Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Port Poetycki w Chorzowie. Przyjechało ponad 100 poetów

Maria Olecha-Lisiecka
XVI Port Poetycki w Chorzowie. Przyjechało ponad 100 poetów
XVI Port Poetycki w Chorzowie. Przyjechało ponad 100 poetów Mat. prasowe
Port Poetycki, największa impreza na Śląsku skupiająca poetów z całej Polski, rozpoczyna się dziś 15 czerwca w chorzowskiej „Sztygarce”. Będą spotkania autorskie, wystawy, warsztaty poetyckie i koncerty. Port potrwa dwa dni 15-16 czerwca.

XVI Port Poetycki w Chorzowie. Przyjechało ponad 100 poetów

Ponad 100 poetów z całej Polski, wystawy, koncerty i warsztaty poetyckie - dziś i jutro, 15 i 16 czerwca, odbędzie się w Chorzowie XVI edycja Portu Poetyckiego. To obecnie największa impreza skupiająca środowiska poetyckie i artystyczne na Śląsku. Wśród gości głównych znaleźli się m.in. Jacek Dehnel oraz Genowefa Jakubowska-Fijałkowska z Mikołowa.

- Port Poetycki organizujemy w Chorzowie, bo to industrialne miasto, które jest źródłem inspiracji dla poetów, podobnie jak cały Śląsk nieustannie inspiruje, ciekawi i podoba się poetom z innych części kraju - mówi Tomasz Pietrzak, poeta i rzecznik Portu Poetyckiego.

Barbara Janas-Dudek, poetka i jedna z organizatorek wydarzenia, dodaje, że Chorzów jest naturalnym miejscem na taką imprezę.

- Oboje z mężem jesteśmy poetami i pochodzimy z Chorzowa, więc kiedy mąż (poeta Jacek Dudek - red.) wymyślił Port Poetycki, to Chorzów stał się oczywistym miejscem wydarzenia - mówi poetka.

Port Poetycki to wydarzenie wyjątkowe, skupiające środowisko poetyckiego z całego kraju. Wezmą w nim udział z poeci z całej Polski, m.in.: Szczecina, Krakowa, Poznania, Kędzie-rzyna-Koźla i innych miast.

Współczesna poezja jest zróżnicowana, jednak pewne trendy można zauważyć. Tomasz Pietrzak podkreśla, że poezja rodzi się dziś z obserwacji i języka.

- Obserwacje każdy ma własne, to oczywiste. W poezji mocno odbija się współczesna rzeczywistość, świat, w którym żyjemy. Są nawet newsy czy silny nurt poezji skupionej wokół roli kobiety we współczesnym świecie - opowiada Pietrzak. Ale dla wielu poetów źródłem inspiracji pozostaje również historia - Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej.

Port Poetycki rozpocznie się dziś, 15 czerwca spotkaniem z 8 poetami. W chorzowskiej „Sztygarce” będzie można posłuchać wierszy Mirki Szycho-wiak, Rafała T. Czachorow-skiego, Kariny Stempel, Jarosława Jabrzemskiego, Grzegorza Ostrowskiego, Mai Jaszewskiej, Marka Wołyńskiego, Ewy Solskiej, a także nominowanej w tym roku do nagrody „Silesius” Julii Niedziejko. Prezentacjom towarzyszyć będzie premiera filmu poetyckiego „Czarne drogi” w reż. Wojciecha Ledera.

Program główny Portu Poetyckiego (jutro, 16 czerwca) wypełni natomiast prawdziwy poetycki maraton. Imprezę rozpocznie spotkanie z gośćmi głównymi. W tym roku w tym gronie znaleźli się: Jacek Dehnel - poeta i pisarz, autor m.in. powieści „Lala”, „Krivoklat” czy „Saturna”, wielokrotnie nominowany m.in. do Nagrody Nike, laureat Paszportu Polityki, Genowefa Jakubowska - Fijałkowska - poetka, nominowana w 2017 roku do Nagrody Literackiej Nike za tom „Paraliż przysenny”, Marcin Zegadło - poeta i felietonista, a także Katarzyna Zwolska - Płusa, która w zeszłym roku zadebiutowała tomem „Cud i anomalia”.

Ważnym punktem programu będzie podzielony w tym roku na dwie części „Magazyn wierszy”, w którym zaprezentuje się ponad 50 autorów, w tym m.in. Julia Szychowiak, Magdalena Gałkowska, Karol Samsel, Roma Jegor, Bogdan Prejs, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek, Robert Kania, Jerzy Suchanek, Bianka Rolando, Sabina Waszut czy Ilona Witkowska, nominowana w tym roku do nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

W przerwie pomiędzy czytaniem wierszy organizatorzy zaplanowali „Pojedynek na gitary” w wykonaniu Marioli Koniecznej i Omira Sochy.

Z kolei w ramach poetyckiego „Hyde Parku” swoje wiersze czytać będzie 50 autorów, którzy po raz pierwszy zawinęli na cho-rzowski festiwal.

Będzie okazja spotkać i posłuchać poetów doświadczonych, piszących i wydających tomiki od dawna, debiutantów i wszystkich osób, które poezję tworzą bawiąc się językiem.

- Bo właśnie z zabaw językiem, odwagą w jego używaniu jest dziś poezja. Język sprawia, że wiersze stają się interakcją, że współczesną poezję cechuje pewna surowość u brutalność - wyjaśnia Tomasz Pietrzak.

Barbara Janas-Dudek dodaje, że zaprezentować mogą się wszyscy: autorzy sonetów, miniatur poetyckich, wierszy haiku i wszelkich innych form.

XVI Port Poetycki współorganizuje „Sztygarka”, zaś finansuje Urząd Miasta w Chorzowie.

Wystawa i inne wydarzenia

Portowi Poetyckiemu towarzyszyć będzie także wystawa prac malarskich artystki Agnieszki Czyżewskiej oraz koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Port poprzedzą warsztaty poetyckie prowadzone przez Mirkę Szychowiak i Jerzego Suchanka, a także rozstrzygnięcia dwóch konkursów. Wśród prowadzących tegoroczny Port znaleźli się: Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Sabina Waszut, Tomasz Pietrzak, Mateusz Czajka i Agnieszka Straszak. Spotkania autorskie

15 czerwca odbędą się w chorzowskiej „Sztygarce”, w restauracji Zielona Sala o godz. 17.30. Z kolei 16 czerwca festiwal przeniesie się Magazynu Ciekłego Powietrza, również w kompleksie „Sztygarka”. Początek godz. 16.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto