to miejsce, zadecydują mieszkańcy. Na razie wybrano architektów, którzy na podstawie konsultacji społecznych stworzą projekt. Według założeń władz Warszawy, Centra Lokalne mają wzmocnić kontakty międzyludzkie. - Chcemy, aby Centra Lokalne na stałe zagościły w tkance miejskiej. Dzięki ich realizacji stworzymy mieszkańcom funkcjonalną i estetyczną przestrzeń do zakupów, rozwoju osobistego lub po prostu spędzania czasu wolnego. Przykładem takiego miejsca jest Bazar Różyckiego - tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto