Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXVI Chorzowski Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Uczniowie ubrani byli w stroje śląskie
Uczniowie ubrani byli w stroje śląskie Lucyna Nenow
W Chorzowskim Centrum Kultury odbył się już XXVI Chorzowski Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej. Na scenie ChCk wystąpili najlepsi, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego regionu w recytacji gwary śląskiej. Uczniowie zaprezentowali się także w tradycyjnych, śląskich strojach.

XXVI Chorzowski Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej [ZDJĘCIA]
20 najlepszych uczniów z naszego regionu wzięło udział w finale konkursu w mowie śląskiej, który został zorganizowany w Chorzowskim Centrum Kultury. Podczas miejskich eliminacji wyłoniono 10 najlepszych uczniów z klas 1-3 i 4-6 oraz 10 najlepszych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na scenie ChCK ta 20 rywalizowało w mowie śląskiej.

Uczniów oceniało jury w składzie: profesor Helena Synowiec, kierownik katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, profesor Danuta Krzyżyk z katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, profesor Halina Pisarkowa, która w jury jest już od 26 lat. To emerytowana nauczycielka IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie.

- Uczniowie sami przygotowali teksty. Uczeń, który wygrał mówił o sobie i o tym, jak nauczył się grać na skrzypcach. Konkurs organizują trzy szkoły: Gimnazjum nr 8, gdzie przeprowadzane są eliminacje uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ZSO nr 2 w Chorzowie im. Miłośników Ziemi Śląskiej oraz IV LO w Chorzowie - mówi Grzegorz Zarzycki, nauczyciel języka polskiego i współorganizator finału konkursu w mowie śląskiej.

Jury brało pod uwagę wartość estetyczną i etyczną tekstów, znajomość posługiwania się mową śląską i wrażenia estetyczne i artystyczne. Uczniowie zaprezentowali różnorodną mowę śląską, z naszego regionu, ale także cieszyńską i z Pszczyny. Jury rozróżniało także kto nauczył się gwary śląskiej, a kto ją używa na co dzień.

- Różnice w mowie śląskiej są znaczne. Na południe się mazurzy, region cieszyński ma swoje cechy fonetyczne i słownikowe. To wszystko słychać w tekstach. Uczniowie z Istebnej mówili o swoim regionie, a z naszych stron o tradycji, pracy i rodzinie - mówiła prof. Halina Pisarkowa, emerytowana nauczycielka IV LO w Chorzowie oraz członek jury konkursu w mowie śląskiej.

Finaliści prezentowali wyuczone gawędy w pięknych strojach śląskich.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I - III zajęła Joanna Mardaus z SP nr 3 w Bieruniu, drugie Julia Maciejewska z SP nr 28 w Bytomiu, a trzecie Jakub Lytko z SO w Imielinie. Wyróżnienie przyznano Emili Stankiewicz z SP nr 3 w Bieruniu i Patrycji Szeli z SP w Imielinie

W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV - VI pierwsze miejsce zajęła Julia Kobiór, drugie Nicolas Brewczyk, a trzecie Paulina Franik. Wyróżnienie przyznano Martynie Kubicy w SP nr 15 w Chorzowie oraz Zuzannie Siodlok w SP w Imielinie.

W kategorii szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się Łukasz Kukuczka z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej, drugie miejsce zajął Maciej Ogrocki z II LO w Wodzisławiu Śląskim, a trzecie Kacper Legierski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. Wyróżnienie otrzymała Martyna Rozmiarek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto